Урок української мови "Вправи на засвоєння різних форм прикметників у сполученні з іменниками. Спостереження за роллю прикметників у загадках."

Про матеріал
Урок знайомить учнів з прикметником як частиною мови: рід, число, зв'язок з іменником; роль прикметника у мовленні. Сприяє розвитку пам'яті, мислення, уміння аналізувати, порівнювати, зіставляти, узагальнювати, робити висновки; збагачує словник учнів; увагу, уяву, естетичні смаки, охайність, акуратність, каліграфічне письмо; пізнавальні інтереси. Виховує любов до рідного слова, до природи рідного краю; повагу до друзів, самого себе; вміння працювати в парах та групах; інтерес до предмету, бажання навчатися.
Перегляд файлу

                                 Урок української мови у 3 класі

 

Тема:   Вправи на засвоєння різних форм прикметників  у сполученні з іменниками.

                Спостереження за роллю прикметників у загадках.

Мета: Продовжувати знайомити учнів з прикметником  як частиною  мови:

               рід, число, зв'язок з іменником; роль прикметника у мовленні.  

               Розвивати пам'ять, мислення, уміння аналізувати, порівнювати,

               зіставляти, узагальнювати, робити висновки; мовлення,

               збагачувати словник учнів; увагу, уяву, естетичні смаки,

               охайність, акуратність, каліграфічне письмо; пізнавальні інтереси.

               Виховувати любов до рідного слова, до природи рідного краю;

               повагу до друзів, самого себе; вміння працювати в парах та групах;

               інтерес до предмету, бажання навчатися.

Обладнання: дівчина-Весна, казкова галявина і квіти, «квіткова скарбничка»,

                         ромашка для гри  «Чарівна пелюстка», картки для роботи в

                         парах, картки для  роботи в групах, «квіткові цукерки»;

                         пам'ятка «Правила роботи в групах»,

                         пам'ятка «Прикметник як частина мови», мікрофон, підручник,

Ти уроку:  урок формування та вдосконалення вмінь та навичок.

                                                      Хід уроку

/ Мотивація навчання школярів.

  1. Організаційний момент.

                 Продзвенів дзвінок,

                 Починаємо урок,

                 Працюватимо старанно, щоб почути у кінці,

                  що у нашім 3 класі діти просто молодці!

  1. Оголошення теми і мети уроку.

  Хлопчик.   Будем рідну мову

                     Дружно ми вивчати,

                     Розберемо кожне слово,

                     Щоб її нам краще знати.

Дівчинка.    Бо вона така чарівна,

                     Мелодійно так звучить.

                     Поміж мовами – царівна.

                     Як без неї в світі жить?!

Хлопчик.    Тож, вивчайте рідну мову

                     Вже тепер, з маленьких літ.

                     Українське наше слово

                     Хай звучить на цілий світ.

Дівчинка.    Бо вона нам найрідніша,

                     Зрозуміла і ясна.

                     Поетична, найсвятіша

                     І чарівна, як весна.

 

Учитель.    Сьогодні ми будемо продовжувати вивчати нашу рідну мову,

                     бо  саме цією мовою нас навчила говорити мама.

 - Які слова нам  допомогли зрозуміти красу і велич української мови?

- До якої частини мови належать ці слова?

- Яка роль прикметників у нашому мовленні?

 

Щоб іменник гарним, яскравим зробити,

Треба з прикметником його подружити.

 

- З якою порою року автор порівнює рідну мову у вірші?

 І сьогодні на урок до нас завітала дівчина  Весна.

Протягом уроку  ми повинні зібрати галявину квітів (кожен учень збирає свою галявину). За кожну правильну відповідь «саджаємо» квіточку. 

По закінченню уроку «квіткова галявина» допоможе оцінити кожного з вас; потрібно кожному постаратися, щоб його галявина була найяскравішою, найбагатшою на квіти.

Посміхніться своєму товаришу, потисніть йому руку, побажайте успіхів.

 

1.3. Вправа «Очікування».

  • Що чекаєте від сьогоднішнього уроку?
  • Яким хочете бачити урок?
  • Що для цього потрібно?

 

Девіз уроку:  « Не просто дивитись, а бачити.

                          Не просто слухати. а чути.

                          Не просто говорити, а міркувати,

                          Дружно й плідно працювати».

 

       План уроку.

  1. Увага! Абсолютна тиша.
  2. Мозковий шторм.
  3. Каліграфічна хвилинка.
  4. Гра «Чарівна пелюстка» Творча робота в парах.
  5. Вибірковий диктант.
  6. Творче списування. Завдання «Вищий пілотаж»
  7.  Фізкультхвилинка.
  8. Творча робота в парах.
  9. Робота в групах. Гра «Піймай прикметники»

   10. Робота в групах. Гра  «Розсипані слова»: слова збери – сенкан  напиши.

   11. Підсумок уроку. Оцінювання.

           а).  рефлексія;  

           б). гра «Веселий мікрофон»;   

           в). «квіткові цукерки» від дівчини Весни.

 

 

 // Виконання практичних завдань на повторення й

      закріплення основних умінь та навичок.

2.1. Слово вчителя.

 Дівчина  Весна до нас прийшла не сама, а зі своїм товаришем.  З ким саме здогадаєтесь, відгадавши загадку.       

                     Всі його люблять,

                     Всі його чекають,

                     А хто подивиться –

                     Кожен скривиться. (Сонце)

Саме сонечко завітало до нас, але хмарки закрили його. А Весна по секрету сказала, що ми зможемо допомогти сонечку, тільки для цього потрібно виконати завдання кожної хмаринки.

 Отже, беремось до роботи.

2.2.  Завдання першої хмаринки. Вправа «Мозковий шторм».

- Що таке прикметник?

- Як змінюється прикметник?

-З якою частиною мови найчастіше пов'язаний прикметник?

- Які закінчення мають прикметники чоловічого роду? жіночого роду? 

   середнього роду?

- Які два  числа має прикметник?

- Яке закінчення мають прикметники у множині?

- Яким членом речення буває прикметник?

2.3. Завдання другої хмаринки. Каліграфічна хвилинка.

                    Урок продовжим без зупинки

                       з каліграфічної хвилинки.

    Щоб правильно писати,

    Хвилинку каліграфії треба розпочати.

    Сядемо рівненько,

    Букви виведем  гарненько.

  Відгадайте загадку і слово-відгадка допоможе здогадатись,

     яку букву будемо писати.

        Відгадайте загадку:

Прийшла до нас вона прекрасна,

Многоцвітна, тепла, ясна,

Ніби дівчина в вінку.

Ожили луги, діброви,

Повно гомону, розмови

 І пісень в чагарнику. (Весна)

 

    В в   вв   вл     ве   весна

       Весна – ранок року.

- Які прикметники «піймали» у загадці?

- Яким є речення за метою висловлювання.

- Як зрозуміти зміст цього прислів'я?

- Яку орфограму маємо у слові весна?

- Як перевірити написання ненаголошених е , и ?

-Дібрати спільнокореневі слова до слова весна, позначити корінь.

2.3. Завдання третьої хмаринки. Творча робота в парах.

       Гра «Чарівна  пелюстка»

 Зірвати пелюстку з квітки-ромашки, виконати завдання: утворити словосполучення: прикметник + іменник відповідно до запитань.

1. Який? Хто?         5. Яке? Хто?

2. Який? Що?          6. Яке? Що?

3. Яка? Хто?            7. Які? Хто?

4. Яка? Що?             8. Які? Що?

 

2.4. Завдання  четвертої  хмаринки. Вибірковий диктант.

Виписати з віршів лише прикметники.

 

Була весна весела, щедра, мила.

Промінням  грала, сипала квітки.

Вона летіла хутко, мов стокрила.

За нею вслід  - співучії пташки. (Леся Українка)

 

               Встала весна, чорну землю

               Сонну розбудила,

              Уквітчала її рястом,

              Барвінком укрила. (Тарас Шевченко)

 

  • Хто автор віршів, уривки яких прочитали?
  • Що знаємо про цих людей?
  • Що сьогодні за день – 9березня?

2.5. Завдання п’ятої хмаринки.

     Творче списування, визначити рід прикметників в однині,

     позначити закінчення прикметників.

 Ми любимо весну (зелена, чудесна).

 І грімницю в тучі, і дощик (співуча),

 І луки (широка) і ріки (глибока).

 І поле (весела) і (рідна) оселі,

 І цвіт у маю – всю землю свою.

- Що допомогло поставити прикметники в потрібній формі?

 

2.6. Завдання шостої хмаринки. Фізкультхвилинка.

              Гуси-лебеді летіли

              На поляну тихо сіли.

              Раз – піднялись, підтягнулись,

              Два – зігнулись, розігнулись,

              Три – в долоні три хлопки,

              Головою три кивки,

              На чотири руки ширше,

              П’ять – руками повертіли

              І на місце тихо сіли.

Гімнастика для пальчиків, сидячи за партами.

2.7. Завдання сьомої хмаринки.  Творча робота в парах.

    Кожна пара отримує по два прикметники. До кожного прикметника  дібрати антоніми, записати парами. Скласти словосполучення

( іменник + прикметник) у прямому і переносному значеннях.

1пара: Солодка –                          5пара: Дешевий –

           Темна –                                          Швидкий –

2пара: Сухий –                                6пара: Біла –

           Легкий –                                           Сумна–

3пара: Гостре –                              7пара: Рідний –

            Мале –                                            Теплий –

4пара:  Зимові –                              8пара: Старий –

            Нові –                                              Багатий 

 - Яка пара дітей  працювала з прикметниками чоловічого роду, жіночого роду, середнього роду?  з  прикметниками у множині?

2.8. Завдання восьмої хмаринки. Робота в групах.

                 Правила роботи в групах:

        ( правила роздруковані для кожної групи)

  1. Уважно прочитати правило-інструкцію.
  2. Працювати так, щоб не заважати іншим.
  3. Вислуховувати думку кожного члена групи.
  4. Користуватися додатковою літературою.
  5. Вкладатися у відведений час.
  6. Дотримуватися правила піднятої руки.
  7. Презентувати роботу може будь-який  член групи.

 Групи обмінюються завданнями, які готували самостійно.

1 група – гарні, як проліски;

2 група – ніжні, як підсніжники;

3 група – вродливі, як фіалки;

4 група – тендітні, як конвалії.

 

Відгадати загадки, виписати прикметники, визначити рід і число.

  /група. Сонечко в траві зійшло,

                усміхнулось, розцвіло,

                 згодом стало біле-біле

                і за вітром полетіло.(Кульбаба)

 Квітка я ніжна, низенька, дрібна,

 Як запахну – настане весна.

 Фіолетовий цвіт мій з п’яти пелюсток,

 Квітну я довго в лісі серед інших квіток. (Фіалка)

            Я перший розцвітаю серед гаю

            І білий, наче сніг, я колір маю. (Підсніжник)

 

//група.   Дивний ключ у небі лине,

                Не залізний, а пташиний,

               Цим ключем в осінні млі

               Відлітають …(Журавлі)

Уночі гуляє, а вдень спочиває,

Має круглі очі, бачить серед ночі. (Сова)

        Невеличкий сніжно-білий,

     Що його в небесну шир

    Люди радісно пускають

     Сповіщати всіх про мир.

     Кожний цього птаха знає,

     Його назву відгадає. (Голуб)

 

 

 

 

 

 

///група.  Живе в лісі хижа, дика,

                 Душить курей та індиків. (Лисиця)

В теплій шубі він лежить,

Цілу зиму міцно спить,

А пробудиться від сну –

Зустрічатиме весну. (Ведмідь)

      Ой, яка ж вона гарненька,

     Пишнохвоста і руденька,

     Не звірятко – просто диво,

     Невгамовне, пустотливе,

     Вгору-вниз, на гілку з гілки.

     Хто це буде, діти, ..(Білка)

 

/ V  група. Я – ягідка червона,

                На кущику росту,

                При грипі я корисна –

                Хворобу прожену. (Калина)

Викупана в сонечку

Стоїть гарна донечка.

Бджоли сонячний медок

Дістають з її квіток. (Липа)

           Цвіте травневою порою,

          Її знайдеш в затінку лісовому,

          На стебельці, як намистинки в ряд,

          Квіти духмяні висять. Хто я? (Конвалія)

  • Як одним словом можна назвати слова-відгадки

                  /групи?  (Рослини, трав'янисті рослини, квіти)

                      //групи? (Тварини, птахи)

                     ///групи? (Тварини, звірі, дикі тварини)

                     /V група? (Рослини, лікарські рослини)

2.9. Завдання дев'ятої хмаринки. Гра «Розсипані слова».

           Скласти сенкан.

  Зібрати розсипані слова, скласти сенкан.

/група                                                                                   //група

В     с                                                                                  С       н       е

              а

н     е                                                                                      о          ц

 

///група                                                                                    /V група

К      і      и

                                                                                                        М        а

  в         т                                                                                       а         м

 

 - Чи можна ці слова вважати весняними? Чому?

///Підсумок уроку. Оцінювання.

    Завдання десятої хмаринки.

    - Діти, погляньте на наше сонечко, воно усміхнулося, зраділо, визирнуло

 з-за хмар. Сонечко дарує вам свою посмішку, посилає нам свої ясні промінчики тепла, дякує за допомогу.

 У вас на партах теж є сонечка, тільки у них не вистачає…

 Намалюйте ротик сонечку, а настрій сонечка залежить від вашого настрою на уроці.

Чи до всіх  посміхнулося сонечко?

  Рефлексія.

  • Чи сподобався вам наш урок?
  • Чи справдились ваші сподівання?
  • Погляньте на свої квіткові поляни. Чи багато квітів там розквітло?
  • Чи подобається вам ваша казкова квітуча поляна?

 

Гра «Веселий мікрофон».

Продовжити речення «Сьогодні на уроці я…»

Весна – гість нашого уроку, дарує усі вам вірш.

          Весняні квіти

        Весна-Чарівниця,                                      

        Неначе – цариця.

        Наказ свій послала,

        Щоб краса вставала.

        І проліски, й травка,

        Зелена муравка,

        І кульбаба рясна.

        І фіалочка ясна…

 

 

 - Весна дякує вам за роботу на уроці і хоче пригостити усіх солодощами:   

   квітковими цукерками».

 

 

docx
Додано
15 квітня 2019
Переглядів
775
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку