Розробка уроку української мови на тему "Односкладні та неповні речення. Тренувальні вправи" (8 клас). Узагальнити знання учнів про односкладні речення. Міцність навичок забезпечити системою творчих вправ. Розвивати зв'язне усне і писемне мовлення школярів, уміння зіставляти й узагальнювати. Виховувати шанобливе ставлення та любов до рідної мови
Тема. Односкладні та неповні речення. Тренувальні вправи.
Мета. Узагальнити знання учнів про односкладні речення. Міцність навичок забезпечити системою творчих вправ (у тому числі з використанням ноутбуків).Розвивати зв’язне усне і писемне мовлення школярів, уміння зіставляти й узагальнювати.Виховувати шанобливе ставлення та любов до рідної мови
Тип уроку. Узагальнення знань, умінь та навичок
Обладнання. Схеми, зошити, інтерактивна дошка, роздаткові матеріали
Хід уроку
1. Організація класу.
2. Мотивація навч.діяльності
Добрий день, шановні учні. Доля розпорядилась так, що сьогодні ми не тільки зустрілись, а маємо разом попрацювати.
3. Актуалізація опорних знань.
Вправа "Багаж знань"
4. Оголошення теми, мети, завдань уроку
1. Слово вчителя (Слайд 1).
2. Робота з епіграфом
Як парость виноградної лози, плекайте мову
Ліна Костенко
3. Слово вчителя: тема уроку. Робота в зошитах.
4. Сприйняття навчального матеріалу.
Лінгвістичний лабіринт
Увідповідніть види односкладних речень із прикладами
1. Означено-особове
2. Неозначено-особове 3. Узагальнено-особове 4. Безособове
|
А. Колись калину цінували в Україні особливо (В. Сухомлинський) Б. За рідний край і життя віддай (Нар. творч.) В. Погідний зимовий ранок Г. У степу не було стежок (А. Малишко) Д. Пригадую свого високого, кремезного діда Мусія Юру (Ю. Ягнич) |
В-дь: 1 - Д, 2 - А, 3 - Б, 4 - Г.
Прочитайте текст. Виконайте завдання після нього.
1.Слово. Мова. Скарб. 2. Вивчай інші мови. 3. Це дасть змогу оволодіти ключами до скарбниць духовності інших народів. 4. Також об'єктивно оцінити свою мову. 5. Нашому поколінню випало складне й відповідальне завдання - відродження української мови, державності, нації. 6. За нас цього ніхто не зробить. 7. Це наш історичний обов'язок, виправдання нашого перебування на цьому світі. 8. Діймо! (І. Огієнко)
1. Односкладним є речення
А перше
Б друге
В четверте
Г п'яте
2. Восьме речення є
А означено-особовим
Б неозначено-особовим
В узагальнено-особовим
Г безособовим
3. Пунктуаційну помилку допущено в реченні (тире)
А другому
Б третьому
В четвертому
Г п'ятому
4. Перше речення є
А безособовим
Б називним
В неозначено-особовим
Г означено-особовим
В-дь 1- Б, 2 - В, 3 - В, 4 - Б.
Робота в мобільних групах.
Об"єднайтеся в групи.
З поданих речень виберіть
1. Означено-особові(2,5), 2. Неозначено-особові (1,8), 3. Узагальнено-особові(4,10),
4. Безособові (3,7), 5. Називні (6,9).
1. Що там думають на тій землі? (В. Шевчук). 2. Сідаю до столу коло вікна і пишу пісню (В. Шевчук). 3. Пахне в'ялою травою, квітами (О. Довженко). 4. Вік живи - вік учись (Нар. творч.). 5. А гляньте довкола... (А. Чайковський). 6. Які степи! (О. Гончар). 7. Ніде краю не видно (А. Чайковський). 8. Посадили над козаком явір та калину (Т. Шевченко). 9. Вона! Боже, справді вона (В. Самійленко). 10. Чесне діло роби сміло (Нар. творч.)
Вправа "Джерело знань"
Робота з підручником (по варіантах)
Розгорніть підручники на ст. 85. Виконаймо впр. 3.
І В. - 3, 4.
ІІ В. - 5,6.
ІІІ В - 7,8
Робота біля дошки (1,2 реч.)
Творче завдання.
Складіть сенкан до слів
І. - Мова, ІІ. - Батьківщина
Самостійна робота
Тести із взаємоперевіркою
1.Виділіть односкладне речення:
а) Не люблю осінньої ночі.
б) Я йшов все далі й далі в глибину лісів.
в) Темна хмара озвалася громом гучним.
2. На які типи поділяються односкладні речення:
а) прості, складні, неускладнені, неповні;
б) безособові, узагальнено-особові, неозначено-особові, означено-особові;
в) безособові, узагальнено-особові, неозначено-особові, означено-особові, називні;
3. Укажіть означено-особове речення:
а) Тихо в саду, тихо в місті.
б) Смеркалося, огнем кругом запалало.
в) Боїшся вовка – не йди до лісу.
4. Позначте називне речення:
а) Немає пісні без любові.
б) Пізнє літо.
в) Життя без книги – це хата без вікна.
5. З’ясуйте, яке з поданих речень – неповне:
а) Люблю, коли хвилі юрбою шумують, ламаючи лід.
б) Приходив обвіяний духом полів, свіжий, як дика квітка.
в) Була чудова травнева ніч.
6. Який член речення, що робить його неповним, пропущений:
Грав з телям, з поросятками, курми, грав з голубами й гусьми нашими й чужими.
а) підмет; б) присудок; в) означення; г) додаток.
Рефлексія. Підсумок уроку.
Оцінювання.
Д/З
Повторити теорет. мат., підготуватися до контрольної роботи. З підручника "Українська література" виписати по 1 прикладу до всіх видів односкладних речень та неповне.