Виклад матеріалу базується на текстах, легендах, розповідях про квіти України. Використовую диктант-переклад, гру "Упіймай орфограму". Виховую любов до рідної України та рідної мови.
Іржавецький НВК «ЗНЗ-ДНЗ» І-ІІ ступенів
План-конспект
уроку української мови
у 5 класі
на тему:
Вимова й написання слів із подовженими приголосними
Підготувала
Хоменко Н.М
Тема уроку. Вимова й написання слів із подовженими приголосними.
Мета уроку:
Тип уроку. Урок вивчення нового матеріалу.
Епіграф уроку:
Барвінок – з вічнозеленими листям
і небесно-блакитними квіточками.
Він супроводжує людину
протягом усього життя.
У відварі купали немовлят,
щоб росли здоровими і щасливими.
Ним заквітчують коси дівчат.
Він ріс біля криниці,
щоб вода була чиста і цілюща.
Хід уроку
І. Мотивація навчальної діяльності учнів
Цвіте синьо, лист зелений
Квітник прикрашає,
Хоч мороз усе побив –
Його не займає (Барвінок)
Стоїть, колихається,
Головою величається,
А торкнеш – кусається (Будяк)
Блакитні оченята
Із жита виглядають.
Хоч квіточки ці люблять,
Та з поля виганяють (Волошки)
Ми у лісі проживаєм,
Дзвоном сонце зустрічаєм.
Маєм гарні сині очки,
Називаємось ... (Дзвіночки)
Із перлин разочок,
Зелений листочок.
Аромат духмяний
Тішить ліс весняний (Конвалія)
Стоїть півень на току
У червонім ковпаку (Мак)
2. Слово вчителя про роль квітів у житті українців
ІІ. Повідомлення теми та мети уроку
Запис теми уроку в зошити
ІІІ. Перевірка домашнього завдання
1. Перевірка теоретичних відомостей:
2. Вибірковий диктант
Із вірша виписати слова, в яких відбувається подвоєння приголосних, виділити орфограми:
Якщо в значущих частинах
звуки зустрічаються,
то у вимові й на письмі
поряд опиняються.
Ось: оббігти, відділити,
Сад розрісся, йде юннат,
куб картонний, край цілинний,
прикордонник, військоммат.
ІV. Усний виклад учителем нового матеріалу
Щоб краще запам’ятати приголосні, що подовжуються, запиши й вивчи ці речення, в яких містяться всі приголосні , що подовжуються:
Де ти з’їси ці лини?
[ Д Т З С Ц Л Н ] – зубні приголосні
Ще їжджу!
[ Ш Ч Ж ДЖ ] – шиплячі приголосні
V. Виконання вправ на закріплення вивченого
У словах з подовженням виділити орфограми:
Волосы моей мамы такого же солнечного цвета, как и подсолнечники. Её лицо нежное, как незабудка. Мама – несказанно красивая, как все цветы мира!
( Волосся моєї мами такого ж сонячного кольору, як соняшник. Її обличчя ніжне, як незабудка. Мама – несказанно гарна, як усі квіти світу!)
Учитель називає іменники з подовженням, а діти додають до слова прикметники, придумують речення про квіти і записують його:
Ввічливість, рілля, життя, творіння, переконання.
Прослухати легенду. Визначити тему. Виписати слова з подовженням, зробити їх фонетичний розбір
Де взялися конвалії?
Колись давно у лісі жила весела Мавка.
Одного разу побачила вона вродливого юнака і закохалася в нього. Почуття були сильними. Але хлопець був заручений, тому не звертав уваги на Мавку і її старання привернути до себе увагу.
Зрання Мавка сіла на горбочку і заплакала, життя стало немилим. Де впали сльози – виросли квіти конвалії.
Довго вона проплакала, аж поки ніччю не розірвалося з туги її серце і не закапала кров на траву. Враз білі квіти перетворилися на червоні кульки-плоди.
Один учень називає будь-який колір, інший називає квітку цього кольору, а третій учень описує квітку. Гра проходить у швидкому темпі. Можна одразу підніматися трьом учням.
VІ. Підведення підсумків роботи на уроці
Гра « Упіймай орфограму»
Вчитель називає слова, учні, піднявши руки, повинні визначити орфограму в слові
VІІ. Самооцінювання учнів на уроці
VІІІ. Домашнє завдання
§ 47, вправа 337.
ІХ. Заключне слово вчителя
1