Тема: Рід іменників
Мета: ознайомити учнів з поняттям рід іменників, вчити розрізняти і групувати іменники за родами, розширити і поглибити знання учнів про власні і загальні іменники, іменники істот і неістот; розвивати усне мовлення учнів, спостережливість, увагу, інтерес до вивчення мови; виховувати старанність, акуратність, культуру писемного мовлення
Хід уроку
І. Організаційна частина.
Девіз уроку: Міркуємо швидко,
Відповідаємо точно.
Пишемо гарно,
Говоримо правильно.
Тому вірними друзями на уроці для нас мають стати: уважність, кмітливість, швидкість мислення, винахідливість, старанність.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Андрійко, татусь, Сірко, школа, Іванівна, Рекс, дошка, Петрусь, Марійка, зайчик, дядько, Сергійко, брат, Назарко, вчителька.
Розкласти цеглинки у два стовпчики: власні та загальні
Дібрати загальну назву до кожної групи іменників
Називає предмет Власні і загальні
Хто? Що? Іменник Назви істот і неістот
Однина і множина
Сьогодні на уроці ми доповнимо наш асоціативний кущ.
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
Сьогодні ми ознайомимося з поняттям рід іменників. Будемо вчитися ставити питання і відносити іменники до одного з родів.
ІV. Вивчення нового матеріалу.
Сс сс сім’я
У наших дівчат красиве…. (волосся)
На полі росте … (колосся)
Сильний, добрий, справедливий
Біля нього ми щасливі
Знає, вміє він багато
Гордимось, бо це наш …? (тато)
-Коли ми пишемо твори, щоб слова не повторювались яким словом можна замінити? (він)
- А коли ви кажете, що тато найкращий, що ви його любите. То як кажете, чий тато? (мій)
Тато, він, мій (ч.р.)
Найрідніша, наймиліша
Всіх вона голубить, тішить
Завжди скрізь буває з нами
Відгадайте хто це ? (мама)
Мама, вона, моя (ж.р.)
А для кожної родини
Найдорожче – це дитина.
Найцінніше для життя
Це малесеньке - …. (дитя)
Дитя, воно, моє (с.р.)
Сім’я
Дружна, рідна
Згуртовує, радіє, розмовляє
Це мої найрідніші люди
Родина
Він, мій: огірок, помідор.
Вона, моя: квасоля, картопля
Воно, моє: молоко, колесо.
6.Робота з правилом.
V.Закріплення вивченого матеріалу.
1. Записати іменники у три колонки за родами.
Книжка, ліс, поле, хвилина, комп’ютер, радіо, сукня, колектив, слоненя, серце, малюнок, ручка, іграшка, вікно, зошит.
2. Робота в групах.
І група. Вилучити зайві слова і пояснити чому саме ці слова зайві.
ІІ група. Відгадати загадки. Записати іменники – відгадки, в дужках позначити рід.
ІІІ група. Виписати тільки іменники жіночого роду. Назвати звуки в слові «ялинка»
Місяць, зірка, сніг, зима, ялинка, морозиво, свято.
3.Малюнковий диктант
Записати слова. Визначити рід.
Небо, олівець, лисиця, сонечко, їжак, вовк, море, машина.
Взаємоперевірка
Я буду називати іменники. Коли буду називати іменники ч.р. встають хлопчики, ж.р. – дівчата, с.р. – всі піднімають руки догори.
День, земля, трава, весна, поле, річка, дерево, веселка, струмок, вода, зерно, сонце, дуб, вікно, скло, чай, тополя, село, гриб, озеро.
І група – утворити іменник від прикметника «щасливий», визначити рід і скласти із словом речення.
ІІ група – скласти слово: корінь від слова «добрий», закінчення від слова «вікно». Визначити рід.
ІІІ група – утворити іменник від прикметника «спокійний», визначити рід і скласти із словом речення.
ІVгрупа – утворити іменник від слова «поважати», визначити рід.
V. Підсумок уроку.
1. Вправа «Незакінчене речення»
- я пригадав….
- я зрозумів…
- я запам’ятав…
2. Рефлексія
- Які ваші враження від уроку?
- Чи вдалося виконати всі завдання?
- Що для вас було найцікавіше?
-Чи справдилися ваші очікування від уроку?