Урок " Урок узагальнення знань з теми «Основні класи неорганічних речовин»"

Про матеріал

Тема: Урок узагальнення знань з теми «Основні класи неорганічних речовин»

Мета: - узагальнити,систематизувати,скоригувати та закріпити знання учнів про склад оксидів, основ, кислот,солей, фізичні властивості солей, галузі їх застосування;продовжити формувати вміння писати рівняння реакції, розв'язувати задачі;

-зясувати рівень знань,умінь та навичок про класи неорганічних сполук на прикладі оксидів,основ,кислот та солей;

- розвивати пам'ять, логічне мислення, уміння нестандартно мислити;

- виховати творчий підхід до навчання, культуру колективної праці.

Перегляд файлу

Тема: Урок узагальнення знань з теми «Основні класи неорганічних речовин»

Мета: - узагальнити,систематизувати,скоригувати та закріпити знання учнів про склад оксидів,        основ, кислот,солей, фізичні властивості солей, галузі їх застосування;продовжити формувати вміння писати рівняння реакції, розв’язувати задачі;

 -зясувати рівень знань,умінь та навичок про класи неорганічних сполук на прикладі оксидів,основ,кислот та солей;

- розвивати пам’ять, логічне мислення, уміння  нестандартно мислити;

- виховати творчий підхід до навчання, культуру колективної праці.

Тип уроку: узагальнення та систематизація знань.

Форма уроку: урок - змагання.

Хід уроку

1) Організаційний етап.

  • Привітання;
  • Відмітити відсутніх.

2) Мотивація навчання.

Учитель: „Шановні друзі, вам вже відомо багато хімічних таємниць. Та чи зумієте ви використати свої знання у незвичайних ситуаціях, подолати хімічні перешкоди і допомогти своїй команді?"

 Повідомлення теми, мети уроку.

Учитель: „Сьогодні ми  проведемо урок-змагання. Для підведення підсумків у нас працює журі.

3) Узагальнення та систематизація знань.

  • Конкурс 1 „Чи знаєте ви терміни?”
  • Конкурс 2 „Третій зайвий”
  • Конкурс 3 „Ланцюжок”
  • Конкурс 4 „Хто швидше?”
  • Конкурс 5 „Хімічний марафон”

Конкурс 1 „Чи знаєте ви терміни?"

Кожній команді задаються по 7 питань. Правильна відповідь -1б. Якщо відповідь неправильна, відповідають учні інших команд.

Команда 1

  1. Які класи складних неорганічних сполук вам відомі? 
  2. Дайте визначення оксидів.
  3. Які типи хімічних реакцій вам відомі.
  4. Дайте визначення кислот і розкажіть про їх класифікацію.
  5.    Дайте визначення солям.
  6.    Як класифікують основи?
  7. З якими сполуками не взаємодіють кислотні оксиди?

Команда 2

  1. Як класифікують оксиди?
  2. Який оксид є найпоширенішим у природі?
  3. Що таке луги?
  4. Які типи хімічних реакцій вам відомі?
  5. Дайте назви кислотним залишкам за  таблицею розчинності.
  6. Які сполуки називають основами?
  7. Які ви знаєте індикатори?

Журі підводить підсумки кожної команди.

 Конкурс 2 „Гра третій зайвий”

Яка формула зайва? Чому? (За правильну відповідь команді 2б.)

HCl

HNO3

HBr

Сu(ОН)2

КОН

NaOH

2

Р 2О 5

Аl2О3

Рекламна пауза „Чорний ящик"

Учитель „У цьому ящику є речовина, яку  вважа­ють і  милістю господньою, символом добробуту й миру у східних народів. І навпаки -  не милістю господньою, а карою  божою. Скільки всього живого згубила ця речови­на! Через неї навіть море стало мертвим.Без неї не можуть жити люди, не може обійтися металургія,  її використовують під час виготовлення кераміки, без неї не було б шкіряних чобітків. Вона використовується у сільському господарстві, медицині, побуті. Від неї залежить склад крові.Так що ж знаходиться у цьому ящику?

(Відповідає представник тієї команди, який перший підняв руку. Показують NaCl.)

Журі підбиває підсумок конкурсу №2.

Конкурс 3 „Гра. Ланцюжок."

Кожна команда виділяє 3 учня для індивідуальної роботи на дошці.

      Завдання на дошці

Учень 1: дописати хімічне рівняння і зазначити тип реакції.

СаО + Н2О =

Мg + НС1 =

Fe(OH)3=t

Учень 2: здійснити перетворення:

К →   К2О →   КОН →   КзРО4

Учень 3: розподілити речовини по класам, назвати їх:

Са (ОН)2;

Аl 2Оз;

H3PO4;

Аl 2(SО4)з;

К2S;

Поки учні виконують завдання на дошці, всі учні в парах на листочку дописують хімічні рівняння . (Правильно складене хімічне рівняння 1б.).

1) Аl 2О3+ НNO3  =

2) Zn (ОН)2 + NaOH =
3) Аl 2(SО4)3+КОН =

4) МgSО4 + LiОН =

5) ZnО + Н3РО4 =

6) Nа2О + НСl =

Учитель і учні перевіряють виконання завдання на дошці. Корекція, оцінювання. Розбір записів рівнянь на листочках та їх корекція.

Журі оголошує підсумки балів.                    


Конкурс 4 „Хто швидше?”

Фронтальна робота. 3 учня виконують завдання на дошці. За правильне виконання команда отримує 4 бали. Представники команд виконують задачі у робочому зошиті.


1)Дано:                         

  m(BaO) = 306г

   H 2O   

  Знайти

  m(Ва(ОН)2)?

 

 

2)Дано:                       

   m(Cu(OH)2)=9.8г

термічна обробка

  Знайти:

n(H2O)-?

 

3) Дано:   

    m(BaO)=48г

    H2O

    Знайти

    M(BaOH)2


Учитель перевіряє виконання роботи представниками команд. Журі підводить підсумки.

 Тепер трошки перепочинемо.

 Закінчить фразу.

1.Оксиди класифікуються на кислотні, амфотерні й….(Основні).

2.Складана речовина, що складається з атомів металу й кислотного залишку-це…(Сіль).

3.Кислотні оксиди не взаємодіють з…(Кислотами).

4.Реакція взаємодії між кислотами й основами називається…(Нейтралізація).

5.За кількістю атомів Гідрогену кислоти поділяються на … (Одно-, дво-, триосновні).

6.Індикатором на кислоти є…(Лакмус).

7.У лужному середовищі фенолфталеїн набуває кольору…(Малинового).

8.Складні речовини, що складаються з атомів металу й Оксигену, називаються….(Оксидами).

9.У результаті взаємодії основного й кислотного оксиду утворюється ….(Сіль).

10.Розчинні у воді основи називаються…(Лугами).

11. Основні оксиди не взаємодіють з …(Основами).

12.За вмістом Оксигену кислоти поділяються на безоксигенові й …(Оксигеновмісні).

13.Складні речовини, що складаються з атомів металу й однієї або кількох гідроксильних груп, називаються ….(Основами).

14.Унаслідок розчинення кислотних оксидів у воді утворюється ….(Кислота).

15.Нерозчинні основи внаслідок нагрівання розкладаються на..(Оксиди й воду).

16.Метиловий оранжевий набуває червоного кольору в середовищі…(Кислому).

17.Унаслідок розчинення основних оксидів у воді утворюється…(Основа).

18.Гідроксиди,що взаємодіють і з кислотами, і з основами, називаються…(Амфотерними).

19.Хімічні реакції, з допомогою яких можна визначити речовини, називаються …(Якісними реакціями).

20.Складні речовини, що складаються з атомів Гідрогену та кислотних залишків, називаються …..(Кислотами).

Конкурс 5 „Хімічний марафон” (21 формула, кожна по 0,5 балів).

За три хвилини скласти як найбільше формул з таких хімічних елементів: Nа, Н, О, К, S, Р. Сполуки класифікувати за класами.

 

Оксиди: Na2О, К2О, Н20, SО2, SО3, Р2О3, Р2О5.

Основи:NaОН, КОН.

Кислоти: Н3PO4, Н24, Н2S, Н23.

Солі: Na3РО4, Na24, К3РО4, К24, К2S, Na2S, Na2S03, К23.

 

Підсумки конкурсу №5 підводить журі. Загальній підсумок.

Підсумок. Підбити  підсумок всього уроку та окремих видів навчальної діяльності.

Рефлексія.  Посміхніться собі, одне одному, вчителю.

Якщо ви задоволені собою, підніміть дві руки; якщо задоволені роботою на уроці – лясніть один раз, якщо задоволені роботою класу – лясніть двічі, уроком – тричі.       

  «Радості та успіхів вам!»

Домашнє завдання. Повторити матеріал теми,підготуватися до тематичного оцінювання.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


На базар з'їжджались люди,

Звідусіль та відусюди.

Хто везе сюди бичка,

Хто сметанки й молочка.

А Панас мудріший всіх:

Звечора корів здоїв.

По бідонах все розлив.

Та на бричку погрузив.

Ніч темнесенька була,

Як встало сонце з-за бугра,

На базар Панас рушив,

Повну бричку загрузив.

Сонце по небу спішило,

Трохи молочко зігріло.

Щоб в хазяйки не збіжало,

Як поставить на плиту,

Соди в молоко чимало

Додасти він мав мету.

Все зробив, приїхав вчасно,

Файне місце застовпив.

Розклада продукти рясно,

Фартух білий вже надів.

Поспіша хазяйка справно.

Що? По чому? Все пита.

Сира вже купила трохи

Та три літри молока.

З бутля трохи відпила.

Та питає: „звідкіля

В молоці цей дивний смак?

Може соди клав дивак?"

„Ні, - Панас промовив мирно –

Яка сода, мила тітко?"

Тітка поправля берет,

З торби дістає оцет.

Кілько крапель в молоко, -

Зашипіло, потекло...

Панас очі відвернув,

Гроші тітці повернув.

Всі бідони погрузив.

Та й додому потрусив...

Всі йдемо до магазину!

Роздивляємось вітрину!

Порозмислим, порахуєм                             

І  швиденько все купуєм!                 

Будуть раді малюки,                      

Будуть раді їх батьки.               

Українське пропонуєм                                                            

І виробника шануєм!


 

 

 

doc
Пов’язані теми
Хімія, 8 клас, Розробки уроків
Додано
31 липня 2018
Переглядів
1314
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку