Підготувала вчитель української мови Мишинської гімназії Мельничук Н. П. Урок з української мови 5 клас
Номер слайду 2
Тема. Другорядні члени речення
Номер слайду 3
Наша мета – з`ясувати особливості другорядних членів речення: на які питання відповідають, якими частинами мови найчастіше виражаються, як підкреслюються, для чого існують у реченні.
Номер слайду 4
1. Синтаксис – це розділ мовознавства, який вивчає словосполучення й речення. 2. Словосполучення – щонайменше два повнозначних слова.3. У словосполученні є головне й залежне слово. Лінгвістична гра «Мені відомо»
Номер слайду 5
Речення – одне або декілька слів, які пов'язані між собою за змістом і граматично та виражають закінчену думку.
Номер слайду 6
Кожне речення має граматичну основу , яка складається з головних членів речення
Номер слайду 7
Номер слайду 8
Умовне позначення членів речення
Номер слайду 9
Додаток
Номер слайду 10
Увага! Щоб правильно визначити другорядні члени речення, питання до них слід ставити спочатку від головних членів, а потім – від відомих другорядних!
Номер слайду 11
Означення. Це другорядний член речення, який вказує на ознаку предмета і відповідає на питання: який? чий?, котрий?Означення найчастіше виражається прикметникомабо займенником, рідше - іменником
Номер слайду 12
Обставина. Обставина – це другорядний член речення, що вказує на ознаку дії ( місце, час, причину, мету або спосіб дії і відповідає на питання: як? де? куди? звідки?коли? відколи? чому? з якою метою? навіщо? і под. Способи вираження. Обставина найчастіше виражається прислівникомабо іменником з прийменником у непрямому відмінку.
Номер слайду 13
Обставина
Номер слайду 14
Другорядні – теж важливі члени речення,Бо ж вони – не для прикраси, всі доречнії! Думку можуть ( помічали, безумовно, ви ) Пояснити, уточнити і доповнити! Поділяються, напевно, неспроста вони На означення, додатки і обставини. Д. Білоус