Конспект уроку української мови
у 5 класі
спеціальної школи
(діти з інтелектуальними порушеннями)
Вчитель: Копица Ніна Геннадіївна
2021 р.
Тема: Число іменників.
Іменники, що вживаються тільки в однині.
Мета:
закріплювати знання учнів про іменник як частину мови і вивчені граматичні категорії - рід і число, удосконалювати уміння визначати число і рід іменників, змінювати їх за числами, розширювати знання учнів про число іменників, на практиці ознайомити з іменниками, що вживаються тільки в однині, вчити спостерігати за мовними явищами робити висновки, вчити працювати в групі, допомагаючи товаришам і прислухаючись до їх ідей;
розвивати і корегувати мовлення дітей, пам'ять, увагу, уміння аналізувати і порівнювати;
виховувати любов до рідної мови, уміння самоорганізації. Обладнання:
презентація РР, індивідуальні картки з реченнями для закріплення нової теми.
Хід уроку.
I. Вступна частина.
Тема хоч і проста, та для вас цікава. Будуть в ній нові слова, буде і забава.
Ви здобудете знання і нові уміння,
А для цього треба вам проявіть терпіння! Отож, друзі, до роботи.
II. Основна частина.
1. Перевірка домашнього завдання
Впр. 365 (ст. 136). Списати текст, іменники, що стоять в дужках, поставити у множині (фронтальна перевірка).
2. Усне опитування.
Прийом «Незакінчене речення» (СЛАЙД 1)
3. Повідомлення теми і мети уроку, мотивація до вивчення нової теми.
- Ми продовжуємо працювати над темою «Змінювання іменників за числами», але сьогодні ми дізнаємось дещо нове з цієї теми. Які нові знання ви сьогодні отримаєте — ви самі скажете це в кінці уроку.
4. Хвилинка каліграфії.
а) повторити правильне написання і поєднання букв:
ник уш р
б) утворити і записати слово
рушник
5. Етимологічна хвилинка
а) з’ясувати рівень знань про рушник
- Що ви знаєте про рушник? (СЛАЙД 2)
Відповіді дітей: символ України, вважається оберегом, його вишивають, використовують у багатьох обрядах, вішають над іконами, на покуті, раніше всі жінки їх вишивали.
б) робота в групах (вирішення спірного питання)
- Від якого слова утворилось слово «рушник»:
Кожна група висуває свою ідею і пояснює її.
в) висновок-розповідь вчителя.
- Назвіть корінь в цих словах (СЛАЙД 4).
г) складання речення із словом «рушник», його граматичний розбір. 6. Актуалізація опорних знань (практична робота)
а) самостійна робота.
Списування тексту з дошки, знаходження в ньому іменників:
- Відомий український поет А. Малишко присвятив рушнику один із
своїх віршів «Пісня про рушник». Там є такі рядки:
І на тім рушникові оживе все знайоме до болю:
й розлука, й твоя материнська любов.
б) фронтальна робота.
Визначити число і рід знайдених іменників (учні визначають по черзі, пояснюють свої відповіді, надписують зверху).
7. Робота з основної теми.
а) підготовка до сприймання нового матеріалу
Робота в парах
- Всі іменники у вірші стоять у однині.
Завдання: ви маєте змінити число цих іменників, тобто, записати їх у множині.
б) перевірка виконання завдання
Проблемна ситуація: при перевірці з'ясовується, що іменник «любов» неможливо поставити у множину.
в) висновок вчителя
- В українській мові існують іменники, що вживаються тільки в однині
і не можуть змінити свого числа (СЛАЙД 5). Тобто, їх неможливо поставити в
множину.
Наше завдання: ознайомитись з такими іменниками і навчитись їх відрізняти від інших іменників.
8. Первинне ознайомлення з іменниками, що вживаються тільки в однині.
Вчитель читає загадки, учні відгадують і записують на дошці і в зошитах відгадки-іменники, що вживаються лише в однині.
(сонце) (луна)
(сіль) (небо)
у поле, до гаю.
І з різних квіток
що збираю? • Білий камінь у воді тане.
(мед) (цукор)
Далі - впр. 521: списати і запам'ятати іменники, що вживаються лише в однині.
9. Закріплення нової теми.
Фронтальна робота: учні отримують картки з реченнями. Потрібно виписати тільки ті речення, в яких зустрічаються іменники, що вживаються тільки в однині, підкреслити їх.
III. Заключна частина.
1. Підсумок уроку.
- Так що ж нового ви дізналися на уроці про змінювання іменників за числами?