Урок української мови в 7 класі ,, Літери И та І в кінці прислівників"

Про матеріал

На уроці учні повторять й поглиблять знання про прислівник, ознайомляться з основними правилами правопису голосних и та і в кінці прислівників, доцільно вживатимуть їх у своєму мовленні.

Перегляд файлу

 

Тема:Літери И та І в кінці прислівників

Мета: повторити й поглибити  знання учнів про прислівник, ознайомити з основними правилами правопису голосних И та І в кінці прислівників, формувати вміння правильно писати прислівники з вивченою орфограмою, доцільно вживати їх  у своєму мовленні; розвивати творчі вміння зіставляти , порівнювати, моделювати й конструювати мовні явища; виховувати любов до рідного слова.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань

Форма проведення: урок - мовний журнал

Обладнання : презентація, підручник, дидактичний матеріал

                                Хід уроку

І Організація класу. Психологічне налаштування.

Девіз уроку

Завдання виконуємо уважно!

Читаємо вдумливо!

Працюємо наполегливо!

Сприймаємо все всерйоз!

Запам’ятовуємо надовго!

   Проведемо незвичайний урок-гру. Сьогодні Український національний банк знань надає безвідсотковий кредит, про що повідомив у своєму оголошенні.

   11 березня о 9.30 у кабінеті №18 відбудеться зустріч журналістів мовного журналу,,Прислівник”.

                                   Порядок денний:

1.Надання безвідсоткового кредиту Українським національним банком знань.

2. Способи успішної реалізації отриманого кредиту.

   9 березня 2021 р.                                                 Адміністрація банку

Перш, ніж надати кредит, я хочу знати, якими знаннями ви оперуєте, які маєте заощадження знань.

Запишіть в зошит  число і класна робота.

   До речі, перший мовний журнал ,,Основа” почав виходити у 1861 році в Петербурзі. Серед його авторів українські письменники Т.Шевченко, С.Руданський, Л.Глібов. Журнал виходив недовго, бо бракувало коштів для його видавництва.

ІІ. Актуалізація опорних знань

   Форзац нашого журналу буде присвячений Березневому тижню.

Абетка побажань. Побажання один одному як будете працювати на уроці. Придумайте прислівник на кожну літеру до слова ,,Весна”

В – весело, весняно

Е – енергійно,економічно

С – серйозно,спокійно

Н – надійно, незрівнянно

А – активно

   Перша сторінка нашого журналу ,,Теоретична”

Термінологічний диктант (Записуємо коротку відповідь на питання)

  1. Самостійна незмінна частина мови – це…( Прислівник)
  2. Яким членом речення  виступає прислівник? ( Обставина, означення, присудок)
  3. Прислівник має два ступені порівняння…(вищий, найвищий)
  4. Як пишуться слова як/небудь, будь/коли, тихо/тихо, де/не/де: разом, окремо, через дефіс?( Через дефіс)

Самоперевірка

Друга сторінка журналу ,,Знаємо, вміємо, застосовуємо”

Мозкова атака

- Що називається прислівником?

- Назвіть розряди прислівників за значенням?

- Питання місця, часу, способу дії, міри і ступеня дії, причини, мети, ознаки предмета?

Усне змагання,,Хто швидше?”

Наприклад: сміється( як?) весело – способу дії

Зустрілися вчора ( коли?) час

Виглядав гарно (як?) способу дії

Сказав наперекір ( з якою метою?) мети

Почули тут( де?) місце

Їдемо швидко (як?) способу дії

Дуже добрий ( наскільки?) міри і ступеня дії

Гляньте вниз( куди?) місце

Кава по-закарпатськи ( яка?)ознака предмета

     - Як утворюється вищий ступінь порівняння прислівників, найвищий?

- Утворіть ступені порівняння прикметників від слів ( І в.)

Глибоко – глибше, більш глибоко, менш глибоко, значно глибше, найглибше, найменш(найбільш) глибоко.

Важко – важче, більш важко, менш важко, ще важче, найважче, найменш(найбільш) важко. (ІІ в.)

   Словниковий диктант

На щастя, з діда-прадіда, високо-високо, коли-небудь, колись,  босоніж, по-братерськи, коли-не-коли, десь, абихто, дедалі,будь-коли,пліч-о-пліч, де-факто, з давніх-давен.

 Ось і підійшли до наступної сторінки журналу

Сторінки  3

Ш Оголошення теми та завдань уроку

Запишіть тему уроку ,,Літери И та І в кінці прислівників,,

                Завдання уроку такі:

ознайомитися з основними правилами правопису голосних И та І в кінці прислівників, формувати вміння правильно писати прислівники з вивченою орфограмою, доцільно вживати їх  у своєму мовленні; розвивати творчі вміння зіставляти , порівнювати, моделювати й конструювати мовні явища; виховувати любов до рідного слова.

 ІV Спостереження над мовним матеріалом Сторінка 4

   Прочитайте слова. Чи простежується певна закономірність у написанні И та І. Визначте, після яких букв у кінці прислівників пишемо и, а після яких і. Чи є в цих прислівників префікс по. Зробіть висновки.( На дошці)

 Восени – навесні         Навкруги       По-українськи    Стоячи      

 Інколи – поволі           Пішки             По - ведмежи     Лежачи     Насторожі

 Безвісти – врешті        Верхи             По – вовчи                              Двічі

Запам’ятаймо

У кінці прислівників відповідно до вимови пишемо И або І: згори, угорі, напровесні. Труднощі виникають у  написанні таких  прислівників

  У кінці прислівників пишемо И :

1) після букв, що позначають тверді приголосні: згори, почасти.

2) після Г,К,Х: навкруги, залюбки, трохи(  по – латині)

3) після літер к, ч  ,якщо прислівник має  префікс по: по – заячи, по – козацьки

( по-ведмежи)

4) після ч , якщо прислівник утворено від дієприслівника: стоячи, лежачи

І пишемо:

1) у кінці прислівників після букв, що позначають м’які або пом’якшені приголосні: в  цілості, вранці

2) після ж, ч ( крім прислівників з префіксом по): тричі, насторожі

Сторінка 5 Знаю правило

Перечитайте  самостійно правило в підручнику  Коли в кінці прислівників пишемо и, і?

С.195 ПРАВИЛО

             V.  Узагальнення та систематизація вивченого

       1.  Наступна сторінка 6  Книжна

     Усно вправу виконуємо вправу 421.

       2. Гра ,,Третій зайвий”Сторінка 7

    Знайдіть зайвий прислівник у рядках, запишіть його

    А) Вноч.., вгор.., всюд…

    Б) Удвіч..,мовчк.., навприсядк…

    В)  По-німецьк..,по –латин…, по –вінницьк..

3.Лінгвістичне конструювання

Утворіть прислівники за допомогою префікса по.

По – юнак, приятель, француз, сусід, узбек, чех, матрос, товариш.

     Утворіть прислівники від наведених слів. Поясніть правопис.

     4. Справжні редактори ( Розподільний диктант) Сторінка 8

        Вправа 422( самостійно)

    Сторінка 9 Фізхвилинка

         Інколи люди купують  журнали для подорожей , розгадують кросворди,   ребуси.       Відпочинемо, трохи пограємо.

      Ребуси

    Назвіть 5 днів тижня, використовуючи прислівники, не згадуючи при цьому ні   числа, ні назв днів.

     ( Позавчора, вчора, сьогодні, завтра, післязавтра)

     Хто зможе?

 Замінити всі подані слова та словосполучення з коренем руч?

    Зліва(ліворуч), обома руками( обіруч), власними руками ( власноруч),

    виготовляти руками( вручну), поспіхом або швидко зробити( нашвидкуруч),

    справа( праворуч), поряд, близько( поруч), голими руками (голіруч).

      Словесний пейзаж

   1.  Невимовно, несказанно, неймовірно, незвичайно навесні.

    Навкруги красуня  нарозкидувала навмання неперевершені нарциси.

    Найвеселіше  наспівує набережник.

    2.  Кругом крилато креше кригу квітень.

         Казково ,крадькома кидає квітчасті килими .

    Одне з домашніх завдань. Написати словесний пейзаж, вибравши улюблену 

    літеру алфавіту.

5.Вставити пропущені літери И або І.  Сторінка 10 Справжні знавці( Біля дошки)

 Трич.., поноч.., по-заяч.., до реч.., щодоб..,верх.., вдвіч..,отутечк.., по-геройск.., навесн.., вкуп.., трох…, щоноч…, по-молодецьк…

  У словах, які закінчуються на И, підкресліть третю від початку літеру і прочитаєте закінчення вислову Француа Вольтера:,, Коли закінчуєш хорошу книгу, здається, що прощаєшся ….( з другом)”

Сторінка11 Говорімо правильно

Антисуржик

Неправильно                   Правильно

Тут уютно                        Тут затишно

Написав вірно                  Написав правильно

Милості прошу                Щиро запрошую

Більш правильніше         Більш правильно

     6.Дослідження-відновлення Сторінка 10

Відновити й записати прислів’я, дібравши їх продовження з другої колонки. Пояснити правопис наявних прислівників.

Брехня верх(и,і) їде, а правда пішк(и,і) шкандибає.

Ходить мовчк(и,і), а кусає по- вовч(и, і) .

Що маєш зробити, то зроби сьогодні(и,і)

Восен(и,і) й горобець багатий.

Хто спішить, той двіч(и,і) робить.

7.Творча лабораторія Сторінка 11

Весняна акварель – чудовий приклад малювання словом

Перегляньте картини

Завдання . Складіть речення до кожної картинки так , щоб отримати зв’язний текст . Використайте в кожному реченні хоча б один прислівник.

Твір - опис,,Чекає дощ зірватися щомиті”

Використайте прислівники.

Опівночі, щомиті, навскоси, вранці, навесні, навкруги.

VI. Підсумок уроку, домашнє завдання

Сторінка 12. Гра ,,Незакінчене речення”

- Яку тему ми вивчали на уроці?

1.Орфограма називається… ( літери И ,І  в кінці прислівників)

2. У кінці прислівників відповідно до вимови пишемо…

3. Труднощі виникають тоді, коли прислівник закінчується на літери…

4. У кінці прислівників пишемо и…

5. У кінці прислівників пишемо і …

Оцінки

Ось і перегорнули ми сьогодні останню сторінку мовного журналу,,Прислівник”.Наші знання з цієї теми ще будуть накопичуватися.

Прислівник робить наше мовлення  виразним, емоційним, колоритним.

Сміється сонце(як?) ласкаво,

Мандрує небом(як?) величаво.

А небо голубіє  …дивно,

Пливкть хмаринки…тихо, мрійно.

Лунає рідна мова…чисто,

А кожне слово – урочисто.

Земля стрічає нас…святково,

Сміються зорі…загадково.

Сади цвітуть ( коли?) весною.

… Улітку трав моря шовкові,

А … восени врожай збирають,

…Узимку снігу всі чекають.

Прислівників багато в мові,

Всі яскраві, всі чудові.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Дослідження – відновлення (відновити фразеологічні звороти, уставивши потрібні прислівники з правої колонки)

 

…вітер віє                               навпомацки

…не впасти зі сміху               згори

падати…                                 напівдорозі

і вдень і…                               навколішки

іти…                                        верхи

дивитися…вниз                     двічі

зупинятися…                         трохи  

їздити…                                   вночі

не раз і не…                            віднині

…й довіку                                звідки    

 

doc
Додано
2 червня 2022
Переглядів
552
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку