Урок 112
Тема: Основа слова. Значущі частини слова.
Мета: удосконалити знання учнів про значущі частини слова (корінь,
префікс, суфікс, закінчення та основу слова) та спільнокореневі
слова; розвивати усне і писемне мовлення, логічне мислення;
виховувати любов і пошану до рідної мови, рідного краю,
українського фольклору.
Обладнання: підручник
ХІД УРОКУ
І. Актуалізація опорних знань учнів
Колективна робота.
Прочитайте записані на дошці речення. Знайдіть і випишіть окремо спільнокореневі слова та різні форми одного слова. Поясніть, як ви це зробили.
(Народна творчість)
ІІ. Мотивація навчальної діяльності школярів
Евристична бесіда.
(Щоб навчитися відрізняти спільнокореневі слова від різних форм одного слова.)
ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку
Пояснення вчителя.
Ми з вами на попередньому уроці вже почали вивчати розділ «Будова слова. Орфографія». І сьогодні ми продовжимо поширювати наші знання про значущі частини слова.
Скажіть, для чого потрібні знання про будову слова?
(З будовою слова пов’язано багато орфограм, які вимагають застосовувати ці знання, уміння виділяти значущі частини слова.)
Правильно, і ми будемо з вами спиратися на вже відоме нам про будову слова на практиці.
ІУ. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу
З поданих груп слів складіть і запишіть речення:
1) Вчити, як, світ, жити, на, книга.
2) Багато, сніг, багато, хліб.
Що ви зробили для утворення речень? (Змінили форми слів, їхній порядок)
А чи всі слова з наведених можна змінити? Які слова не мають закінчення?
Чи можна сказати, що слово ХЛІБ не має закінчення?
Чи можна вважати рівнозначними вирази «слово закінчується на О?» та «слово має закінчення О?»
Розгляньте схеми. Що це за слова?
_______ ий , ____________ о
Чому ви не змогли впізнати слова? (Тому що невідоме їхнє лексичне значення)
Що таке лексичне значення слова? Яка частина слова «виконує цю роботу»? (Основа)
Завдання: слова записати у три колонки: 1) слова з нульовим закінченням; 2) слова із закінченням; 3) слова без закінчення
Життя, завод, учень, кіно, навколо, прикордонник, весело, підберезовик, таксі, озеро, сонце.
Як ви будете це робити?
Виконання вправ 539, 541 (усно), 550
Виконання морфемного розбору слів. Вправа 552.
Послухайте вірш. Вкажіть слова, які звучать однаково, але мають різне лексичне значення. Чи є вони спільнокореневими? Доведіть свою думку.
Клим на гору задивився,
А ведмідь не розгубився.
Підхопив два вулички
Та й помчав вздовж вулички.
У. Узагальнення й систематизація знань
Виконання тренувальних вправ
1. До поданих слів добрати спільнокореневі слова:
Земля, вода, сніг.
2. Виконайте морфемний розбір слів:
Записати, прибережний, сонячно, здавлений
3. Розкажіть про значущі частини слова.
УІ. Підведення підсумків уроку.
УІІ. Домашнє завдання.
Вчити правила, вправа