Урок української мови в 5 класі на тему: "Ненаголошені голосні, що не перевіряються наголосом"

Про матеріал

Протягом уроку, паралельно вивченню теми, говоримо про природу, щоб виховати до неї любов. Використовую словниковий диктант, самостійну роботу, гру "Добери пару", диктант-переклад.

Перегляд файлу

 

Іржавецький НВК «ЗНЗ-ДНЗ» І-ІІ ступенів

 

 

 

 

                                       План-конспект

уроку української мови

у 5 класі

 на тему:

 

 

Ненаголошені голосні,

що не перевіряються наголосом

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                                 Підготувала

                                                                                           Хоменко Н.М

 

 

Тема: Ненаголошені голосні, що не перевіряються наголосом

 

Мета:

 

  • формувати в учнів навички правильної вимови ненаголошених голосних, записувати слова фонетичною транскрипцією, знаходити в словах орфограму «сумнівний ненаголошений голосний», обгрунтовувати написання слів із ненаголошеними голосними, що не перевіряються наголосом, удосконалювати вміння користуватись орфографічним словником;

 

  • розвивати увагу, логічне мислення, память;

 

  • виховувати любов до природи.

 

 

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

 

Епіграф уроку:

 

 

                            Природа – вічний зразок мистецтва, а найвизначніший та 

                            найблагородніший предмет у природі – людина.

 

                                                                                                             В.Белінський

 

 

Хід уроку

 

 

І. Актуалізація опорних знань

 

Щоб усе говорить в лад,

Слово ділиться на…(склад).

 

Наголошені голосні, дітки,

Вимовляються завжди…(чітко)

 

  • А які голосні можуть мати нечітку вимову?

 

  • Як перевірити написання слова?

 

 

 

 

ІІ. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчання

 

Хочеш більше знать – учись!

Не лінуйся, а трудись!

Ти науку здобувай:

Говори, пиши, читай!

 

Записати тему уроку в зошити.

 

 

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

 

Слово вчителя:

 

         Ненаголошені голосні, що не перевіряються наголосом, слід перевіряти за орфографічним словником. Написання таких слів потрібно запам’ятовувати.

 

 

Робота з орфографічним словником

 

          Прочитати подані слова, назвати в них голосні звуки, що вимовляються нечітко. Перевірити їх написання за орфографічним словником

 

   Лимон, апельсин, цибуля, кишеня, легенда, математика, коридор.

 

 

ІV. Виконання  вправ на закріплення

 

 

Словниковий диктант

 

        Слова, у яких уживання голосних звуків не перевіряється наголосом, підкреслити. Перевірити написання за словником

 

        Вечірній, легенький, керівник, пшениця, високий, блискавиця, степовий, вербовий, система.

 

 

 

 

 

 

 

Самостійна робота (в парах)

 

         Переписати прислівя, вставити замість крапок пропущені букви. Підкреслити слова з ненаголошеними голосними, які не перевіряються наголосом. Перевірити написання цих слів за орфографічним словником.

 

  • Рання пташка пш...ничку клює, а пізня очі дере.
  • Ц...буля від семи недуг лікує. 
  • Купив хрону до л..мону. 
  • Яка пш..ниця, така й паляниця.
  • Свою к..шеню май, а в чужу не заглядай.

                                                                              Народна мудрість

 

Гра «Добери пару»

     Записати слова, вставляючи букву, поруч написати цифру-пояснення значення слова.

1.Ч… РЕМХА                        1.Плодове дерево,яке має жовтогарячий 
                                                   солодкий на смак плід з великою кісточкою.


2. АБР… КОС                        2.Вічнозелене цитрусове дерево,яке має 
                                                    запашний оранжево-червоний кулястий плід.

 3. АП…ЛЬСИН                     3.Керівник підприємства,установи,школи.

4. Д…РЕКТОР                        4.Частина земної поверхні ,яку людина бачить 
                                                     навколо себе.

5. ГОР… ЗОНТ                       5.Людина,яку обирає громада в органи влади                            

                                                     для представлення їхніх потреб,інтересів. 

6. Д… ПУТАТ                         6.Дикоросле дерево,що має пахучі білі суцвіття.

 

 

Диктант-переклад

 

       Перекласти на українську мову, записати, підкреслити орфограми:

 

  1. В древние времена с бузины делали чернила.
  2. Я люблю рыбачить на озере.

 

  1. В детстве деревья казались такими большими!..
  2. Океан и с высоты безграничный.

 

 

Творча робота  (усна)

 

    Прослухайте вірш Л.Забашти «Берізонька»

 

Берізонька

 

Берізонько, берізонько,
ти, мавко лісова,
зелені твої кіски
вітрисько розвіва.

Стоїш ти при дорозі
у травах і кущах,
і білі свої ноги
все миєш на дощах.

Прошу вас, із берези
ви соку не точіть,
ви краще їй сестричку
зелену посадіть.

Ви краще їй шпаківню
поставте на гілках,
щоб прилітав до неї
друг лісу, добрий птах!

- Про яку пору року йдеться у вірші?

- З чого це видно?

 

      Придумати невеличку розповідь за ілюстрацією про зимову берізку на тему:

 

«Берізка білокора у задумі стоїть»

 

 

V.Підбиття підсумків уроку. Оцінювання

 

VІІІ. Домашнє завдання

 

§34, вправа 243

 

1

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Плеханова Людмила Петрівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
doc
Додано
13 липня 2018
Переглядів
22153
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку