Мета: навчити правильно ставити розділові знаки між частинами складносурядного речення й обґрунтовувати їх уживання, повторити отримані раніше знання зі стилістики та культури мовлення;
розвивати вміння знаходити й виправляти пунктуаційні помилки;
виховувати любов до природи України, повагу до народних ремесел.
УРОКИ №____
Тема. Розділові знаки між частинами складносурядного речення (ССР)
Мета: навчити правильно ставити розділові знаки між частинами складносурядного речення й обґрунтовувати їх уживання, повторити отримані раніше знання зі стилістики та культури мовлення;
розвивати вміння знаходити й виправляти пунктуаційні помилки;
виховувати любов до природи України, повагу до народних ремесел.
Хід уроку
І.Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Записати речення, визначити смислові зв’язки між частинами складносурядного речення
Отже, сьогодні на уроці ми з вами з’ясуємо, чому в останньому реченні ми поставили тире, а в третьому частини складносурядного речення не поєднуються розділовим знаком.
IV. Оголошення теми уроку та очікуваних результатів
Як ви вже могли здогадатися, темою уроку є «Розділові знаки між частинами складносурядного речення».
Після цього уроку ви будете вміти порівнювати смислові зв’язки між простими реченнями в ССР, навчитесь правильно ставити розділові знаки між цими частинами; зможете сформувати та висловлювати власне ставлення доприроди України, народних ремесел.
V. Вивчення нового матеріалу (первинне сприйняття)
1. Лекція
Між частинами складносурядного речення ставляться такі розділові знаки:
1) кома, якщо частини з'єднані єднальними, протиставними та розділовими сполучниками |
Із поля дорога завернула до лісу, і ми опинилися під темним склепінням високих дубів (Петро Панч). |
2) крапка з комою, якщо частини, з'єднані сполучниками а, але, проте, все ж, однак (рідше також, і, та), |
П'янкий соковитий дух ішов від живої розпареної землі; а високо над вигоном уже перелітали на північ ключами птиці, дзвінкоголосі, чуйні, весняні (О. Гончар). |
3) тире, якщо частини, з'єднані сполучниками і (й), та (і), та й, а, виражають: |
Дмухнув вітер понад ставом — і сліду не стало (Т. Шевченко). |
4) Кома або тире, якщо частини речення виражають причинно-наслідкові зв’язки: у першій частині – причина, а в другій – наслідок або висновок (вибір коми чи тире залежить від бажання автора) |
Прогуркоче поїзд – і луна довго колоски гойдає (М.Луків). Пробігся дощ, і ниви стоять умиті, виблискують. |
Між частинами складносурядного речення кома не ставиться, якщо
1) вони з'єднані одиничним сполучником і (й), та (і), чи, або і мають спільний другорядний член, вставне слово, частки лише, ще, навіть, тільки |
В одну мить розсунувся простір і стали ближчими зорі (Ю. Мушкетик). Мабуть, я запізнюся на поїзд і братові доведеться відвозити мене на машині. Ще сонце не зайшло і не вийшов місяць. |
2) вони з'єднані одиничним сполучником і (й), та (і), чи, або і є односкладнимибезособовими чи називними реченнями |
Потемніло і стало моросити дрібно та тихо (О. Гончар). Сумно й глухо (Панас Мирний). Меди та пахощі живиці (М. Рильський). Весело й так хочеться співати. |
3) вони з'єднані одиничним сполучником і (й), та (і), чи, або і є питальними, спонукальними або окличними реченнями |
Хай наше слово не вмирає і наша правда хай живе! (М. Рильський). Хто ви і чого вам треба? (Ю. Яновський) |
2.Вправа (усно)
Порівняємо подані речення. Обґрунтуємо вживання в кожному розділових знаків.
1.Уже давно стояла ніч над землею і зорі виблискували з темного неба (Панас Мирний)
2.Хай квітне наша Україна і йдевесна!(Б.Олійник)
3.Минула буря – і сонце засяяло (М.Рильський)
4.Природа – майстерня, і людина в ній працівник (І.Тургенєв)
3. Завдання проблемного характеру: порівняти два речення, знайти відмінність між ними і спробувати пояснити, чому у другому реченні перед і кома не ставиться?
Стелиться зелений барвінок, і казково зацвітає сон-трава. |
У долині стелиться зелений барвінок і казково зацвітає сон-трава. |
VІ. Сприйняття і засвоєння навчального матеріалу.
1. Накреслити схеми запропонованих речень, зробити висновок щодо розділових знаків у складносурядному реченні:
Наприклад:
[ ], і [ ]. [ ] і [ ].
4.Виправ помилки в поданих реченнях.
2)Найменший шелест або стук,і моє сердце падає і завмирає.
3)Пройшла гроза і ніч промчала.
4)А десь цвіли сади, і дивно пахли трави.
5. Диктант із коментуванням. Розставити розділові знаки. Виконати синтаксичний розбір першого речення.
Тихесенький вечір на землю спадає і сонце сідає в темнесенький гай. (В.Самійленко.) Посріблені ліси окуталися тінню а небосхил горить і віти золотить. (М.Рильський.) Давно із яблунь зник весняний шовк і сад журивсь за вродою своєю. (Д.Луценко.) Одшуміло літо... Одспівало жито. Тільки вітер креше іскри по стерні і як тінь докори наступа копитом сухоребра осінь на поля сумні. (Д.Фальківський.) Застиг як ратник явір край села і бджоли витанцьовують на квітах. (Д.Луценко.) Тільки захід горів жовтогарячим огнем та навислі над ним хмари червоніли, мов кров, а кругом усе тонуло в мороці. (Панас Мирний.) Небо над морем стало сизе і на тому сизому небі заблищала пишна веселка. (І.Нечуй-Левицький.) А серед ночі в тихий час тут мавочки гуляють у таночку і ясний місяць дивиться на нас. (Л.Глібов.)
V. Підсумок уроку
VІ. Домашнє завдання: вивчити правила, ст.. 61 впр.3