Мета: узагальнити та систематизувати знання учнів про пряму мову, цитату, діалог; аналізувати мовний матеріал, розвивати пунктуаційну грамотність, комунікативну компетентність,творчі здібності; удосконалювати вміння застосовувати здобуті теоретичні знання на практиці, навички самостійної роботи; виховувати шанобливе ставлення до культури та традицій України.
Тема: Узагальнення та систематизація знань про пряму мову, цитату, діалог
Мета: узагальнити та систематизувати знання учнів про пряму мову, цитату, діалог; аналізувати мовний матеріал, розвивати пунктуаційну грамотність, комунікативну компетентність,творчі здібності; удосконалювати вміння застосовувати здобуті теоретичні знання на практиці, навички самостійної роботи; виховувати шанобливе ставлення до культури та традицій України.
Обладнання: ілюстрації символів України, схеми,таблиця
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Оголошення теми та мети уроку.
ІІІ. Мотивація навчання.
Діалог є одним із найважливіших видів мовленнєвої діяльності, так само вміння створювати речення з прямою мовою є шляхом до успіху у людському спілкуванні. Проблемне питання:
- Як ви розцінюєте важливість цієї теми в програмі курсу 9 класу?
Слово вчителя.
На сьогоднішньому уроці ми узагальнимо і систематизуємо знання про пряму мову, діалог, цитату, будемо удосконалювати вміння вживати їх у своєму мовленні. Крім того, ми поглибимо ваші знання про культуру та традиції України. Адже вашим домашнім завданням було скласти діалоги саме на цю тематику, їх ми перевірятимемо протягом уроку. У кожного на парті є аркуш «Рефлексія», тобто аналіз, мета якого – осмислити результати та почуття у процесі діяльності, звертаю вашу вагу, що в кінці уроку ви зможете самі поставити собі оцінку
Прошу звернути вашу увагу на таблицю « Узагальнення з теми»
Я знаю:
- особливості прямої та непрямої мови;
- особливості цитати;
- особливості діалогу.
Я вмію:
- знаходити речення з прямою і непрямою мовою, цитатами, репліками діалогу;
- замінювати пряму мову непрямою;
- правильно використовувати речення з вивченої теми;
- правильно ставити розділові знаки при прямій мові, цитаті, діалозі;
- розрізняти діалог, монолог, полілог.
ІІІ. Актуалізація знань
2. Групова робота: інтерактивна вправа «Так чи Ні» з елементом сигнальних карток:
Перевіримо схеми на дошці. Чи допущені недоліки? ( Якщо є помилки, учні їх виправляють).
Оголошення культурологічної теми уроку
Український народ – це народ зі своїми символами, традиціями, красою слова, своїми сподіванням на щасливе майбутнє.
Ми поговоримо сьогодні з вами про культуру нашого народу.
Культурологічна тема нашого уроку : «Символи українського народу».
Хочу вам запропонувати прийом « Обери позицію». Запишіть свою думку і прикріпіть аркуш на дошці.
Вивчаймо культуру та історію нашої держави, бо…
З’явився на медіа дошці перший малюнок.
* Малюнок «Хліб»
Не існує України без золотих нив, що колосяться просторами наших Таврійських степів. Хто може уявити свій день без скоринки запашного хліба?
Я пропоную прослухати діалог учнів цієї тематики.
ІІІ. Виконання вправ на закріплення вивченого
3.Слово вчителя.
Отже, ми повторили теоретичні відомості про пряму та непряму мови, діалог, цитату та прослухали діалог про один із символів України.
*Другий малюнок, який з’явився на дошці – це композиція із народних та державних символів України.
Для розвитку творчих здібностей я пропоную вам виконати кілька вправ.
Групова робота:
*У реченні пропущені слова, відновіть і прочитайте конструкцію( 1 група).
1. « Державний прапор України як символ миру і добра,» - _____________________.
2. Повідомляється на одному із сайтів новин , що «____________________________»
Мати з сином згадали минулі часи:
* Складіть схеми можливих речень із розрізних розділових знаків ( 3 група).
* Розгадайте ребуси
( 2 група)( пряма мова,діалог)
Я запропонувала 4 учням скласти можливу розмову на задану тему. Ми вислухаємо їх і проведемо міні-дослідження щодо форми виконання. Пропоную прослухати полілог теми « Державна та народна символіки».
Монолог |
Діалог |
Полілог |
Моно - один |
Діа - два |
Полі - багато |
(Учні роблять висновок, що розмова більше двох – полілог).
Полілог – розмова більше ніж дві особи.
Слово вчителя:
Попрацюємо в групах. Щоб дізнатися, про що йтиметься далі, визначимо , види передачі чужого мовлення:
1. „Мамо, чи кожна пташина у вирій на зиму літає?” – у неньки спитала
дитина.
2. Слово для Лесі Українки – це „гострий, безжалісний „меч, то, що здійма вражі голови з плеч...”
3. Вчитель раптом запитав:
- Де Мар'яна?
- Не знаємо.
4. Наталка сказала, що все буде добре.
5. Мову чудову, глибинне і пружне слово,
Немов гостру зброю, дав нам народ.
Д.Павличко
Речення |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
Відповідь |
3 |
2 |
1 |
5 |
4 |
Букви |
г |
у |
м |
о |
р |
Код: 1 – м, 2 – у, 3 – г, 5 – о, 4 – р.
Слово вчителя:
Не можна уявити українця без гумору. Скільки гуморесок, анекдотів, смішинок можна почути про український народ. Народний гумор завжди славився своєю добротою.
Прослухайте гумореску Павла Глазового « Як ми з кумом мед качали».
Вправа «Слухання з нотуванням». Скільки і які прийоми передачі чужої мови ви почуєте у гуморесці.
Підсумок уроку
Слово вчителя:
Ми сьогодні дуже плідно працювали, робота була цікавою, насиченою.
Перед тим, як ми перейдемо до оцінювання, хочу запропонувати скласти « Пам’ятку-пораду», що стане вам у пригоді у подальшому житті. Обміняйтеся своїми аркушами із однокласниками.
Пам’ятка – порада
1. Дивіться на цей світ очима своєї любові – і він буде прекрасним!
2. Будуйте цей світ руками своїх надій – і …
3. Несіть цей світ у долонях добра – і …
4. Будіть цей світ світлом своєї віри – і …
Підбиття підсумків
- Повернемося до таблиці « Узагальнення з теми»
Чи змінилися ваші знання. Співвіднесіть отримані результати із запланованими. Позначте відмітку на місці зміни.
Оцінювання
Заповніть таблицю
Прізвище та ім’я |
Моя оцінка |
Оцінка уроку |
Білокриницький Влад |
|
|
Блуд Владислав |
|
|
Заранко Діана |
|
|
Зарубаєва Яна |
|
|
Грекова Дар’я |
|
|
Коновалюк Вадим |
|
|
Кумінова Катерина |
|
|
Магарян Дмитро |
|
|
Мандик Олександр |
|
|
Романовський Євгеній |
|
|
Міні-підручник
Тема. Узагальнення та систематизація знань про пряму мову, цитату, діалог
1.
« Узагальнення з теми» |
Я впевнений |
Підсумок знань |
Я знаю: |
|
|
- особливості прямої та непрямої мови; - особливості цитати; - особливості діалогу. |
|
|
Я вмію: |
|
|
- знаходити речення з прямою і непрямою мовою, цитатами, репліками діалогу; - замінювати пряму мову непрямою; - правильно використовувати речення з вивченої теми; - правильно ставити розділові знаки при прямій мові, цитаті, діалозі; - розрізняти діалог, монолог, полілог. |
|
|
2. Групова робота:
*( 1 група).У реченні пропущені слова, відновіть і прочитайте конструкцію
1. « Державний прапор України як символ миру і добра,» - _____________________.
2. Повідомляється на одному із сайтів новин , що «____________________________»
3. Мати з сином згадали минулі часи:
*( 3 група). Складіть схеми можливих речень із розрізних розділових знаків
«» ,- ! ? : «» . П А а П*
(2 група). Розгадування ребусів
3.Міні-дослідження
Проаналізуйте і зробіть висновок
Монолог 1 група |
Діалог 2 група |
Полілог 3 група |
Моно - один |
Діа - два |
Полі - багато |
4. Вправа «Кодування. Хто швидше?»
Попрацюємо в групах. Щоб дізнатися, про що йтиметься далі, визначимо , види передачі чужого мовлення:
1.Діалог.
2.Цитата.
3.Пряма мова.
4.Епіграф.
5.Непряма мова.
1. „Мамо, чи кожна пташина у вирій на зиму літає?” – у неньки спитала
дитина.
2. Слово для Лесі Українки – це „гострий, безжалісний „меч, то, що здійма вражі голови з плеч...”
3. Вчитель раптом запитав:
- Де Мар'яна?
- Не знаємо.
4. Наталка сказала, що все буде добре.
5. Мову чудову, глибинне і пружне слово,
Немов гостру зброю, дав нам народ. Д.Павличко
Речення |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
Відповідь |
|
|
|
|
|
Букви |
|
|
|
|
|
Код: 1 – м, 2 – у, 3 – г, 5 – о, 4 – р. Учні кожної групи заповнюють пам’ятку-пораду і обмінюються своїми враженнями