Урок Українська народна казка "Кривенька качечка"

Про матеріал
Розробка уроку з літературного читання у 3 класі містить ілюстративний матеріал до використання на уроці.
Перегляд файлу

Нєсвєдова Олена Василівна, вчитель початкових класів,

Харківська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №168

Харківської міської ради Харківської області

Урок з літературного читання. 3 клас

Тема уроку: Українська народна казка «Кривенька качечка»

Мета уроку:

поглиблювати знання учнів про чарівні казки;

розвивати вміння ділити текст на частини за змістом, складати план твору;

удосконалювати навички вибіркового читання;

розвивати уміння свідомо переказувати зміст твору;

вчити учнів обєктивно оцінювати вчинки героїв, їх поведінку, передавати настрій персонажів за допомогою голосу та інтонації;

збагачувати словниковий запас учнів;

розвивати логічне мислення;

виховувати шанобливе ставлення до інших людей та до чужого майна.

Обладнання: ілюстрації тварин, карта «Подорож країною казок» комп’ютер, аудіо запис казки, відеозапис казки, підручник Савченко О. Я. «Літературне читання» 3 клас, роздатковий матеріал для групової роботи, веретенце, кужіль, пряжа, прядильний станок.

Хід уроку

І. Організація учнів до уроку

Продзвенів дзвінок

Починається урок.

Працюватимо старанно,

Щоб почути у кінці,

Що у нашім 3 класі

Учні – просто молодці!

ІІ. Актуалізація опорних знань

1. Фонетична розминка-гра «Хто як говорить?»

Учитель: На уроці читання ми завжди багато читаємо і обговорюємо зміст прочитаного, вивчаємо нові слова. Щоб правильно вимовляти слова, щоб наша мова була красивою і мелодійною зараз проведемо фонетичну гру.

1.Фонетична гра « Хто як говорить?»

- Як мукає корова?

-Як дзижчить джміль?

- Як співають комарики?

-Як поганяють коня?

-Як гарчить собака?

-Як шипить гусак?

-Як співає півень?

2. Репродуктивна бесіда за змістом казки «Кирило Кожум’яка».

  • З якої казки цей герой? (Змій)
  • Які звуки видає цей персонаж?
  • Яку казку він нагадує?
  •  Де відбуваються події, описані у казці?
  • Що означає слово «столиця»?
  • Що ви знаєте про місто Київ?
  • Яка подія знаходиться в основі сюжету казки?

3. Робота над проблемним завданням.

- Доведіть, що ця казка чарівна.

4. Вибірковий переказ за сюжетними ілюстраціями.( Ілюстрації з казки «Кирило Кожум'яка»)

-Що зображено на поданій ілюстрації?

- Який уривок можна підібрати до цієї ілюстрації?

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

1. Робота з картою «Подорож країною казок»

На карті зображено маршрут розділу «З чистого джерела народної творчості»: «Кирило Кожум’яка» ,« Кривенька качечка» ,«Два півники»

2. Слово вчителя

Сьогодні урок  поведе нас далі країною чарівних казок.

3. Спостереження за відеоматеріалом

Наступна дорога пролягає  до старенької хатини на околиці села, де… (комп’ютер,  відео початок казки, дід та баба)

-Що сталося з дідом та бабою ми дізнаємось сьогодні на уроці.

-Хто буде героїнею казки, ви почуєте, відгадавши загадку.

ІV. Повідомлення теми і мети уроку

1. Робота з загадкою

Плавала, купалася, сухенькою зосталася?

  •                 Як ця качечка пов’язана з дідом і бабою, ви дізнаєтесь, познайомившись з українською народною казкою « Кривенька качечка».

2. Робота з картою «Подорож країною казок»

Подорож казками, що зустрічалися у розділі.

V. Надання необхідної інформації

1. Словникова робота

  • Качечка надіслала нам нові слова, які рідко використовуються у сучасному житті.
  • Веретенце – деревяний пристрій для ручного прядіння;
  • починок – пряжа намотана на веретено;
  • кужілочка – частина прядки у вигляді кілка, на який намотують пряжу;

    C:\Users\Elena\Desktop\Крив. качка ТСО\i.jpeg

  • Іва-діва – звертання до дівчини;
  • полинули – полетіли;
  • жалувати – шанувати;
  • Галочка – ласкаве звертання до дівчини.

2. Прослуховування аудіо запису казки.

Настав час, коли казка чекає на нас.

Відкрийте підручник на стор. 50.Звучить аудіо запис, а діти слідкують в підручнику.

Фізхвилинка

VІ. Інтерактивні вправи

  1. Складання плану казки

Повертаємось до роботи і пригадаємо, з чого починалася казка? Яку назву дамо І частині?

  • 1. Незвичайна знахідка у лісі.
  • 2. Таємнича помічниця.
  • 3. Дід і баба спалюють гніздечко.
  • 4. Дівчина не залишилася з дідом та бабою.

2. Переказ казки за планом

Спробуємо відновити в памяті казку та переказати її зміст

3. Вибіркове читання.(за слайдами)

  •                 Яке речення можна підписати під ілюстраціями, що розкриває їх зміст?

  •                 Знайдіть в тексті казки речення розкривають зміст цих ілюстрацій?

4. Складання характеристики дівчини-качечки. Групова робота.

(Всі учні об’єднано в групи.)

Ви переконалися, що дівчина була гарна. Зараз ви спробуєте скласти характеристику дівчини за схемами, які я пропаную вам. Схеми лежать перед вами на столі.

  1.               Ім’я героїні.
  2.               ЇЇ зовнішність.
  3.               Вчинки героїні.
  4.               Стосунки з іншими персонажами.
  5.               Моє ставлення до героїні.

5. Аналіз якості сприйнятого матеріалу

Для того, щоб переконатися, що ви на правильному шляху, не зійшли з правильної доріжки, знайдіть на столі аркуш з питаннями та доберіть до них відповіді, прикріплюючи їх нижче.

  1.               Що знайшли дід з бабою в лісі?
  2.               Що вони зробили зі своєю знахідкою?
  3.               Як старі вчинили з гніздом?
  4.               Як на це відреагувала дівчинка?
  5.               Як вчинила дівчинка з дідом і бабою?

(Учитель аналізує результати виконаної роботи.)

VІІ. Підсумок уроку. Рефлексія.

1. Аналіз прочитаного

2. Творча робота (складання кінцівки казки)

-А якби Вам хотілося, щоб казка закінчилася?

Учитель пропонує одному або двом учням скласти свій власний кінець казки.

3. Робота над прислівями

Спочатку поєднайте праву і ліву частину прислів’їв

Спробуйте пояснити зміст прислів’їв.

( Справа один вислів зайвий для вибору учнів)

 

Хто людям добра бажає,

добром платять.

Робиш добро не кайся,

шануйся і сам.

За добро

той і собі має.

Добре діло далеко розходиться,

а лихе – ще далі.

 

робиш зло – зла і сподівайся.

 

VІІІ. Домашнє завдання.

І знову качечка звертається до нас з проханням…

Учням пропоную  обрати для виконання вдома  певне завдання відповідно:

Високий рівень – стор. 50-52, переказати казку, намалювати ілюстрацію до улюбленого уривку.

Достатній рівень – стор. 50-52, переказати казку, визначити головну думку казки.

Середній рівень – стор. 50-52, переказати казку.

 

doc
Додано
7 лютого 2020
Переглядів
1005
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку