Конспект уроку з української мови
Тема. Ознайомлення з найбільш уживаними вставними словами та
словосполученнями. Виділення вставних слів на письмі комами.
Мета: навчити учнів розрізняти найбільш уживані вставні слова в усному і писемному мовленні, розпізнавати найуживаніші вставні слова і словосполучення, виділяти їх комами на письмі; формувати загально пізнавальні вміння правильно ставити розділові знаки в реченнях зі вставними словами, уміння поширювати речення шляхом введення в них найбільш поширених вставних слів; розвивати зв'язне мовлення, збагатити словниковий запас; виховувати повагу один до одного, делікатність, тактовність, вміння домовлятись, берегти і шанувати рідну мову.
Обладнання: дерево очікувань, сигнальні картки, сходинки успіху, інтерактивна дошка, картки самооцінювання, картки-завдання, онлайн-сервіси Classtime, Jamboard.
Тип уроку: урок розвитку компетентностей.
Хід уроку
І. Організаційна частина.
Емоційне налаштування. Вчитель з учнями стають у коло. Вчитель пропонує продовжити речення « (Ім’я у Кл.в.), я поважаю тебе за….»
ІІ. Актуалізація опорних знань
ІІІ. Перевірка домашнього завдання
IV. Мотивація навчальної діяльності.
Слово вчителя:
Вставні слова – це диво!
«Безперечно» і «правдиво»,
«Справді», «вибачте» і «отже» –
«Як відомо», «кажуть», «може» –
«Ваша честь», чи «Ваша ласка»,
Ви скажіть мені, «будь ласка»?
Чи «неправда», чи «мабуть»
Слів тих дивних не забудь!
Діти, про які слова піде мова у нас на уроці? ( Про вставні)
V. Повідомлення теми і мети уроку.
- Сьогодні на уроці ми познайомимося із вставними словами, сполученнями слів, які допомагають виразити наше ставлення до того, що ми говоримо. Навчимося знаходити їх у реченні та правильно записувати.
А епіграфом нашого уроку буде народне прислів’я:
Безперечно, де дружніші, там сильніші!
VI. Вивчення нового матеріалу.
Самостійно (група І) |
Біля дошки (група ІІ) |
З самостійно/ помічником учителя (учнем) (група ІІІ) |
Індивідуально з учителем |
Навч. Презентація (за посиланням Google Клас) Скласти 2 речення, використавши вставні слова чи сполучення слів. |
Знайти слова у поданих реченнях, які виражають різні почуття. З’ясувати, що вони виражають, як виділяються на письмі. |
Робота на картках. (Знайти слова (всі члени речення підкреслено), які не є членами речення. За таблицею з підручника з’ясувати, що вони виражають. |
Геращенко В. Головатюк Г. Горюватко Н. Відновити речення, використавши вставні слова і словосполучення. Зробити висновок (Яку роль вони відіграють у реченні, чи можна їх вилучити без «шкоди для речень) |
Група презентує свою роботу. |
Група презентує свою роботу. |
Група презентує свою роботу. |
Складають власне речення зі вставним словом. |
Самооцінювання, оцінка роботи у групі (чек-лист) |
Самооцінювання, оцінка роботи у групі (чек-лист) |
Самооцінювання, оцінка роботи у групі (чек-лист) |
Самооцінювання. |
VII. Закріплення вивченого матеріалу.
Діти, запам’ятайте! Слова НАВІТЬ, МАЙЖЕ, УСЕ-ТАКИ, МОВБИ, НАЧЕБТО, НІБИ, ОСОБЛИВО вставними НЕ бувають.
А от слова МОЖЕ, ЗДАЄТЬСЯ, НА ЩАСТЯ, НА РАДІСТЬ можуть бути або не бути вставними.
Складіть і запишіть по два речення зі словами може, здається
так, щоб у першому реченні слово було вставним, а в другому – членом речення. (Наприклад: Назар може допомогти другові виконати завдання. Може, Назар вам допоможе. Ворог здається у полон. Здається, ми перемагаємо!
будь ласка, на щастя, справді, по-перше, по-друге.
Самооцінювання.
3. Гра « Хто більше» запише за 1 хвилину вставних слів.
VIII. Підсумки («Світлофор»)
Тест «Так-Ні» (діти піднімають сигнальні картки)
ІХ. Рефлексія «Сходинки успіху»
Діти, визначте свою сходинку успіху і позначте її своїм іменем.
Якою ж буде відповідь на наше проблемне питання?
(Нашу українську мову роблять красивою, милозвучною і вставні слова)
Підсумок уроку.
Х. Домашнє завдання.
- Опрацювати &47, с. 222, 223. Виконати вправу 525( на 12 балів)
Впр. 522 (на 9 балів), впр. 521 (на 6 балів).
При підготовці конспекту уроку використано матеріали Інтернет-ресурсів