урок української мови "Стилістичні особливості лексикології та фразеології"

Про матеріал
Тип - урок узагальнення і систематизації знань, під час проведення уроку вчитель зможе узагальнити й систематизувати знання учнів з теми, розвивати зв’язне мовлення, навички мовного аналізу, вміння користуватися словником, виховувати повагу до рідної мови, пошану до слова.
Перегляд файлу

Українська мова, 10 клас

 

Тема:   Стилістичні особливості лексикології та фразеології.

Мета:       

  • узагальнити й систематизувати знання з теми,
  • розвивати зв’язне мовлення, навички мовного аналізу, вміння користуватися словником,
  • виховувати повагу до рідної мови, пошану до слова.

Тип -  урок узагальнення і систематизації знань.

                                         Хід уроку   

І. Організація класу.

ІІ. Вступне слово.

     Людина довго вдихала повітря, перш ніж дізналася про його існування,  і довго знала про існування повітря, перш ніж відкрила його властивості, його склад і значення у житті людини.

     Люди довго користувалися скарбами рідного слова , перш ніж звернули увагу на його складність і глибину, оцінили його значення в своєму житті.

     Мета уроку -  узагальнити  й систематизувати знання з теми, розвивати усне та письмове зв’язне мовлення.

III. Повторення та  узагальнення матеріалу.

          1. Тренінг успіху.

Я вільно володію засобами рідної мови.

Дбаю про культуру мовлення.

Я — особистість творча, маю допитливий розум.

Мене цікавлять мовні таємниці.

Я можу творити.

Я хочу і можу  презентувати свою роботу.

Я міркую, замислююся.

Я хочу знати і поділитися тим, що знаю.

 

    2. Вправа - розминка  «Так – ні».

  1. Лексика – це словниковий склад мови +
  2.   Усі терміни – багатозначні слова -
  3. У реченні «сумують ластівки в садах» слово «сумують» ужите в переносному значенні +
  4. Слова «велетень, титан, гігант» - синоніми +
  5. Слова «вдень – вночі, гарячий – холодний, зима – літо» - омоніми -
  6. У реченнях «учитель використовує ефективні методи викладання» та « Моя сестра – ефектна дівчина» вжито пароніми +
  7. Слова «диспетчер, авіатор, фотограф» - іншомовні +
  8. Слова «феодал, очіпок, урядник» - діалектні -
  9. Слова « вода, земля, подяка» - стилістично забарвлені -
  10. Сполучення « пекти раків, ловити гав, як курка лапою» - фразеологізми +
  11. Фразеологізми « як кіт наплакав і кури не клюють» - синонімічні -
  12.  Фразеологізми роблять мову яскравою, влучною, образною +

 

3. Складання схеми «Лексика».

4. Презентація учнівської групи «Синоніми, антоніми,

омоніми».

5. Виконання вправ.

   5.1. До поданих прикметників дібрати синоніми й антоніми, визначити тип ЛЗ.

А. Легкий удар –  слабкий удар - Сильний удар

Б. Легке питання – просте питання – складне питання

В. Легкий характер  - гарний характер - важкий характер (яку частину мови добирали).

   5.2. Заповнити пропуски словами з дужок.

А. Учитель  детально ………………………. тему. Вулиця ……………………дуже  добре ( освітлювати, висвітлювати).

Б. Сергій -  постійний……….. оператора «Київстар». Дівчина придбала ………на відвідування басейну  (абонент, абонемент).

В. Пам’ятник Невідомому солдату - ……..       споруда.

Від Шевченка українська література співає ……………пісню матері (величний, величальний).

Якими частинами мови можуть бути пароніми?

   5.3. Замінити запозичені слова ( назвати ознаки) відповідними синонімами. Пояснити правопис .

Чудовий сервіс ( обслуговування), яскрава афіша (оголошення), важка орфографія ( правопис), нове шосе (дорога), ввічливий портьє (швейцар).

  5.4. Укажіть рядок, у якому всі пари слів – пароніми:

А. веселий – щасливий; швидкий – повільний;

Б. далекий– близький; знайомий – маловідомий;

В. музичний – музикальний; робочий – робітничий;

Г. усміхнений – похмурий; усмішка – посмішка;

 

6. Презентація учнівської групи «Фразеологізми».

7. Виконання вправ.

7.1. Із речень виписати фразеологізми, пояснити їхнє ЛЗ.

Похнюпився Бурмило, стоїть ні в сих ні в тих. (розгублено)

Далеко десь, серед чужих країн пан на всю губу жив. (розкішно)

Уже наші чоботи на всю каші просять. (розірвані)

 7.2. До поданих фразеологізмів дібрати слова – синоніми (що для цього треба зробити?)

Зарубати собі на носі – (запам’ятати ) – забути

Ґав ловити – (неуважно) – уважно

Байдики бити – (ледарювати) – працювати

Говорити під ніс – (тихо) – голосно

7.3. Встановити відповідність між фразеологізмами та тлумаченням.

1. пекти раків                                   А. насміхатися

2. замилювати очі                            Б. червоніти

3. розбити глека                               В. зруйнувати

4. пускати шпильки                         Г. брехати

                                                           Ґ. посваритися

8. Самостійна робота учнів у групах.

Складіть висловлювання, в якому наведені вислови виступали б у значенні фразеологізмів.

1. Виходити сухим із води.

2. Заради гарних очей.

3. Ніде голці впасти.

4. Гладити проти шерсті.

5. Співати дифірамби.

6. Чужими руками жар загрібати.

7. Міряти на свою мірку.

8. Ні в тин ні в ворота.

9. Поставити на ноги.

10. До сьомого поту.

11. Покласти на обидві лопатки.

12. Ні риба ні м’ясо.

13. Розбити горщика.

14. Клювати носом.

15. Прикусити язика.

16. Висмоктати з пальця.

17. Гора з плечей звалилася.

18. Ледве ноги носять.

19. Комар носа не підточить.

20. Чорний кіт перебіг.

9. Творча робота «Лист до українських фразеологізмів».

10. Презентація учнівської групи «Південно – східні діалекти».

 Діалект, а ми його надишем

 Міццю духу і огнем любови,

 І натертий слід його запишем

 Самостійно між культурні мови …

11. Виконання вправ.

11.1. Вкажіть ряд слів-діалектизмів.

А.  Ґазда, плай, лібрето, вар'ят.

Б.  Файно, вуйко, тайстра, вивірка.

В.  Штрек, ватра, вуйко, на-гора.

Г. Бовдур, телепень, беркицьнутися, роззява.

11.2. Випишіть із поданих речень діалектні слова. Доберіть до кожного з них літературні відповідники, наведені в довідці.

1. Звізди мерехтіли, як золоті чічки. 2. Аби ніхто його не бачив, що плаче, то ховав голову в писану тайстру. 3. Ніколи він ще не давав їй ніяких лакітків. 4. Не маєте ви за чим банувати.

Довідка: торба, квітка, тужити, ласощі.

11.3. Випишіть з поданих речень діалектні слова. Доберіть до кожного з них літературні відповідники, наведені в довідці.

1.     Цілі громади кавок злітались звідкись.

2.     Всі в хаті полягали дрімати, поспускавши на вікна ролети.

3.     Я йшов заборзо.                 

4.     Вона була горда і бутна.

Довідка: швидко, пихатий, штори, галка.

 

VI. Підведення підсумків уроку, заповнення картки самооцінки.

 - На уроці важливим було ….

  - Я зрозуміла (в), що лексика української мови …..

 

V. Домашнє завдання.

Скласти твір – мініатюру на тему «Багатство лексики української мови».

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Циганкова Ольга Іванівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Додано
23 березня 2019
Переглядів
2114
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку