Урок української мови - 5 клас: "Загальне уявлення про частини основи слова"

Про матеріал
Матеріал буде доречним на уроках повторення та узагальнення знань учнів з теми. Цікаві завдання сприятимуть творчості учнів, пізнавальній активності, їх логічному мисленню, мовній культурі.
Перегляд файлу

 

D:\класний керівник\день рідної мови\unnamed (3).pngУКРАЇНСЬКА МОВА

Тема уроку: Загальне уявлення про частини слова основа

Мета. Ознайомити учнів зі складовими основи слова; формувати вміння визначати закінчення, основу, корінь слова; збагачувати словниковий запас; розвивати мовне чуття, пам’ять; виховувати любов до природи.

Обладнання. Картки, предметні малюнки для роботи в групах. Мовний матеріал.

Хід уроку

  1. Організація класу.

Доброго дня любі діти, сьогодні на уроці ми повторимо й поглибимо знання про значущі частини слова.

II. Перевірка домашнього завдання.

Бесіда за запитаннями

  1. Пригадайте вивчене раніше про корінь, суфікс і префікс. Яка з цих частин виражає значення слова?
  2. Для чого слугують префікс і суфікс?
  3. Як називаються слова з однаковими коренями? Наведіть приклади.

III.Актуалізація опорних знань учнів.

Вчитель: Слова складаються із найменших значущих частин: коренів, префіксів, суфіксів і закінчень. Ці частини називаються морфемами. Морфеміка – це розділ науки про мову, що вивчає будову слова. Отже, будова слова – це морфемний склад мови.

Вчитель: Давайте разом із вами згадаємо, що таке морфема?

 

  1. Що ми називаємо морфемою? (Морфема – найменша значуща частина слова).
  2. Назвіть значущі частини, з яких складається слово.
  3. Яка частина слова є незмінною?
  4. Дайте визначення кореня, префікса, суфікса, основи слова.
  5. Із яких значущих частин може складатися слово?

 

IV. Повідомлення теми і завдань уроку.

— Сьогодні ми продовжимо вивчати тему «Будова слова» і ознайомимось з його складовими.

Згадаємо!

Порядок розташування частин слова такий: префікс — корінь — інтерфікс — корінь — суфікс — закінчення — постфікс. Основа — частина слова без закінчення.

Вона виражає лексичне значення слова, тому є спільною для всіх форм слова (міст-о, міст-а, міст-у, міст-ом).

 

C:\Users\USER\Downloads\Screenshot_25.pngC:\Users\USER\Downloads\5f4b79d09288662be528771389d51b2d.jpg

Зразок усного розбору

Пролісок. У слові пролісок нульове закінчення, яке вказує, що це іменник чоловічого роду в називному відмінку однини. Основа слова — пролісок; до неї входять префікс, корінь і суфікс. Корінь слова — ліс; спільнокореневі слова: ліс, лісок. Суфікс -ок- є ще у словах: куток, садок. Префікс пре-; з цим префіксом уживаються слова: провесінь, прогалина.

Зразок письмового розбору

C:\Users\USER\Downloads\33b9e2651b54ec7c42b178f74170eacb.jpg

УВАГА! Не плутайте форми слова зі спільнокореневими словами

Форми слова це форми того самого слова (різні відмінки слова):

ліс, лісу, лісом, у лісі, учнівський, учнівського, учнівському.

Спільнокореневі слова (споріднені) це різні слова, мають різне значення.

ліс, лісник, лісний, переліс, учити, учень, учнівський, учитель

V. Сприймання і усвідомлення учнями нового матеріалу. Знайдіть споріднені (спільнокореневі) слова

На сосні чи на ялинці

Лісові збира гостинці.

А в хатинці лісника

Полісяночка прудка

Знайде печиво й горішки,

Ще й сухариків хоч трішки.

Жвава, як вогонь, швидка,

Донька лісу, хто така?

 

Творча робота.Серед споріднених слів знайти зайве слово.

Вечеря, вечорниці, вчора, вечір, вечеряти, вчорашній.

Сова, совок, совеня, совенята, совиний.

Берег, бережок, бережливість, береговий, прибережний.

Листок, листочок, листяний, лист, лиси, листячко.

VI. Фізкульхвилинка.

 Руки в сторони та вгору —  на носочки піднялись.

 Підніми голівку вгору —  й на долоньки подивись.

 Присідати ми почнемо,  добре ноги розімнемо.

 Раз — присіли, руки прямо,  встали — знову все так само.

 Повертаємося вправно,  все виконуємо гарно.

 Вліво-вправо повернулись, і сусіду усміхнулись.

або

https://www.youtube.com/watch?v=DmcRyF6aKOo

 

  1. Розподільний диктант

Прослухати. Розподілити слова у два стовпчики:

а) з нульовим закінченням;

б) з префіксами.

Вересень, прогностик, осінній, свято, пролісок, вихід, листок, холод, зозуля, прекрасний, зробив, гладіолус, дикий, урожай, зв’язати, снопи.

  1. Робота із інтерактивною дошкою.

https://www.liveworksheets.com/bi1518849kc

  1. Завдання у групах.

Клас поділено на три групи. Керівники груп підготовлені учні префікс, корінь, суфікс. Групи виконують завдання па картках, засвоюючи знання про частину слова.

Група «Корінь».

Позначити корінь у споріднених словах:

             зелень, зелений, зеленіє, прозелень;

             молодь, молодий, молодіє, молодість;

             жовтень, жовтий, жовтіє, жовтуватий;

             сад, садовий, садити, садівник;

             клен, кленовий, кленочки. 

 

Група «Префікс».

*З префіксами, поданими в дужках, утворити і записати нові слова.

  1. Їв (об-, від-, по-, з-, до-, за-).
  2. Єднання (воз-, з-, роз-, об-).

*Зверніть увагу на правопис апострофа

 

Група «Суфікс».

Списати. Замість крапок вставити суфікси –ськ-, -цьк-, -зьк-.

        Сіль…ий, лікар…ий, завод…ий, моря…ий, запорі…ий, бідня…ий,  

       сиріт…ий, миколаїв…ий, черніве…ий, учнів…ий, чума…ий, полтав…ий.

VII. Систематизація й узагальнення знань

  1. Робота із інтерактивною дошкою.

https://learningapps.org/watch?v=p9iaq554j18

  1. Добери слова, які відповідають таким моделям:

Індивідуальна робота із картками.

 

 

 

 

VIII. Закріплення вивченого матеріалу.

А тепер ми з вами виконаємо колективне завдання біля дошки, і побачимо, як ви засвоїли тему сьогоднішню уроку.

Робота із інтерактивною дошкою.

https://learningapps.org/14593582VIII.

 IX.Підсумок уроку

  • Чому корінь — це значуща частина слова?
  •  Чим відрізняється корінь від основи слова?
  •  Як правильно визначити корінь?

X. Домашнє завдання

Доповнити речення спільнокореневими словами з коренем  -зим-.

  день коротший.    …. сонце майже не гріє.  Птахи  ….   перебираються до людських осель.  Там їм легше ….     .

 

 

docx
Додано
29 жовтня 2021
Переглядів
8361
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку