Урок української мови у 3 класі
Тема: Закріплення знань про частини основи.
Вправи на розрізнення синонімів,
спільнокореневих слів та форм того самого слова.
Мета: Закріпити знання учнів про частини основи, навчати дітей
розрізняти такі поняття, як слова, близькі за значенням,
споріднені слова, форми одного і того самого слова;
закріпити вміння робити морфемний розбір слів.
Розвивати пам'ять, мислення, уміння аналізувати, порівнювати,
узагальнювати, робити висновки; мовлення, збагачувати словник
учнів, увагу, уяву, естетичні смаки, каліграфічне письмо,
охайність, акуратність; фонематичний слух.
Виховувати повагу до людей різних професій, повагу до друзів,
самого себе; працьовитість, самостійність, допитливість;
інтерес до предмету, бажання навчатися.
Тип уроку: урок систематизації й узагальнення знань.
Хід уроку
/Мотивація навчання школярів.
Треба всім нам привітатись:
Дружно весело сказати:
Вправо-вліво поверніться,
туди-сюди посміхніться:
- Добрий день! Добрий день! Добрий день!
Девіз уроку: «Не лови ґав!»
План уроку.
// Актуалізація опорних знань учнів.
2.1.Перевірка домашнього завдання. Самооцінка учнів.
2.2.Каліграфічна хвилинка. Галя-Невстигаля – гість уроку.
Прочитати зашифроване слово:
М О В А
21
Робота з деформованим реченням.
Ми вивчати рідна мова.
Дібрати спільнокореневі слова до слова мова так, щоб вони відповідали на різні питання, позначити корінь у словах.
/// Виконання практичних завдань на повторення і
закріплення основних умінь і навичок.
3.1. « Майстер Словотвір» завітав у гості до третьокласників.
а). Індивідуальна робота учнів біля дошки.
1. З'єднати стрілками слово із знаком:
префікс
корінь
суфікс
основа
закінчення
2. З'єднати стрілками слово із схемою розбору слова за будовою:
а). примовка б). підсніжники
поїзд сніжок
сова зима
лісок
б). Перевірка індивідуальної роботи учнів біля дошки.
в). Словниковий диктант (решта дітей): відгадати загадки,
записати слова-відгадки, зробити морфемний розбір слів-відгадок.
З ним подружить кожен з нас,
Коли піде в перший клас.
Бо хоч він завжди мовчить,
Та читати нас навчить. ( Буквар)
Чисті віконця сміються від сонця,
Діточки навколо – наша люба …(школа).
22
г). Гра «Незвичайна поштова скринька».
Розібрати слова за будовою, кинути свій «лист» у відповідну
поштову скриньку: адреса – морфемний розбір слів.
Пролісок, працею, зима, маленький, лікар, будинок, розмова, під’їзд,
підсніжники – слова для морфемного розбору.
Поштарики разом з учителем перевіряють чи за тією адресою відісланий лист.
3.2.Робота в парах: посміхніться своєму товаришу.
Творча робота: скласти слова з частин основи та закінчення.
(Журавлі, відлітаючи в теплі краї, залишили нам завдання)
лік, спів, мал, буд, а, ачк, івельник, ар, яр
Скласти речення та записати речення: Ким я мрію стати?
Бесіда з учнями:
3.3. Робота з підручником.
Колективна робота над вправою 174, коментоване письмо.
Списати текст, підкреслити слова, споріднені зі словом праця, однією
рискою, а іншу форму слова – двома.
Знайти в тексті спонукальне речення;
яке речення вимовляється з особливим почуттям?
Фізкультхвилинка.
3.4. Робота над мовним матеріалом.
- Порівняти слова двох рядків.
- Чи є ці слова спільнокореневими?
- Чому?
Малюк маленький малий
Маляр малюнок малювання
Мило мильний мильниця милити
Милий милуватися милішати миленький
23
3.5. Гра «Впізнай споріднені слова».Робота в групах.
Розібрати за будовою одне із споріднених слів.
1група. а). сніговій метелиця завірюха хурделиця
б). снігу снігом снігам снігами
в). сніг сніговій сніжок сніжинка
2група. а).казати казочка казка казковий
б).казка казки казкою казку
в). казати говорити балакати базікати
3група. а). літак літати політ перелітні
б). літак літака літаки літаками
в).літати полинути кружляти
4група. а). вода води воду водою
б). вода водяний підводний водичка
в). водити вести бродити ходити.
Перевірка роботи в групах. Виступ професора
( учень одягає професорську шапочку).
3.6. Творча робота в групах.
- Чи правда, що з одного кореня можна утворити багато нових слів?
Утворити слова з даними коренями.
1група - дуб , 2група - прац , 3група - пис , 4група- риб
/V.Підсумок уроку. Рефлексія. Оцінювання.
4.1. Гра «Будуємо слова».
З країни «Будова слова» до нас надійшов лист, в якому є загадки, відгадайте їх.
Я житель підземний лісів і полів
І спільна частина споріднених слів. (корінь)
Як стану перед коренем, я ніби голова
І залюбки утворюю нові й нові слова. (префікс)
24
Слова я не утворюю, наприкінці стою,
І змінюватися дуже я, повірите, люблю. (закінчення)
Хоч за коренем позаду, в мене теж значна посада.
Я без зайвої розмови утворю новеньке слово. (суфікс)
«Побудуйте слова». Робота в парах.
Корінь в слові «написати»,
Префікс в слові « запитай»,
Суфікс в слові «нічка»,
Закінчення в «криничка». (загадка)
Корінь в слові «написати»,
Префікс в слові «заспівай»,
А закінчення та суфікс
В слові «казка» пошукай. ( записка)
4.2. Тест-мініатюра.
1 Закінчення – це:
а). частина основи
б). змінна частина слова
2. Корінь – це:
а). слово
б). спільна частина споріднених слів
3. Префікс служить для …
а). зв’язку слів у реченні
б). утворення нових слів
4. Щоб визначити закінчення потрібно…
а). дібрати спільнокореневі слова
б). змінити слово
4.3. Гра «Веселий мікрофон».
Майстер Словотвір нагороджує дітей за гарну роботу на уроці наклейками із зображенням «усміхненого смайлика-професора».
Майстер Словотвір пригощає учнів вітамінами: смачними фруктами, щоб мали міцне здоров'я, гарний настрій, зростали мудрими дітьми.