Урок української мови 7 клас "Повторення вивченого про сполучник"

Про матеріал

Використовуючи метод вправ, використання таблиць, бесіду, діти закріплюють знання з даної теми, орфографічні та пунктуаційні вміння й навички, зв'язані з вивченням сполучника; через проведення таких операцій, як аналіз, порівняння, систематизація, розвивається логічне мислення

Перегляд файлу

 

Урок української мови у 7 класі

 

Тема.  Повторення вивченого про сполучник.

 

Мета: закріпити знання учнів з даної теми, орфографічні та пунктуаційні вміння й

навички, зв’язані з вивченням сполучника;

розвивати логічне мислення учнів через проведення таких операцій, як

аналіз, порівняння, систематизація;

виховувати почуття любові й поваги до рідної землі, рідної мови.

Тип:  урок повторення теми, розділу.

Методи й прийоми: бесіда, метод вправ, використання таблиць.

Обладнання: підручник з мови, тестове завдання, дидактичні таблиці, картки з

індивідуальними завданнями.

Хід уроку.

 

І. Мотивація навчання школярів.

 

   1. Організаційний момент.

   2. Повідомлення теми й мети уроку.

 

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

 

   1) Фронтальне опитування.

   2). Виконання тестових завдань. Із трьох запропонованих відповідей вибрати одну,

         правильну.

 

1. Сполучник – це…

  а) службова частина мови, яка уточнює граматичні значення іменників і виражає зв’язки між  

     словами в реченні;

  б) особлива частина мови, що виражає почуття, емоції, не називаючи їх;

  в) службова частина мови, що поєднує члени речення і частини складного речення.

2. За значенням і синтаксичною роллю сполучники поділяються на:

   а) підрядні;

   б) підрядні  і сурядні;

   в) сурядні.

3. Сполучники підрядності:

   а) виражають підпорядкування, залежність однієї частини в реченні від іншої;

   б) поєднують синтаксично-рівноправні члени речення або частини синтаксичного речення;

    в) їм наявні і пункт «а» і пункт «б».

4. За вживанням сполучники бувають:

    а) одиничні, парні;

    б) одиничні, парні, повторювані;

    в) одиничні, повторювані.

5. За будовою сполучники поділяються на такі групи:

    а) прості, складні;

    б) складні, складені;

    в) прості, складні, складені

 

3) Перевірка тестових завдань, кожна правильна відповідь – 1 бал.

 

 

ІІІ. Закріплення матеріалу.

 

1. Прочитати речення, знайти сполучники і визначити розряд.

 

Спортивні змагання відбуваються в Києві і у Львові.

Спортивні змагання відбуваються в Києві  або у Львові.

Спортивні змагання відбуваються в Києві , а не у Львові.

 

І – сполучник сурядності, єднальний.

Або – сполучник сурядності, розділовий.

А – сполучник сурядності, протиставний.

 

2. Три учні отримують завдання на аркушах і  за 10 хвилин  його виконують. 

     Перевірка – в кінці   уроку.

 

Картка 1.

З поданих слів вибрати сполучники і визначити їх розряд за значенням.

Якби, а, та, наліво, вдруге, без, біля, як би, щоб, зате, сонце, над, перед, ні-ні, тому що, немовбито, і, але, мов, неначе, земля.

 

Картка 2.

Визначити розряд сполучників і  скласти з ними речення :

Бо, також, з тим що.

 

Картка 3.

Переписати, розкриваючи дужки.

- Як(би) ви вчились так, як треба,

   То й мудрість би була своя…

- Як(би) там не було, комусь належало це перевіряти, ризикуючи власним життям.

- Добре було б, як(би) отакий співучий разок намиста впав із неба на землю.

 

3. Учень біля дошки отримує завдання: записати речення, правильно поставити

    розділові знаки, вказати однорідні члени речення, визначити роль сполучника у  

    реченні.

 Скоро прийде весна, і в полі знов покличуть мене журавлі.

 Життя шумить і грає, немов на провесні пливе потік бурхливо.

 Завод і лан, село і місто злились в єдину пісню чисту.

 

4. На дошці написані прислів’я. Поставити правильно розділові знаки і пояснити їх.

 

- І крута гора, а обминути не можна                                          ( «та» в значенні «але»)

- Не лінися рано вставати та змолоду більше знати              («та» в значенні «і»)

- Здається й мала пташка, та кігті гострі                               («та» в значенні «але»)

- Зерно до зерна, та й мірка повна                                               («та» в значенні «і»).

 

5. Вибірковий диктант.

 

У І колонку треба записати сполучники сурядності, у ІІ колонку – сполучники підрядності, а слова інших частин мови, якщо такі траплятимуться, взагалі не записувати.

 

І, та, що, хоч, перед, без, або, тому що, неначе, проти, не то…не то, через те що, по-перше, однак, мов, по-друге.

 

Взаємоперевірка

І колонка: і, та, або, проте, не то…не то, однак.

ІІ колонка: що, хоч, тому що, неначе, через те що, мов.

 

6. Записати речення, пояснити правопис якби – як би.

--Якби оті проміння золоті у струни чарами якими обернути, я б  з них зробила золоту арфу.

--Як би я тепер хотіла у маленький човен сісти і далеко на схід сонця золотим шляхом  

  поплисти.

 

7.Записати у І колонку  прості сполучники, у ІІ –складні,  у ІІІ – складені.

Але, зате, якщо, через те що, для того щоб, та, нібито, як, незважаючи на те що.

 

8. Перевірка робіт учнів, які працювали по картках. Виправлення помилок

 

ІV. Підведення підсумків уроку.

 

      Виставлення і коментування оцінок класу, учням ( з урахуванням результатів тестових завдань, роботи по картках, роботи біля дошки).

 

V. Домашнє завдання.

 

 Повторити тему «Сполучник», зробити морфологічний аналіз таких сполучників:

    Коли, або, для того щоб.

doc
Додано
19 серпня 2018
Переглядів
3113
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку