Урок української мови в 6 класі за темою "Прикметник. Групи прикметників за значенням"

Про матеріал

План-конспект уроку української мови у 6 класі за темою "Прикметник. Групи прикметників за значенням" розроблено з урахуванням інноваційних методів та форм роботи. Конспект уроку розрахований на вчителів, які викладають українську мову у 6 класі.

Перегляд файлу

ПЛАН – КОНСПЕКТ УРОКУ

УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ

6 КЛАС

ТЕМА. Прикметник. Групи прикметників за значенням

МЕТА: ознайомити шестикласників із групами прикметників за значенням;

формувати вміння розрізняти якісні, відносні, та присвійні прикметники;

розвивати і удосконалювати вміння вживати прикметники різних груп в усному та писемному мовленні, діалогічне мовлення;

виховувати повагу до рідної мови.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань з елементами повторення.

Лексикологія: підбір синонімів до прикметників.

Культура мовлення: вживання слів відповідно до їх значення.

 

ХІД УРОКУ

 

І. Організаційний момент.

Привітання. Добрий день!

У добрий час радо я вітаю вас!

З миром зустрічаю,

Щастя вам бажаю.

- Сідають ті, хто народився взимку!

- Сідають ті, хто народився весною!

- Сідають ті, хто народився в літню спеку!

- Сідають ті, хто народився осінньою дниною!

ІІ. Мотивація навчання.

Інтерактивний метод «Мозковий штурм»

- Чому ви виконали моє прохання? (Зрозуміли значення слів.)

- Що може назвати слово? (Назву, ознаку, дію, кількість…)

- Слова, що називають предмети - …                (іменники)

- Слова, що називають ознаку предмета - …    (прикметники)

- Слова, що називають дію предмета - …          (дієслова)

- Іменники, прикметники, дієслова – це …        (частини мови)

- Які частини мови ви знаєте ще?  (Прикметник, сполучник.)

- А яку частину мови ми вивчаємо зараз?

ІІІ.  Оголошення теми і завдань уроку.

Оголошення тема уроку.

Формулювання учнями завдань уроку.

Отже, давайте разом з вами визначимо завдання нашого сьогоднішнього уроку.

- повторити відомості про прикметник;

- з’ясувати які це прикметники якісні, відносні, присвійні;

- вчитися розрізняти прикметники за групами.

(Завдання, записані на листках вивішуються на дошці.)

ІV. Актуалізація опорних знань

1. Бесіда.

  •                   Що таке прикметник? (презентація схем)
  •                   У чому різниця між морфологічними ознаками іменника і прикметника? (Іменник належить до певного роду, а прикметник змінюється за родами)
  •                   Від чого залежить рід прикметника?

2. Гра «Хто швидше»

Відгадати загадки –жарти, розгадати їх. Відгадки записати, визначити рід, число, відмінок.

1) Який відносний прикметник показує ознаку хвороби, відсутньої на землі?

 (морська хвороба)

2) Який прикметник називає ознаку білої хустки, намоченої в Чорному морі?

( мокра хустка)

3) Назвіть якісний прикметник, що означає «смак» долі, усмішки?

(гірка доля, гірка або солодка усмішка)

4) Назвіть якісний прикметник, що не має ступенів порівняння й означає людину, яка не заглядає в дзеркало.

(незряча людина)

5) Назвіть якісний прикметник, що показує ознаку каміння, якого немає в річці?

(сухе каміння)

6) Назвіть якісний прикметник, що показує ознаку бочки, в яку не можна наливати воду.

(повна бочка)

7) Який прикметник означає посуд, з якого не їдять?

(порожній посуд)

V. Засвоєння нових знань.

- На що вказують самі назви : якісний, відносний, присвійний?

1. Вправа «Спостереження» Групова робота

Завдання групам.

Кожна група отримує картки з текстом.

а) рідний край;

б) електричний струм;

в) Марійчин зошит.

- Прочитайте словосполучення.

- Що спільного в усіх трьох прикметниках? (рід, число, відмінок; у словосполученні всі три залежні від іменників.)

- спробуйте створити ступені порівняння:

а) рідний – рідніший – найрідніший.

б), в) – немає

- Утворіть пестливі форми:

а) рідний, рідненький, ріднесенький;

б), в) – неможливо

- Доберіть синоніми:

а) рідний, близький, дорогий;

б), в) – немає.

Перевірка роботи.

- Котрий, на вашу думку, прикметник якісний?

2. Пояснення вчителя.

Якісні прикметники означають властивості та якості предметів: вродливий, теплий, гарний. Вони мають ступені порівняння, а також зменшені, пестливі і згрубілі форми: теплий – тепліший – найтепліший.

Відносні прикметники виражають ознаку опосередковано, через відношення до іншого предмета, явища,  і т. д. : кораловий риф, польський кордон.

Ознака, яку вони виражають не може виявлятись більшою або меншою мірою

Присвійні прикметники вказують на належність предмета якійсь істоті і відповідають на питання чий? чия? чиє?: Маринина спідниця, солов’їне пір’я.

Увага!

Прикметники можуть переходити з одного розряду в інший. Це зумовлено здатністю прикметників широко вживатися в переносному значенні.

3. Вибірково – пошукова робота.

Робота в групах.

Завдання. Кожна група отримує картки:

Гарний, гіркий, дерев’яний, сільський, мамин, кислотний, веселий, столярний, грузинський, ведмежий, круглий, високий, братів.

Із поданих слів виписати прикметники, у яких ознака:

І група - виражена у більшій чи меншій мірі

ІІ група - ознака за відношенням до інших предметів

ІІІ група - належність чого – небудь особі або тварині

Перевірка за таблицею.

4. Творче реконструювання.

Словосполучення «іменник – іменник» замінити на словосполучення «прикметник – іменник».

Визначити розряд за значенням ужитих прикметників.

Покрівля із соломи, хвіст лисиці, шия жирафа, молоко з – під корови, хустка для мами, квітка із запахом, дівчина із вродою, опади з атмосфери, автомати для гри, вуха осла, іграшка для Івана.

 

Солом’яна покрівля (в.п.), лисячий хвіст (п. п.), жирафова шия (п. п.), коров’яче молоко( п. п.), мамина хустка (П. П.), запашна  квітка (я. п.), вродлива дівчина (я. п.), атмосферні опади (в. п.), гральні автомати (в. п.), ослячі вуха (п. п.), Іванова іграшка (п. п.).

5. Вправа «Поміркуй»

Діалог – загадка, бесіда.

  •                   Ти знаєш, бабусю, Миколка – класний хлопець! З ним так весело…
  •                   Він що у вас – староста класу?
  •                   Та ні, ми з ним учимось у різних класах і навіть у різних школах.
  •                   То чому ж він «класний» ?
  •                   Я ж сказала – з ним весело, легко…
  •                   Я розумію: класний керівник, класний журнал, але хлопець…
  •                   Це теперішня молодь так оцінює позитивні риси людини, в цьому слові і схвалення, і захоплення і характеристика…
  •                   Та й убога ж нинішня молодь…

 

Запитання до учнів:

- Чому бабуся вважає молодь убогою?

- Чого не вистачає молоді? (слів)

- доведіть, що ви не бідні на слова. Підберіть якнайбільше прикметників –            синонімів, які можуть характеризувати хлопця.

- які слова витіснило з мовлення дівчини оте «класний»?

 

6. Вправа «Ланцюжок» – підбір синонімів.

Вчитель пропонує учням прикметник, а учні повинні підібрати до даного слова синоніми. Робота проводиться ланцюжком.

- Добрий (лагідний, ласкавий, хороший, дружелюбний);

- Вихований (культурний, ввічливий, тактовний);

- Гарний (красивий, вродливий, милий, симпатичний);

- Розумний (мудрий, дотепний, кмітливий);

- Здібний (обдарований, талановитий);

- Освічений (начитаний, ерудований).

7. Вправа «Досліди і віднови».

Прочитати текст. З’ясувати слова яких частин мови в ньому пропущені. Відновити висловлювання, добираючи слова, які краще б передавали ознаки названих у тексті предметів.

Групова робота. Кожна група отримує частину тексту.

І група. Нещодавно ліс мінився … барвами, а сьогодні вже стоїть … .  Лише дуби зберегли… вбрання.

ІІІ група. Ноги глибоко утопають в … листі, яке … ковдрою лягло на … землю.

ІІІ група. Незабаром настануть … морози. Засяє тоді ліс на … сонці … діамантами. Непомітно сховається під … сніг і терпляче чекатиме  … відродження.

Перевірку починають з відповіді І групи, потім ІІ і ІІІ груп.

Яку роль відіграють прикметники в реченні?

VІ.  Домашнє завдання

Правило ст. 144, впр.357

VІІ. Підсумок уроку

Інтерактивний метод «Мікрофон»

  • Що нового ви вивчили сьогодні на уроці?
  • Що сподобалося на уроці ?
  •  Чи виникали труднощі під час виконання завдань?
  •  Які саме?

Рефлексивна мішень.

Кожен з вас може зробити чотири постріли – у кожен сектор по одному. Оцінюйте 0,5 або 10 балів у кожному секторі.

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. мельник валентина
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
doc
Додано
17 листопада 2018
Переглядів
12853
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку