Урок української мови в 3 класі "Визначення роду і числа іменників.."

Про матеріал

Мета: актуалізація знань учнів про іменник, його значення, граматичні ознаки, а також про іменники-синоніми та іменники-антоніми, про пряме і переносне значення; вдосконалити знання учнів про рід і число іменників, уміння визначати рід і число іменників; розвивати мову і мовлення учнів, збагачувати словниковий запас учнів; виховувати охайність, старанність під час письма, вміння дотримуватись каліграфічного письма, а також дбайливе ставлення до природи.

Обладнання: психологічне налаштування, девіз, музичний супровід, ігри, дидактичний матеріал, фізкультхвилинки, картки, сигнальні картки, каліграфічна хвилинка, підручники, їстівні та отруйні гриби.

Перегляд файлу

Тема. Визначення роду і числа іменників.

Мета: актуалізація знань учнів про іменник, його значення, граматичні ознаки, а також про іменники-синоніми та іменники-антоніми, про пряме і переносне значення; вдосконалити знання учнів про рід і число іменників, уміння визначати рід і число іменників; розвивати мову і мовлення учнів, збагачувати словниковий запас учнів; виховувати охайність, старанність під час письма, вміння дотримуватись каліграфічного письма, а також дбайливе ставлення до природи.

Обладнання: психологічне налаштування, девіз, музичний супровід, ігри, дидактичний матеріал, фізкультхвилинки, картки, сигнальні картки, каліграфічна хвилинка, підручники, їстівні та отруйні гриби.

Перебіг уроку

І. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ

Зупинка І

1. Психологічне налаштування ( під музичний супровід)

Чим дзвоник голосистий?

Ллється його голос чистий,

Всіх скликає на урок

Цей чудовий наш дзвінок.

Ви спокійно всі сідайте,

Працювати починайте.

2. Девіз уроку

3. Вправа «Очікування» (Музичний супровід)

- Прочитайте слова, які записані на дошці.( Знання, уміння, оцінення, позитив, сприйняття)

- Якою частиною мови вони є? (Іменники)

- Під музичний супровід , використовуючи слова із дошки, на смужках напишіть, що ви очікуєте від уроку.

- Що ви собі уявляли, коли писали очікування?

- Сьогодні ми здійснемо прогулянку до… . А куди?

4. Правила поведінки під час мандрівки ( На дошці)

- Один за всіх, всі за одного.

 - Умій говорити та слухати.

 - Поважай усі висловлені думки.

- Будь ввічливим, не ображай і не ображайся.

- Будь активним.

- Пиши та говори правильною.

- Дотримуйся правил безпеки поведінки під час прогулянки.

- У кожного на парті є лист оцінення, де потрібно буде записати результат своєї відповіді.

ІІ.  АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Зупинка ІІ

1. Опитування

5 учнів - робота за картками.

Решта – робота з вчителем.

Картка 1

До поданих слів дібрати іменники – власні назви.

Місто

Річка

Країна

Картка 2

До поданих слів дібрати іменники – власні назви.

Письменники

Журнал

Вулиця

Картка 3

 У словах позначте закінчення та виділіть корінь.

 Дубище, дубок, дубовий, дуб, дубина.

Картка 4

 Дібрати синоніми-іменники.

Шеренга -  ... , скатертина - … .

Картка 5

Підкресліть багатозначне слово.

Я веду братика за ручку. Любі подарували кулькову ручку. Треба відремонтувати дверну ручку.

2. Гра «Впіймай листочок»

(На дошці дерево з листочками. Учні підходять, зривають листочок і відповідають)

1. Як називається частина мови, яка вказує на предмет? Наприклад.

2. На які запитання відповідає іменник? Наприклад.

3. Що таке істота, неістота? Наприклад.

4. Що таке власна і загальна назва іменників? Наприклад.

5. Що таке іменники-синоніми? Наприклад.

6. Що таке іменники-антоніми? Наприклад.

7. Якими членами речення може виступати іменник? Наприклад.

- Деякі листочки ще залишилися на дереві. Це ті знання з теми «Іменник», які ви отримаєте у старших класах.

ІІІ. ФІЗКУЛЬТЗВИЛИНКА

- Ми дійшли до осіннього лісу і вже втомились.

- Проведемо фізкультхвилинку для очей та для легенів.

- Вдихніть запах хвої (на столах у скляночках гілочки дерев)

Зупинка ІІІ

Робота в зошитах.

1. Загадка

- Відкрийте зошити. Згадаймо вірш про роботу в зошиті.

- Запишіть число і класна робота.

- Відгадайте загадку.

Коли вона загляне в сад,

Наллється соком виноград,

 І пізні яблука ранет

Солодкі стануть, наче мед.

Як помандрує по гаях

З чарівним пензликом в руках, -

Все розмалює на путі,

Берізки стануть золоті!

І ми її уклінно просим :

- Заходь у гості, щедра … (осінь). (Малюнок осені)

2. Каліграфічна хвилинка

О ос сі сінь осінь

(Звуко-буквений аналіз)

3. Побажання

- Осінь принесла побажання обрію барвистого.

- Як ви розумієте, що таке обрій? (Це уявна лінія між земною поверхнею і небом)

- Доберіть синоніми. (Горизонт, виднокіл)

4. Мовна розминка

- Складіть речення зі словом осінь. Найкраще запишіть у зошит.

5. Аналіз слова «Осінь»

- Проаналізуйте слово «Осінь» за схемою аналізу іменника.

ІV. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

Зупинка ІV

1.Складання асоціативного куща до слова «іменник»

- Прочитайте тему уроку на дошці.

- Пригадайте, скільки є родів у іменника?

- Які слова є допоміжними при визначенні роду іменника?

- Скільки чисел є у іменника?

2. Малюнковий диктант

- Запишіть слова до певної колонки.

Ч.р.                              Ж.р.                               С.р.

Небо, дощ, сонце, хмара, заєць, лисиця, трава, дятел, яблуко, груша, гриб, дерево.

(Перевірка за зразком на дошці)

3. Гра «Світлофор»

- Спіймай на слух. (За допомогою сигнальних карток)

Айстра, дощ, день, ліс, дуб, зоря, пальто, ясен, жоржина, поле.

 4. Фізкультхвилинка

(Проводить учень під музичний супровід)

5. Робота в парі «Збери кошик»

- Ми сьогодні працюємо не тільки над визначенням роду іменників, а також над визначенням числа іменника.

- Уявіть, що в осінньому лісі на галявині ви натрапили на грибочки.

- Попрацюйте в парі. З пазлів складіть гриб та його назву.

- Які гриби з’явились?

- З однини утворіть множину.

- Гриби є їстівні та отруйні. (Робота за малюнком)

- Діти, є іменники, які вживаються лише у множині. (На дошці)

Сани                               жнива

Двері                               ворота

Ножиці                            гроші

Граблі                              дрова

Макарони                        канікули

- Який іменник скоро прийде до нас у гості?

6. Робота з підручником та правилом

Вправа 97

- Як визначити число іменників?

Однина – один предмет.

Множина – багато предметів.

- Чому зажурились 4 квітки?

Зупинка-цікавинка V

Робота в групах

(Скласти прикмету)

- З якою порою року вона буде пов’язана? (Прикмети у конвертах)

1. Якщо восени рано нанесе снігу, така погода буде і в квітні.

2. Якою буде погода в листопаді, така буде й весна.

3. У лісі мало грибів, а багато жолудів – чекати холодної зими.

4. До середини жовтня не осипається з беріз листя – сніг впаде пізно.

- Тож до якої пори року підходять прикмети?

- Діти, будьте обачними у природі, спостерігайте та оберігайте природу.

V. ПІДСУМОК УРОКУ

- Повертаючись з мандрівки, подумайте, чи здійснились ваші очікування.

Гра «Незавершене речення»

По темі доповніть речення.

Я

дізнався…         навчився…      вивчив…      запам’ятав…       знаю…

 VІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАНННЯ

1. Вправа 99

2. Визначити рід іменників.

3. Скласти твір-мініатюру про нашу прогулянку до осіннього лісу.

VІІ. ВИСТАВЛЕННЯ ОЦІНОК

(Підрахунок за оцінними картками)

- Кожен урок - це ще одна сходинка, по якій ми підіймаємося все вище і вище до вершини знань.

- Тож хай вас щастить у навчанні!!!

doc
Додано
24 листопада 2018
Переглядів
1649
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку