Тема: Кома між однорідними членами речення 8 клас
Мета:
-
формувати предметні компетентності:
-
розширити та поглибити знання учнів про вживання коми при однорідних членах речення;
-
удосконалювати навички правильно вживати коми між однорідними членами речення;
-
виробляти вміння правильно інтонувати речення з однорідними членами;
-
формувати ключові компетентності;
-
спілкування державною мовою: викликати пізнавальний інтерес до вивчення рідної мови; розвивати вміння володіти всіма видами мовленнєвої діяльності;
-
комунікативну:виробляти вміння виправдано користуватися мовними засобами в різних життєвих ситуаціях; розвивати монологічне та діалогічне мовлення учнів;
-
уміння навчатися впродовж життя: стимулювати до самостійного здобування знань, формувати бажання постійно збагачувати власний словниковий запас, користуватися різними джерелами довідкової інформації;
-
інформаційну: виробити вміння складати та читати схеми, діяти за алгоритмом, розвивати медійну грамотність;
-
соціальну й громадянську: через мову прилучати учнів до культурних надбань народу; виховувати любов дорідного краю; формувати й зміцнювати патріотичні почуття
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Прийоми :«Актуальне інтерв’ю», творче моделювання, «Віртуальна екскурсія», «Митник», «Плюс-мінус-цікаво»,
Обладнання: презентація, музичний супровід, слайд-шоу, зошити.
Епіграф: За розлуками слухаю, за вітрами згадую,
що і словом, і родом я із поліського краю
М. Сингаївський
Хід уроку
І. Організаційно-мотиваційний етап
1.Емоційна готовність до уроку. Автотренінг.
Учитель. Покладіть руки на парту. Заплющіть очі та промовляйте:
Я - школяр
Я – особистість творча
Я міркую, замислююсь
Я хочу знати
Я зможу сьогодні добре працювати
Я бажаю успіхів на уроці однокласникам
2.Мотивація навчальної діяльності
-
Сьогодні на уроці я хочу побачити те, що іноді буває непомітним: сміливість – у скромних; комунікабельність –у скромних; рішучість – у невпевнених; прагнення до знань – у всіх
3.Повідомлення теми, мети уроку. (Мету уроку учні визначають самостійно)
План роботи
-
Актуальне інтерв’ю
-
Робота з епіграфом
-
Студія «Науковий центр»
-
Лінгвістичний експеримент
-
Віртуальна екскурсія.
-
Творче моделювання
-
Вправа «Митник»
-
Вправа «Архітектор»
-
Актуалізація опорних знань. Вправа «Актуальне інтерв’ю»
-
Які члени речення називаються однорідними?
-
Чому О.ч.р. не утворюють словосполучення?
-
Яким зв’язком поєднуються О.ч.р.?
-
Скільки рядів О.ч. може бути в одному реченні?
-
Які члени речення можуть бути однорідними?
-
Не бувають однорідними членами..?
ІІ.Операційно –пізнавальний етап
1.Робота з епіграфом
-
Що стверджує автор у поетичних рядках?
-
На вашу думку, які почуття його охоплюють?
-
Речення епіграфа яке за будовою?
-
Дати характеристику кожній частині складного речення ( усно)
-
Чим ускладнені частини складного речення?
-
Поясніть наявність коми між однорідними членами в першому та другому випадках.
2. Студія «Науковий центр». Презентація «Кома та відсутність коми між однорідними членами речення»
3.Лінгвістичне дослідження.Робота з текстом «Рідний край» (За І. Цюпою)
Дорога серцю земля батьків і прадідів наших. Оспівані в піснях народних безмежні степи, зелені ліси й долини, високі блакитні небеса! Хіба є що на світі дорожче за Вітчизну?
Рідний дім, дорога батьківська хата, гостинна ласкава оселя. Вони входять у нашу свідомість разом із материнською колисковою піснею.
Тут ти народився, уперше побачив світ, уперше ступив крок.
І це –твоя Батьківщина, що бере свій початок від батьківського порога, від материнської пісні.
-
Яка основна думка тексту?
-
Вибірковий диктант (виписати з тексту однорідні члени речення парами; пояснити наявність чи відсутність коми)
-
Синтаксичний розбір виділеного речення (Тут ти народився, уперше побачив світ, уперше ступив крок.)
-
Знайдіть слова-синоніми. Які ще можна підібрати до слова «Батьківщина»?
-
Що для вас означає це слово? Які почуття виникають, коли ви чуєте слово «Батьківщина»?
-
Якою спільною думкою можна поєднати епіграф уроку з даним текстом?
Учитель. Батьківщина для кожної людини розпочинається там, де вона народилася, де проходять найкращі роки її дитинства, юності. Для нас маленькою батьківщиною є поліський край. І ми маємо дбати про цю прекрасну частинку землі, оберігати її, турбуватися про красу її просторів.
5.Віртуальна екскурсія Поліською Швейцарією(Слайд-шоу. Під музичний супровід виступ учнів-екскурсоводів, які знайомлять із чарівними куточками)
6.Творче моделювання. Твір- мініатюра на тему: «Мій образ рідної землі» для активізації використання вивчених конструкцій речень. Використати прислів’я, приказки, підготовлені вдома.
7.Вправа «Митник». Серед речень є зайве. Знайти й вилучити.
-
Рідна хата завжди буде символом добра і надії.
-
Хто б що не говорив, Вітчизни без рідної хати не може бути.
-
Жити – Вітчизні служити.
-
Без верби й калини нема України.
-
Вербова гілочка, посаджена Шевченком у пустелі, нагадувала йому рідну Україну.
-
Люби, шануй, оберігай усе, що зветься Україна.
-
Робота в парах. Скласти за схемами ( на вибір) речення
ІІІ. Рефлексивно-оцінювальний етап
-
Рефлексія. Прийом «Плюс-мінус-цікаво». Учні висловлюють свою думку.
-
Оцінювання
-
Домашнє завдання