Тема: У двері сукає зима. Створення книги зими.
Мета: сформувати в учнів уявлення про характерні ознаки зими,
розширювати знання дітей про сезонні зміни у живій та неживій природі;
розвивати пізнавальний інтерес, уяву, мовлення; виховувати бережливе
ставлення до навколишнього світу та особистого здоров’я.
Хід уроку
І. Ранкова зустріч.
Привітання
Ви сьогодні вже проснулись?
Мамі зранку посміхнулись?
Клас наш радо вас вітає!
Настрій кожен гарний має?
Станьмо ж разом в дружне коло!
Доброго ранку, доброго дня!
Бажаєте Ви і бажаю Вам Я.
Хай плещуть долоньки,
Хай тупають ніжки,
Кивають голівки,
І сяють усмішки.
Доброго ранку!
-Доброго дня,
Усмішки даруєм і добрі слова.
-Доброго дня всім нам і нашим гостям!
ІІ. Щоденні новини.
-Діти! Яка зараз пора року?
-Який сьогодні день?
-Який місяць?
- Яке число?
-Яка погода за вікном?
- А у нас у класі тепло й затишно.
Який ви маєте настрій?
ІІІ. Обмін інформацією.
1. Загадка
Стало біло навкруги –
Я розтрушую сніги,
Наганяю холоди,
Води сковую в льоди,
В дружбі з дітьми я всіма.
Здогадались. Я ...
2. Крісло автора.
Зима у місті
Пада, пада безліч літ
Білий сніг на білий світ.
...Шумувало недарма —
В місто в’їхала зима.
Враз слухняне помело
Гори снігу намело.
Він — неначе білий птах —
Повсідався на дахах.
Білосніжні подушки
Повлягались на лавки.
Зачепились за гілки
Вати білої шматки.
І машини, й машинята
Одяглися в білі шати.
Ще й з’явилась відучора
Біла шапка в світлофора.
А ялиночка маленька —
Мов Снігуронька біленька.
- З чим автор вірша порівнює сніг?
- Чи є у цього вірша колір? Який? Чому?
3. Повідомлення теми уроку.
- Які характерні ознаки зими ви знаєте? З чим ви пов’язуєте слово
зима?
4.Асоціативний кущ.
(іній, сніг, лід, холод, бурульки, мороз, візерунки, сніговик, сніжки,
санки, ковзани, лижі, ялинка, Новий рік, подарунки).
- Так який колір у зими? Чому?
ІV. Перегляд фільму про зиму.
https://www.youtube.com/watch?v=FWJNHSKNuYM
- То ж який колір має зима?(білий)
1. Робота з Лего.
- А якщо я з вами не погоджусь? Давайте візьмемо до рук Лего і
спробуємо сконструювати зиму. Вона приносить нам холод і мороз.
Якого кольору візьмемо цеглинку?(голубий). Річки вкриваються
товстим шаром льоду.(синій). Так, чомусь дійсно холодно. А хіба
взимку не буває сонячних днів?(жовтий) . Тільки чомусь це сонечко не
гріє. А де ж знайти тепло?(камін, батареї, одяг)(помаранчевий). Зараз
мені хочеться взяти до рук червоний.(снігурі, горобина, світлофор,
одяг). Яке ж свято зустрічаємо взимку? Головна красуня цього свята? (ялинка, зелений.) Тож який колір у зими?
-Якого кольору третя цеглинка?
-Назвіть сусідів п’ятої?
- Чому ми брали помаранчеву? Яке місце вона займає? І т. д.
2. Асоціативний кущ.
-Яка ж вона, зима?
(чарівна, казкова, сніжна, морозна, холодна, кришталева, весела,
щедра, непередбачувана).
Фізкультхвилинка. Танці – зігріванці.
3. Довідкове бюро «Зимові місяці».
- У матінки-зими є три синочки. Здогадайтеся, про кого мова?
- Це три зимових місяці: грудень, січень, лютий.
- Зиму розпочинає грудень. У цьому місяці Сонце рухається найнижче
над горизонтом, дні найкоротші.
Місяць отримав назву від слова груддя або грудки. Після осінніх дощів
розтоптані возами дороги замерзали. Їздити такими дорогами було
важко – заважали грудки.
22 грудня – день зимового сонцестояння: найдовша ніч і найкоротший
день.
Січень – другий місяць зими. Грудень рік закінчує, а січень
починає. Кажуть: «Січень - снігом січе». Отже, припустили, що так
місяць і отримав свою назву. Існує ще припущення. Наші предки
взимку, коли дерева «сплять», бралися розчищати ліси – «сікти»
(рубати) дерева.
Лютий. Інколи зима виявляє свій суворий характер по-справжньому тільки в лютому. Дмуть холодні вітри, налітають віхоли,частішають хуртовини, дошкуляє мороз. Зима ніби лютує. Але Сонце повертається у бік весни, бувають відлиги.
Розташуйте будь ласка місяці в правильному порядку.
V. Створення «Книги зими».(робота в групах)
1.Пропоновані сторінки.
- Зимові явища.
- Птахи взимку.
- Звірі взимку.
- Дитячі розваги.( презентація сторінок)
Фізкультхвилинка.
У володарки Зими
Трішечки замерзли ми.
Грудень каже «Пострибай»,
Січень просить «Присідай».
Встали – сіли, встали - сіли.
Розігріли наше тіло.
Лютий місяць нагадав:
Що завершувать заняття
Час настав.
Сіли, дітки, всі рівненько
Й підсумовуєм гарненько.
2. Непередбачувана зима.
- Все ніби добре, але й нам зима приносить неприємності.
Можна захворіти. Як вберегти себе від цього?
Як поводитись на дорозі? Де можна гратися?
Що нам може загрожувати ще? ( бурульки, ожеледиця).
VІ. Підсумок уроку.
1. Гра «Четвертий зайвий».
А) сніг, мороз, райдуга, бурульки.
Б) синиця, горобець, дятел, лелека.
В) ведмідь, вовк, лисиця, білка.
Г) санки, лижі, велосипед, ковзани.
2. Вправа «Мікрофон».
- Якою ви побачили зиму сьогодні?
- Які ознаки зими запам’ятали?
- Чому зимові місяці отримали такі назви?
3. Продовж речення..
- Я люблю зиму..
- Я не люблю зиму..
Чи змінився ваш настрій?