"Урок української мови 4 клас"

Про матеріал
Цікавий урок з подачею нового матеріалу. Діти виконують різні завдання. Використовується деференційоване завдання.
Перегляд файлу

 

 

 

 

Предмет: українська мова

Клас: 4

Розділ: речення.

Тема:   Однорідні члени речення . « Спогади про літо»

Мета:  розширити знання дітей про члени речення, ознайомити з

             однорідними членами речення, їхніми характерними ознаками,

             вчити визначати в реченні однорідні члени; розвивати вміння

             уважно слухати й аналізувати речення; творче мислення;

             виховувати шанобливе ставлення до хліба, інтерес до народних

             традицій.

 

Тип уроку:  засвоєння нових знань.

Обладнання:   картки,  ноутбук,телевізор, таблиці, тематичні картинки.

 

Хід уроку

 

І.  Організація класу до роботи

 

Задощило. Захлюпало. Серпень випустив серп.
Цвіркуни й перепілочки припинили концерт.

Чорногуз поклонився лугам і садам.
Відлітаючи в Африку, пакував чемодан.
Де ти, літо, поділось, куди подалось?
Осінь, ось вона, осінь!
Осінь, ось вона, ось!
 

  - Ви, звичайно, думаєте, що наш урок буде присвячений осені? Але це

              не так. Мені дуже хотілося, щоб ви на якийсь час повернулись у тепле

              літо…  Адже саме там кожен з вас почуває себе щасливим, тому що не

              потрібно ходити до школи і, як вам здається, не потрібно виконувати

              домашні завдання. Але ви і не підозрюєте, що влітку у кожного з вас

             щодня є свої завдання, за які оцінки вам не ставлять. Батьки вас або хва-

             лять, або сварять…

  -  Сьогодні за домашню роботу я і похвалю, і поставлю оцінки.

 

 

 

 

 

 

 

ІІ. Перевірка домашнього завдання. Робота за карточками.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  1. Виразне читання вірша вправи, визначення головної думки.

 

  • До чого закликає дітей автор вірша?
  •  А чи завжди ви з повагою ставитеся до хліба?

 

2.Зачитування спонукальних речень, пояснення розділових знаків у них.

3.Зачитування виписаних дієслів.

4.Чому слово НЕДОСПАЛИ пишеться разом з НЕ?

ІІІ.  Актуалізація опорних знань

 

  - Влітку кожен з вас навчився робити щось нове: хтось навчився

             плавати, а хтось кататися на роликах, хтось опанував скейтборд… Але

             раз  у  раз ви вдосконалювали свої навички, повторюючи десятки разів те,

             що не дуже добре виходило. І повторювали до тих пір, поки у вас не

             виходило це дуже добре.

 

  - Сьогодні на уроці ми також будемо вдосконалювати свої знання з

             теми «Речення».

 

1.Записування речень, визначення видів речення, пояснення орфограм.

 

1.Літні канікули Сашко завжди проводить у селі.

2. Петрик спіймав аж три плотвички!

3. Наталко, занеси курчаток в дім.

4. Ти поїдеш  з батьками на море?

 

  1. .Самостійна робота. Встановлення зв’язку слів у реченні з подальшою

взаємоперевіркою.   

 

Влітку Маринка відпочивала на березі моря.

 

ІУ.   Робота над новим матеріалом

 

1.Постановка проблеми.

 

- Влітку дуже цікаво спостерігати за представниками тваринного світу. Давайте дещо пригадаємо з ваших спостережень.

 

 а) складання речення за  малюнком (слайд 1)

 

 

  • Можливо у вас вийшло таке речення:

 

Над квітами літали бджоли.

 

   б) складання речення за іншим малюнком

                                                                                                        (слайд 2)

 

   -   Можливо у вас вийшло таке речення:

 

Над квітами літали бджоли і метелики.

 

   в) порівняння двох речень:

 

Які слова в реченні відповідають на одне і те саме питання?

З яким словом вони пов’язані?

Яким членом речення вони є?

До якої частини мови вони відносяться?

 

2. Повідомлення теми уроку.

 

- Сьогодні на уроці ми будемо працювати саме зі словами, що у реченні відповідають на одне і те саме питання, пов’язані з одним словом, і є одним членом в реченні.

 

 

3. Ознайомлення з правилом (с. 38)

 

Члени речення, які відносяться до одного й того самого слова і відповідають на одне й те саме питання, називаються однорідними  членами речення.

Однорідними можуть бути підмети, присудки і другорядні члени.

 

 

4.Складання питань за правилом.

 

- Які питання ви хотіли би поставити мені за цим правилом?

 

 

V.Фізкультхвилинка

 

Шкільний, мелодійний дзвінок

Покликав усіх на урок

Тож не будемо гаяти часу

І почнемо урок ми вчасно.

 

 

 

5.Виконання диференційованих завдань.

 

         - Мені дуже хочеться побачити, як ви зрозуміли новий матеріал.

        Я пропоную вам завдання на вибір. Виберіть те завдання, яке зможете

        зробити.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

VI.   Закріплення нового матеріалу

 

        - Влітку відзначається дуже багато свят: і народних, і релігійних,

                 і державних… Про одне з таких свят, що має давню історію, ми з вами

                 і поговоримо.

 

Робота за підручником. Виконання вправи 77.

 

Тихий плин ріки.

Пологий,  укритий густою травицею берег. Тут і там багаття й гурти веселих,

Збуджених хлопців та дівчат, навколо них …Лунає пісня: « Наше Купайло з верби, з верби…» Стрибання через вогонь, кидання віночків на воду…

 

 

 

  а) читання тексту вправи;

 

  б) бесіда за змістом;

 

   - Про яке свято йдеться у цьому тексті? (Показ фотографій)

 

   - Що ще про це свято ви знаєте?

 

Купальська ніч вважалася чарівною, тому дівчата у   цей час

ворожили за допомогою вінків на свою долю. Від того, куди попливе вінок, судили, куди дівчина піде заміж. Чий вінок плив швидше, та швидше вийде заміж, якщо він зупинився, то це означало, що вона не вийде заміж, а коли потонув – то помре.

  А ще у цю ніч найсміливіші шукали квітку папороті, яка, вважалося, розквітає опівночі, загорається вогнем і тут же осипається. За повір’ям, тому, хто встигне зірвати квітку папороті, відкриються заховані скарби, а сам він дістане чудодійну силу та знання.

  Вважалося, що в цю чарівну ніч відбуваються дива, тварини розмовляють людською мовою, дерева переходять з місця на місце та інше.

 

 

   в) виконання завдання вправи.

 

Випиши однорідні члени речення разом із словами, від яких вони залежать.

 

VII. Підсумок уроку

1.Запитання для повторення.

  • Що нового ви дізналися на сьогоднішньому уроці?
  • Які члени речення  називають однорідними?
  • Які члени речення можуть бути однорідними? ( Підмети, присудки, однорідні члени речення).

2.Практична робота над реченнями, записаними на дошці.

Визначте основу кожного речення, а також однорідні члени цих речень.

 

  • Сіреньке кошеня вийшло на злітну стежину, на мить застигло, а потім рвонуло з місця.
  • Воно пробігло всю стежину й урізалося в ялину.
  •  

( Складіть міркування « Що було далі?»

 

 

 

 

 

VIII. Домашнє завдання

 Вправа 78.

Прочитай речення. Виділені  слова заміни за зразком однорідними членами речення. Запиши.

  1. Четверо дітей  читають цікаву книжку.
  2. У наших краях зимують різні птахи.
  3. На столі лежать три підручники.
  4. У четвертому класі учні вивчають різні предмети.

 

ЗРАЗОК.

Оля, Оксана, Василько і Тарас читають цікаву книжку.

 

Або міні-твір «Як я провів літо» (5-7 речень з однорідними

          членами),  вивчити правило.

 

docx
До підручника
Українська мова 4 клас (Волкотруб Г. Й.)
Додано
9 лютого 2021
Переглядів
1093
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку