Урок у 9 класі Тема. Поема «Наймичка». Розкриття трагічної долі жінки-матері

Про матеріал

Тема. Поема «Наймичка». Розкриття трагічної долі жінки-матері

Мета:

-показати жертовну любов жінки-матері, зосередити увагу на проблемі зневаженого материнства, познайомити з народними звичаями, обрядами;

-розвивати спостережливість, уміння співпереживати, робити висновки;

-прищеплювати почуття щирості та вірності у стосунках, виховувати доброту, милосердя, співчуття до знедолених.

Обладнання: портрет Т.Шевченка, тексти, ілюстрації до твору «Наймичка», уривок із кінофільму «Наймичка».

Тип уроку:аспектний,урок вивчення нового матеріалу.

У нашім раї на землі

Нічого кращого немає,

Як тая мати молодая

З своїм дитяточком малим.

Т.Шевченко

Хід уроку

І. Організаційний момент.

ІІ. Оголошення теми та мети уроку.

Вступне слово вчителя.

Сьогодні ми з вами продовжуємо вивчення творчості Т.Г.Шевченка. І знову звернемось до образу жінки-матері, яку поет називав «святою силою», прославляв її високу місію на землі – давати нове життя, плекати, виховувати й пускати в широкий світ свою дитину. Тема жінки-матері була провідною у творчості поета.

Темою уроку є «Поема «Наймичка». Розкриття трагічної долі жінки-матері». Епіграф

У нашім раї на землі

Нічого кращого немає,

Як тая мати молодая

З своїм дитяточком малим. Т.Шевченко

Учитель. Запишіть тему уроку та епіграф у зошити.

Скажіть, будь ласка, які асоціації виникають у вас із словом наймичка? Створімо інформаційне гроно.

Наймичка

Жінка

Важке життя

Бідність

Праця в чужому домі

Приниження

Гірка доля

Пригадаймо, що називається поемою і соціально-побутовою поемою. (Учні дають визначення).

Учитель. Згадаємо зміст твору «Наймичка».

1.Назвіть головних героїв поеми.

2.Що сталося з Ганною на початку твору?

3.Як жило подружжя: Трохим і Настя? Яка подія змінила їхнє життя?

4.Чи вдалося автору ілюстрації передати цей момент? Які кольори переважають на малюнку?

5.Як Ганна потрапила до подружжя? Як відносились до неї господарі?

6.Чому наймичка відмовилась бути «матір'ю» на весіллі Марка?

7.Чому Ганна постійно ходила до Києва?

8.Чому вона так довго мовчала і зважилась сказати правду лише перед смертю?

9.Розглянемо ілюстрацію і дамо їй назву. Чому Ганна тут зображена дуже старою? Зачитаємо уривок із твору.

10. Які почуття викликали у вас останні рядки твору?

Учитель. Яку проблему порушив автор у творі?

(відповіді учнів)

Учитель. Які звичаї та традиції у творі?

(відповіді учнів)

Учитель. А тепер як підсумок створимо сенкан до поеми. Пригадаймо, що називається сенканом?

Сенкан

«Наймичка»

соціально-побутова поема

історія життя Ганни

щастя: син поруч

гімн материнству.

Учитель. (на дошці креслить трикутник) На дошці зображений трикутник. Скажіть, які асоціації виникають у вашій уяві, як це ми можемо пов'язати з подальшим ходом нашого уроку?

Учитель. Чи можемо ми використати цей трикутник для об'єднання героїв?


Учитель. Чому Ганна потрапила в останній трикутник?

-З якою героїнею Т.Шевченка ми можемо порівняти Ганну?

-Що ж спільного і відмінного у Ганни і Катерини?


«Діаграма Вена»


Катерина

-бідна

-любила більше москаля

-кинула сина на дорозі

-утопилася


покритки

мали синів

вродливі

молоді


Ганна

-багата

-любила сина

-підкинула багатим

-найнялася наймичкою

-доглядала сина

-каралася

-відмолювала гріхи

-сказала правду

-померла


Учитель. Пропоную переглянути уривок з кінофільму «Наймичка». Мені цікаво почути думку про ваше ставлення до героїні.

Метод «Коло ідей» (відповіді учнів)

Учитель. Скажіть, будь ласка, яке відношення до таких дівчат у наш час?

(відповіді учнів)

Підсумовуючи сказане на уроці, хотілося б повернутися до епіграфа уроку. Чому саме ці слова Т.Шевченко ми взяли до цього уроку?

(відповіді учнів)

Він глибоко відчував красу материнства і йому було боляче, коли бачив покинутих дівчат-покриток. Обожнювання ним жінки-матері найяскравіше простежується у його гімні щасливому материнству. (Читання епіграфа)

ІІІ. Домашнє завдання.

– скласти сенкан до образу Ганни;

–підготувати питання для інтерв'ю з Ганною;

– *скласти фанфік до поеми.

ІV. Оцінювання учнів.

V. Підсумок уроку.

-Чи була Ганна хоч трішечки щаслива?

Дайте відповіді, використовуючи Метод «Прес».

Скласти кольорову гаму до образу Ганни і пояснити кольори – риси характеру героїні.

Перегляд файлу

Тема.  Поема «Наймичка». Розкриття трагічної долі жінки-матері

Мета:

  • показати жертовну любов жінки-матері, зосередити увагу на проблемі зневаженого материнства, познайомити з народними звичаями, обрядами;
  • розвивати спостережливість, уміння співпереживати, робити висновки;
  • прищеплювати почуття щирості та вірності у стосунках, виховувати доброту, милосердя, співчуття до знедолених.

Обладнання: портрет Т.Шевченка, тексти, ілюстрації до твору «Наймичка», уривок із кінофільму «Наймичка».

Тип уроку:аспектний,урок  вивчення нового матеріалу.

 

У нашім раї на землі

Нічого кращого немає,

Як тая мати молодая

З своїм дитяточком малим.

Т.Шевченко

 

Хід уроку

І. Організаційний момент.

ІІ. Оголошення теми та мети уроку.

Вступне слово вчителя.

Сьогодні ми з вами продовжуємо вивчення творчості Т.Г.Шевченка. І знову звернемось до образу жінки-матері, яку поет називав «святою силою», прославляв її високу місію на землі – давати нове життя, плекати, виховувати й пускати в широкий світ свою дитину. Тема жінки-матері була провідною у творчості поета.

Темою уроку є «Поема «Наймичка». Розкриття трагічної долі жінки-матері». Епіграф

У нашім раї на землі

Нічого кращого немає,

Як тая мати молодая

З своїм дитяточком малим.         Т.Шевченко

Учитель. Запишіть тему уроку та епіграф у зошити.

Скажіть, будь ласка, які асоціації виникають у вас із словом наймичка? Створімо інформаційне гроно.

Наймичка

Жінка

Важке життя

Бідність

Праця в чужому домі

Приниження

Гірка доля

Пригадаймо, що називається поемою і соціально-побутовою поемою. (Учні дають визначення).

Учитель. Згадаємо зміст твору «Наймичка».

  1. Назвіть головних героїв поеми.
  2. Що сталося з Ганною на початку твору?
  3. Як жило подружжя: Трохим і Настя? Яка подія змінила їхнє життя?
  4. Чи вдалося автору ілюстрації передати цей момент? Які кольори переважають на малюнку?
  5. Як Ганна потрапила до подружжя? Як відносились до неї господарі?
  6. Чому наймичка відмовилась бути «матір’ю» на весіллі Марка?
  7. Чому Ганна постійно ходила до Києва?
  8. Чому вона так довго мовчала і зважилась сказати правду лише перед смертю?
  9. Розглянемо ілюстрацію і дамо їй назву. Чому Ганна тут зображена дуже старою? Зачитаємо уривок із твору.
  10. Які почуття викликали у вас останні рядки твору?

Учитель. Яку проблему порушив автор у творі?

(відповіді учнів)

Учитель. Які звичаї та традиції у творі?

(відповіді учнів)

Учитель. А тепер як підсумок створимо сенкан до поеми. Пригадаймо, що називається сенканом?

Сенкан

«Наймичка»

 соціально-побутова поема

історія життя Ганни

щастя: син поруч

гімн материнству.

Учитель. (на дошці креслить трикутник)  На дошці зображений трикутник. Скажіть, які асоціації виникають у вашій уяві, як це ми можемо пов’язати з подальшим ходом нашого уроку?

Учитель. Чи можемо ми використати цей трикутник для об’єднання героїв?

 

 

 

 

 

 

 

Учитель. Чому Ганна потрапила в останній трикутник?

  • З якою героїнею Т.Шевченка ми можемо порівняти Ганну?
  • Що ж спільного і відмінного у Ганни і Катерини?


«Діаграма Вена»


Катерина

  • бідна
  • любила більше москаля
  • кинула сина на дорозі
  • утопилася

 


 

покритки

мали синів

вродливі

молоді

 


Ганна

  • багата
  • любила сина
  • підкинула багатим
  • найнялася наймичкою
  • доглядала сина
  • каралася
  • відмолювала гріхи
  • сказала правду
  • померла

 

Учитель. Пропоную переглянути уривок з кінофільму «Наймичка». Мені цікаво почути думку про ваше ставлення до героїні.

Метод «Коло ідей» (відповіді учнів)

Учитель. Скажіть, будь ласка, яке відношення до таких дівчат у наш час?

(відповіді учнів)

Підсумовуючи сказане на уроці, хотілося б повернутися до епіграфа уроку. Чому саме ці слова Т.Шевченко ми взяли до цього уроку?

(відповіді учнів)

Він глибоко відчував красу материнства і йому було боляче, коли бачив покинутих дівчат-покриток. Обожнювання ним жінки-матері найяскравіше простежується у його гімні щасливому материнству. (Читання епіграфа)

 

ІІІ. Домашнє завдання.

– скласти сенкан до образу Ганни;

–підготувати питання для інтерв’ю з Ганною;

– *скласти фанфік до поеми.

 

ІV. Оцінювання учнів.

 

V. Підсумок уроку.

  • Чи була Ганна хоч трішечки щаслива?

Дайте відповіді, використовуючи Метод «Прес».

 

Скласти кольорову гаму до образу Ганни і пояснити кольори – риси характеру героїні.

1

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Меньшакова Алла Петрівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
doc
Додано
4 квітня 2018
Переглядів
10929
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку