Урок української мови в 2 класі Тема. Зв'язок слів у реченні. Встановлення зв’язку слів у реченнях за питаннями

Про матеріал

Мета. Дати поняття учням про зв'язок слів у реченні; вчити встановлювати зв'язок між членами речення; закріплювати знання про головні члени речення;

розвивати мовні вміння дітей; удосконалювати навички грамотного письма; учити зосереджено працювати, розвивати логічне мислення, зв'язне мовлення;

виховувати уважне ставлення до слова ,виховувати любов до рідного краю.
Перегляд файлу

Урок української мови в 2 класі

Тема. Зв'язок слів у реченні. Встановлення зв’язку слів у реченнях за питаннями
Мета. Дати поняття учням про зв'язок слів у реченні; вчити встановлювати зв'язок між членами речення; закріплювати знання про головні члени речення;

розвивати мовні вміння дітей; удосконалювати навички грамотного письма; учити зосереджено працювати, розвивати логічне мислення, зв’язне мовлення;

виховувати уважне ставлення до слова ,виховувати любов до рідного краю.

Обладнання: малюнок ракети, місяця, зірок із завданнями, слова для складання речень, маленькі зірочки
Тип уроку: комбінований
Вид уроку: урок - подорож
                                                 Хід уроку

І. Організація класу

Хвилинка психонастрою  (слайд 2: сонечко,діти в колі тримаються за руки)
Ранок в світлий клас прийшов

І приніс до нас веселість і бадьорість.

В кожне серце радісно зайшов,

Щезла втома, лінь,суворість і розмови.

Друзі, плеснемо разом,

Посміхнемося гуртом

Навкруги все стане лагідним, приємним.

Знов за руки беремось,

До роботи візьмемось-

І урок стає чудесним, милим, теплим.

ІІ. Стимулювання та мотивація навчально-пізнавальної діяльності

 1. Дешифрувальник:  «ЯРЕННЧЕ» ( 3-4 слайд )

  - А саме: «Зв’язок слів у реченні».

– Сьогодні ми з вами, на уроці української мови, здійснимо казкову подорож на Місяць. Але шлях до Місяця довгий і тернистий. По дорозі ми будемо зустрічати безліч зірок. І для того, щоб їх минути, ми повинні з вами виконати всі завдання, які є на цих зірках. Після того, як завдання буде виконано, то навколо великої зірки засвітяться маленькі зірочки.

Девіз уроку: Не просто слухати, а чути.
Не просто дивитися, а бачити.
Не просто мандрувати, а міркувати
Про каліграфію пам’ятати.

2. Очікування 
- І перед тим як ми вирушимо в дорогу, я пропоную вам записати, що ви хочете отримати від нашої експедиції. Можливо це нові знання чи цікаві завдання, гарний настрій, навчитися новому. Запишіть свої побажання. В кінці мандрівки побачимо чи справдились ваші очікування. А тепер в путь. 
 

ІІІ. Відтворення, корекція та актуалізація знань

1. Бліцопитування. Перша зірка ( 5 слайд )
?З чого складається речення…( зі слів)
? В кінці речення ставиться…. (крапка)
? В кінці питального речення ставиться .... (знак питання)
? В спонукальному реченні висловлюється спонукання…. (до дії)
? Знак оклику ставиться тоді, коли в реченні висловлено… (сильне почуття)
? Приклад розповідного речення.

2.Хвилинка каліграфії. Друга зірка «Каліграфічна» ( 6 слайд)

- Відкрийте зошити, запишіть дату - початок нашої експедиції. І місце звідки ми вирушаємо. Поки ми робили запис у бортовому журналі на горизонті з’явилася зірка. Вона пропонує  познайомитися з найдавнішою  традицією, яку передають з покоління в покоління. Це вміння гарно каліграфічно писати.

 (У у укр аї на) 
- Зверніть увагу на з’єднання. Скажіть, яке слово сховалось в цих буквосполученнях.

-Складіть з ним речення (учень біля дошки записуєМи живемо в Україні.).

 -Підкресліть головні слова в реченні.

- Перший космонавт України - Леонід Костанти́нович Каденю́к .

3. Третя зірка «Професії українців». Диференційна робота ( 7 слайд)

-  Але подивіться що це? Що за дивний вирій у нас на шляху? Він починає затягувати наш космічний корабель. Треба нам відправити команду, яка розгадає загадку цього цікавого явища (робота учнів за картками) 
Поки частина команди працює самостійно, ми також будемо займатися справою. Вони будуть працювати самостійно за картками ( скласти речення за малюнками і підкреслити головні члени речення)

а)Індивідуальна робота за картками

Тихесенько вітер віє. Хмарки пливуть у небі. Стоїть гора висока. Зелений гай шумить. Пташечки співають голосно. Вода блищить у річці.
 

б)Колективна робота біля дошки. Скласти речення за малюнками, визначити головні члени речення
              Учитель навчає дітей.
              Повар готує обіди.
              Лікар лікує хворих людей.

             Будівельник будує будинки.

Фізхвилинка


ІV. Вивчення нового матеріалу
1.Четверта зірка «Ерудит» ( 8 слайд )

– Які космічні тіла вам відомі? (Сонце, Місяць, Зірка, планети, метеорит…). А тепер давайте складемо речення із назвою одного із космічних тіл.
-Ми мандруємо до Місяця. А зараз ми попрацюємо з цим реченням. Спочатку визначимо головні слова в цьому реченні. А потім встановимо зв'язок усіх слів у цьому реченні. Найголовніше, що ви повинні знати – це те, що зв'язок слів у реченні встановлюється за допомогою питань.
Ми мандруємо – головні слова
(Хто?) ми (що робимо?) мандруємо
До Місяця – другорядні члени речення
(До чого?) мандруємо, до Місяця.

Вправа для очей ( 9 слайд )
2.П ята зірка «Тренувальна» .Робота з деформованими реченнями. Робота в групах. ( 10-11 слайд )

 1 група .Наш клас мандрував зірками.
2 група .Ми відкрили таємниці космосу.
3 група. Зірки розсипалися по небу.
4 група.Яскрава зірка падає з неба.
3. Знайди зайве слово. Шоста зірка «Інтелектуальна». Диференційна робота

а) Індивідуальна робота за картками. Вправа «Роз’єднай слова»

-Знов на нашому шляху перешкоди і ми відправляємо другий екіпаж у розвідку. Мешканці так полюбляють все пов’язувати, що потрапили у справжню халепу. Допоможіть їм прочитати речення. 
Рожевесонцесховалосязаобрій. 
Рожеве сонце сховалося за обрій. 
- Запишіть отримане речення. Виділіть граматичну основу. Встановимо зв’язки в цьому реченні.

б) В цій вправі потрібно знайти зайве слово( усна робота)
Відчинити (що?) вікно, двері, книжку. Чому книжку не відчиняють? (Тому, що книжку відкривають)
поставити (що?) тарілку, чашку, серветку. Чому серветку не можна поставити? (Тому, що серветку кладуть)
насипати (чого?) борщу, чаю, каші. Чому не можна насипати чаю? (Тому, що чай наливають)
4. Незвичайний вірш. Сьома зірка «Творча майстерня»

– На дошці написаний вірш. Він – незвичайний. Наше з вами завдання все привести до ладу.
Нісенітниця
Три ведмеді вухаті
пішли сіно копати,
і картоплю косити,
і насаджувать жито,
поливати будинки
й будувати ялинки.
– До підкреслених слів дібрати відповідну пару і записати в зошити.
5. Робота в парах. Восьма зірка «Кмітлива»
– Ви будете працювати в парах. Завдання полягає в тому, що кожна пара повинна з даних слів скласти речення і усно встановити зв'язок слів у цьому реченні.
1-група Наш клас мандрував зірками.
2-група Ми відкрили таємниці космосу.

V. Підсумок уроку. Рефлексія
– Ну що ж, ось і закінчилася наша казкова подорож.
– А чи сподобалась вам подорож?
– Чого ми дізналися і навчилися протягом подорожі?

-Чи виправдались ваші очікування?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Готра Євгенія
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Додано
29 червня 2018
Переглядів
5961
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку