Українська мова в інтегрованому курсі
Тема. Закріплення знань про звукове значення букв.
Бесіда «Як мандрує вода».
Мета: закріплювати знання звукового значення вивчених букв, їх написання; вправляти у друкуванні букв, удосконалювати навички звукового аналізу слів; розвивати зв’язне мовлення , фонематичні процеси; збагачувати словниковий запас;
Ознайомити учнів з кругообігом води в природі, показати значимість води для життєдіяльності живих організмів;
удосконалювати знання учнів про кількісну лічбу, вправляти у порівнянні чисел , закріплювати знання геометричних фігур;
Розвивати зорову та слухову увагу, пам’ять; мислення, уміння аналізувати, робити висновки.
Розвивати спостережливість, прагнення пізнавати і досліджувати , збагачувати емоційний досвід учнів.
Виховувати цікавість, допитливість, бережливе ставлення до води.
Матеріали для уроку:
Зображення Капітошки, відеофільм, картки із завданнями, мікрофон, склянки з водою
Хід уроку
І. Організаційний момент
1. Привітання з гостями
- Покажіть, з яким настроєм ви починаєте урок.
2. Вправа «Очікування»
- Діти, цікаво, а що кожен з вас чекає від цього уроку?
Продовжіть речення:
Я хочу, щоб урок був…
На цьому уроці я хочу….
-А якими вам треба бути?
ІІ. Основна частина.
Ігровий момент
Подивіться, хто завітав до нас на урок. (На дошці – зображення Капітошки.)
Який він? (Веселий, смішний, радісний, грайливий)
2. Робота з геометричним матеріалом.
- Погляньте на Капітошки і скажіть з яких фігур він складається?
(з кругів та овалів)
-Чого менше? (овалів)
-Чого більше ? (кругів). Порахуйте жовті круги .сині, червоні. Яких найменше?
Яких порівну?
3.Робота біля дошки та в зошитах .
-Діти, Капітошка з’явився з хмаринки.
А ким він є спробуємо зараз з ‘ясувати, виконавши таке завдання:
-Я буду називати вам слова і в кожному слові буду просити вас записувати лише одну букву, яку я скажу.
СНІГОВИК , ВІТЕР , ЗИМА , ПОДАРУНКИ , ЛІД , МОРОЗИ , НЕБО , ЗІРКА.
Учні по черзі виходять до дошки і записують відповідну букву на дошці.
Усі інші друкують буквина аркуші.
-Прочитайте слово яке утворилося. КРАПЛИНА.
-Отже, ким є Капітошка? ( краплиною) .Як лагідно можна сказати це слово??
(КРАПЛИНКА, КРАПЛИНОЧКА, КРАПЕЛЬКА).
5.Фізкультхвилинка.
Капітошка пропонує вам відпочити. Уявіть, що ви друзі-крапельки. Коли я плесну в долоні, ви жваво рухаєтесь по одному. Як тільки я називаю число, ви об’єднуєтесь в групи по стільки ж чоловік.
6. Перегляд відео
-Отже, Капітошка - краплинка ….води. Він разом зі своїми друзями –крапельками. дуже любить мандрувати. Зняв про це фільм і пропонує нам подивитися.
7. Бесіда за змістом. Виконання завдань на звуко-буквений аналіз.
Сподобався? Капітошка цікавиться, чи запам’ятали ви, з чого починалася його мандрівка.
( Сонце нагріває воду в річці і з неї піднімається пара.)
Нам її зовсім не видно . Як же можна довести це? Який дослід можна провести?
Ось є дві склянки наполовину наповнені водою. Рівень води помічений. Одна зі склянок накрита. Ми будемо спостерігати за рівнем води протягом декількох днів.
1- А зараз викладіть кожен з букв слово «пара» (Учитель викладає на дошці) Звірте.
Надрукуйте це слово . Давайте складемо звукову схему. До дошки вийде Діброва М.
У небі дуже холодно , і пара знову перетворюється на краплини або на кришталики льоду. Коли таких краплин багато, що утворюється? Хмара.
2. Побудуймо звукову схему цього слова з карток на пружині.
Складіть із розрізаних складів синього кольору слово «хмара». Надрукуйте його поряд. А на дошці надрукує Марк Бондаренко.
Чого слід чекати, коли ми бачимо на небі велику темну хмару? ( Що скоро піде дощ)
- Куди падають краплинки? (у річку, на ліс і гай, напувають усі рослини.)
3. Попрацюймо знову в групах. Візьміть завдання на зеленому аркуші. Там є схеми та надруковані слова . Як ви гадаєте , яке завдання нас просить виконати Капітошка? (Знайти схему до слова)
- Хто пояснить такий вибір?
А куди ж просочуються краплини, які не потрапили одразу до річки?
(Вони просочуються в грунт)
4. Діти, візміть фішки і, працюючи в групах, викладіть звукову схему слова «грунт».
Складемо з букв це слово. ( Першу букву виставляє учитель, решту по порядку – представники груп).
-І потім водичка через підземні джерела потрапляє знову у ріки і моря.
8.Значення води.
Кому і для чого потрібна вода на нашій планеті
Як люди використовують її?
Прочитай те звернення Капітошки до нас.
Бережи воду!
Як ви думаєте, чому її треба берегти?
- А ще тому, що на нашій планеті солоної води значно більше, ніж прісної, питної.
З якої букви почнемо писати речення?
Як пишемо слова в реченні?
Який знак поставите в кінці речення?
Пропишіть речення нижче зразка.
ІІІ. Заключна частина.
1.Підсумки .Вправа « Мікрофон»
Наш урок закінчується.
-Чи справдилися ваші сподівання стосовно нашого уроку?
Продовжіть речення:
На уроці мені сподобалося...
Мені було важко...
Я навчився...
-Покажіть з яким настроєм ви закінчуєте урок.
- Капітошка теж задоволений. Він дарує вам на згадку своє фото. Пропонує у вільний час вам його розфарбувати.