Урок Українська мова 4 клас "ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО ПРО ДІЄСЛОВО"

Про матеріал

Урок допоможе формуванню предметних і ключових компетентностей учнів, а також повторити вивчене про дієслово:питання, значення, роль у реченні, зв'язок з іменникам.

Перегляд файлу

Українська мова

Урок – гра  93

Тема. ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО ПРО ДІЄСЛОВО

Мета: формування предметних компетентностей: повторити вивчене про дієслово (питання, значення, роль у реченні, зв’язок з іменниками); вчити відносити до дієслів слова, що означають різні дії;

формування ключових компетентностей:

уміння вчитися: навчати учнів добре орієнтуватися в підручнику, виконувати самостійні завдання, продумавши послідовність їхнього виконання; формувати правильні правописні вміння і навички;

комунікативної: збагачувати словниковий запас; розвивати увагу,  пізнавальну самостійність, мовлення учнів; виховувати культуру писемного мовлення;

інформаційної: формувати здатність переносити набутий життєвий досвід у нову си-туацію;

соціальної: формувати здатність працювати в групах, парах, проявляти ініціативу, підтримувати та управляти власними взаєминами з іншими; виховувати  повагу до думок своїх однокласників.

Обладнання: ноутбук, телевізор, презентація 93, відео «Пробудження природи», таблиця,  «Тлумачний словник», Орфографічні словники; альбом, мікрофон, картки,  ребус «Весна», ілюстрації із зображенням зимових і весняних краєвидів, індивідуальні картки, макет дерева, стікери для дітей.

Тип уроку: урок узагальнення та систематизації знань

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

І знову дзвоник кличе в клас,

Знання нові чекають нас.

Ми дуже любим рідну мову,

Її мелодію чудову,

Тож починаємо урок,

Нехай знання ідуть вам впрок.

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ, МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ  ТА ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ УРОКУ

1. Робота в парах

У кожному рядку закресліть букви, що повторюються більше ніж 2  рази, запишіть прислів’я.

ррттщккоттбррукксттпрріккх 

ддмвваддтввифффтврфедба

ьььдщщщожжжбщщщржжжеь

шшшплллрммаммцллювббаддткки

Щоб успіх мати, треба добре працювати

- Це прислівя і буде девізом нашого уроку.

2. Вибірковий диктант.

  • З-поміж продиктованих слів виберіть і запишіть ті, які позначають дію. 

Дізнатися, висота, ясний, іти,  імовірні , єднатися, держава , місто, Київ, славити, порятунок, любити , природа , організувати, щодня, вірити, молоді,обдумувати .

  • Підкресліть першу букву, визначте тему уроку( Дієслово)

3. Повідомлення теми і мети уроку

— Це і є тема нашого уроку.  Сьогодні на уроці  ми з вами  повторимо весь матеріал, який вивчили  з теми «Дієслово». Будьте активні, уважні й покажіть свої знання і вміння  використовувати їх на практиці, колективно працювати, допомагати товаришам.

Отже, вирушаємо у мандрівку на потязі «Дієслово».

4. Метод очікування. Установка на увагу.

- Що чекаєте від уроку ?

(Навчитися правильно…)

ІІІ. УЗАГАЛЬНЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ УЧНІВ

  1. Станція «Відповідайко». Вагончик «Часи дієслів»
  • «Актуальне інтерв’ю»
  • До нас завітав кореспондент нашої шкільної газети «Планета 3D»  і хоче взяти інтерв’ю у вас

 Яка частина мови називається дієсловом?

 Яким членом речення є дієслово?

 З якою частиною мови зв’язані дієслова у реченні?

 За чим змінюються дієслова?

 На які питання відповідають дієслова минулого часу?

 На які питання відповідають дієслова теперішнього часу?

 На які питання відповідають дієслова майбутнього часу?

         Як пишеться частка НЕ з дієсловами?

  • Хвилинка каліграфії  Робота в парах

7

5

2

8

1

6

4

3

смі

гу

бив

ло.

Зро

ляй

ло,

ді

-Розшифруйте і поясніть прислівя

 

 

 

 

 

– Прочитайте прислів’я. Як ви його розумієте?

– Запишіть склади і  прислівя. Зробив діло, гуляй сміло.

– Дієслова якого часу вжиті у прислів’ї. Доведіть.

  1. Станція «Перевіряйко». Вагончик «Змінювання дієслів»

(Теперішнього і майбутнього часу за особами і за числами,  минулого часу за родами та числами)

Робота в парах. Взаємоперевірка. (Один учень озвучує)

І варіант             ІІ варіант

     бережуть             розмовляємо

     ідемо             посиджу

     постоять             працюю

     дружите             заплаче

     намалюєш     сумуєш

     читаю            кричите

     проживу            плещеш

     складає            перелічить

     дрімаємо           бродять

     придумаєш       заплетемо

  1. Станція «Відпочивайко».

Дії можуть бути різні –

Розумові та фізичні.

Пропоную відпочити,

Вправи деякі зробити.

Руки вгору, руки вниз

І гарнесенько прогнись.

Покрутились, повертілись,

На хвилинку зупинились

Пострибали, пострибали,

Раз – присіли, другий – встали

Всі за парти посідали.

  1. Станція «Слухайко».
  •           Ребус «Весна»
  •           Перегляд відео «Пробудження природи»
  •           Поетична хвилинка

Встала й весна, чорну землю

сонну розбудила,

уквітчала її рястом,

барвінком укрила.

                                  (Т.Шевченко)

  1. Станція «Вибирайко»
  • Назвіть дієслова, визначте час. Поясніть.
  1. Станція «Поясняйко»

Робота в групах (Кожна група отримує одне речення, потім складають текст)

  • Перебудуйте речення, змінюючи час дієслів так, щоб показати, що весна вже наступила.
  • У якому часі треба поставити дієслова?
  • Визначте рід і число у дієсловах минулого часу.

Весна

І група

Радісно засвітить весняне сонечко.

ІІ група

По дорогах побіжать веселі струмки.

ІІІ група

Лід на річці посиніє.

ІV група

Набубнявіють на деревах бруньки.

V група

Діти повісять шпаківні. З теплих країв прилетять птахи.

  1. Станція «Шукайко». Вагончик «Антоніми та синоніми»
  • Робота в групах
  • До поданих слів доберіть якнайбільше синонімів.

І група

Думати (мислити, міркувати, гадати).

Хотіти (бажати, жадати, прагнути, воліти).

ІІ група

Кричати (галасувати, репетувати, горланити, верещати).

Говорити (казати, розмовляти, балакати, базікати).

ІІІ група

Перемогти (поддлати, здолати, подужати, перебороти).

Псувати (пошкодити, ламати, нівечити).

ІV група

Будувати (зводити, споруджувати).

Хвилюватися (тривожитися, непокоїтися).

V група

Збільшити  (підвищити, підняти, примножити, посилити)

Турбуватися (піклуватися, клопотатися, дбати)

Зачитування синонімічних рядів.

  • Творчий диктант
  • Від поданих дієслів за допомогою різних префіксів  утворіть антоніми.

    Накривати -…., роззутися - …, привязати - …, сумувати - …, брати - …, згадувати - …, відчинити - …, згорнути - …, намотати - …, хвалити - …, заходити - …, починати - … .

  1. Станція «Думайко». Вагончик «Неозначена форма»
  • «Мозковий штурм»
  • У якій формі стоять записані дієслова?
  • Що таке неозначена форма дієслова?
  • Чому вона отримала таку назву? Як її визначити?
  • Самостійна робота
  • До поданих іменників доберіть спільнокореневі дієслова в неозначеній формі і запишіть.

Мир -…, друг - …, вечеря - …, письмо -…, обід - …, стук - …, праця - …, зима - …, слух - …, хвиля - … .

Перевірка роботи.

  1. Станція «Знайко». Вагончик «Не з дієсловами»
  • «Мозковий штурм»

 Прочитайте прислів’я. Поясніть, як ви його розумієте. Як правильно його записати?

(Не) смійся з другого, щоб тобі (не) було того.

  • Робота над загадками в парах

 Прочитайте і відгадайте загадки. Розкрийте дужки, поясніть правопис не з дієсловами. Випишіть дієслова з не.

   Білі зубки має, але їх ховає, довгі коси має, та (не) заплітає. (Кукурудза)

   Хоч (не) шию я ніколи, а голок завжди доволі. (Їжак)

   По полю ходить, зерно молотить, жне й косить, хліба (не) просить. (Комбайн)

 Брат з братом близько живуть, та один одного (не) бачать. (Очі)

 Тягнеться нитка, а в клубок (не) змотаєш. (Дорога)

 Тече, тече — (не) витече, біжить, біжить — (не) вибіжить. (Річка)

  • Перевірка роботи

ІV. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА

Станція «Розумійко».

  1. Гра «Одним словом» Робота з фразеологізмами.

Пекти раків – … (червоніти)

Накивати пятами – … (втекти)

Пасти задніх – … (відставати)

Як води в рот набрати – …(мовчати)

Взяти гору – … (перемогти)

Водити за носа – …(обманювати)

Сушити собі голову - …     (думати).

Закарбувати в пам’яті - …  (запам’ятати).

Обливатися потом - …        (працювати).

Бути на сьомому небі - …   (радіти).

Пасти очима - …                  (стежити).

У печінках сидіти - …         (набридати).

Класти зуби на полицю - …(голодувати).

  1. Самостійна робота

Вправа 319, с.163.

Спишіть, розкриваючи дужки, поясніть написання  не з дієсловами.

Перевірка роботи.

  1. Рефлексія.
  • Метод «Рюкзак»
  • Які знання і уміння, набуті на уроці, ви візьмете із собою для використання на інших уроках, для виконання домашнього завдання?
  • Метод  « Пять пальців»
  • Які знання я сьогодні здобув(ла)?
  • Чого я сьогодні досяг(ла)?
  • Який сьогодні був у мене настрій?
  • Чим я сьогодні допоміг (допомогла) іншим?

-    Що я зробив(ла) для свого здоровя?

 

V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

- Написати твір-мініатюру на тему “Прийшла весна.”Підкреслити дієслова, виділити закінчення, визначити час.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                           

 

Література:

1.Українська ВІКІПЕДІЯ

2. Кидисюк Н.П. «Збірник диктантів з української мови для початкових класів»

Харків «Ранок» 1998

3. Моісеєнко С.В. «Рідна мова» Видавництво «Ранок» Веста 2008

4. Сапун Г. М. «Збірник диктантів з української мови для початкових класів»

Тернопіль «Підручники & посібники» 1996

  1. Порощук В.П. «Українська мова» Харків Видавнича група «Основа» 2017
  2. Ресурси ІНТЕРНЕТУ
docx
Додано
25 березня 2018
Переглядів
16791
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку