Відомо, що пізнавальний інтерес – один із важливих мотивів навчання школярів. Матеріал даного уроку - поєднання традиційних і інтерактивних методів навчання, вправи пізнавального характеру, які стимулюють самостійність думки учнів.
Тема: Рід іменників
Мета: ознайомити учня з поняттям « рід іменників», навчити розрізняти групувати іменники за родами;
розширити і активізувати словниковий запас, розвивати мовні здібності: уміння класифікувати, встановлювати причинно-наслідкові зв'язки; виховувати почуття поваги до роду, любов до природи.
Обладнання: комп’ютер, презентація « Рід іменників» , паперові будиночки , підручник «Українська мова, 3 клас» (М. Д. Захарійчук).
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Слайд 1
Шановні гості!
В цей зимовий, світлий час
З радістю запрошуєм на заняття у 3 клас.
Автотренінг:
Як бачимо, Максиме, зима панує не тільки у природі, а й казкова завітала до нашого класу. Прочитаємо послання .Давай зберемо лише ті сніжиночки, що посміхаються. Прочитаєм, що вони сказали?
«Добре того вчити, хто хоче все знати.»
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Вправа «Кубування», метод «Незакінчене речення»
(Підсумок роботи, 1 подарунок – віничок)
-Не простий, а з лози. Чи можна ним підмітати підлогу? У кінці уроку дізнаємось, для чого цей віничок.
1.Що означає слово?
2. На яке питання відповідає?
3. Істота чи неістота?
4. Власна чи загальна назва?
5. Який рід ?
Слайд 2
ІІІ. Повідомлення теми та мети. Постановка проблеми.
Сьогодні на уроці ми дізнаємося ще про одну властивість іменника.
Іменники мають рід. Але ж вони не люди ! Навчимося визначати рід іменників, будемо вчитися утворювати іменники різних родів, разом з тим поповнимо свій словниковий запас, будемо вчитися бачити красу рідного, будемо вчитися відчувати себе українцями.
Слайд 3
1.Технологія «Асоціативний кущ»
Доберіть слова, що асоціюються зі словом « Рід»
( Рід – це турбота, повага, щастя, сім’я, матуся, дитя, дідусь,
бабця.) А ми – діти - дзеркало роду свого. Це варто пам’ятати все життя. Щоб не занапастити своє життя і рідних.
- Без зупинки запишемо каліграфічну хвилинку.
Слайд4
2.Каліграфічна хвилинка
Рр ро ру рід
Доберіть до слова «рід» споріднені слова різних частин мови . Визначте
корінь.
Рід, рідний, поріднитися.
(Підсумок роботи 2 подарунок – 1 мішечок)
Слайд5
ІV. Сприймання та усвідомлення нового матеріалу.
Слайд 6
Вивішується пам’ятка на дошку.
Рідний сніговичок; рідна сніговичка; рідне сніговенятко.
-Чому змінилося закінчення в слові рідний?
(Підсумок роботи 3 подар. 2 мішечок)
Окрема презентація
V.Фізкультхвилинка
Слайд7
VІ. Засвоєння та формування знань, умінь і навичок.
Робота по відтворенню народних приказок.
(Підсумок роботи. 4 подарунок – 3 мішечок)
Слайд 8
Посперечаємось. Зима – найкраща пора року?
(Підсумок роботи. 5 подарунок – часничок)
Творча хвилинка «Таємний пеньок»
-Знімаємо сніжинки з іменниками, і зразу називає рід: мир, дружба, хліб, мама, Україна.
- Що пов’язує ці іменники?
-Є найважливішими в житті кожної людини.
Творча хвилинка
- Обери 1 із тем і напиши коротеньку розповідь 4-5 речень. Обов’язково в кінці зі словом «горджуся».
Лунає зимова мелодія
Читання на пеньку
Завдання за написаним.
(Підсумок роботи. 6 подарунок укр. вишивка)
Слайд 9(після читання ключового слова учнем)
VII. Підсумок уроку.
Розподільчий диктант
Ч.р. Ж.р. С.р.
Огірок Емма імя
Бобер роса гусенятко
Самоперевірка – ключове слово за початковими буквами.
Завдяки чому ми створили такий красивий оберіг?
Слайд10
Чи справдилися твої очікування?
(Сказати про гасло уроку, результати очікувань)
Оцінювання роботи учня
Слайд11
VIII. Дом. завд.
Ст. … вивч. правило.
Скласти подібний розподільчий диктант з ключовим словом або виконати
вправу … на ст.
Слайд 12 «Дякую за роботу»
УКРАЇНА – ЄДИНА КРАЇНА