Урок "Узагальнення та систематизація знань з теми «Розчини»"

Про матеріал

Урок контролю знань з теми "Розчини".

Контрольна робота розроблена на 9 варіантів

Завдання є тестового характеру, із відкритою відповіддю та задачі

Перегляд файлу

1

 

Конспект уроку

Урок № 21/18 Клас 9 Дата_______Вчитель Алхімова О. О.

Тема: Узагальнення та систематизація знань з теми «Розчини»

Навчальна мета: визначити рівень навчальних досягнень учнів з теми «Розчини»

Розвивальна мета: розвивати вміння знаходити логічні зв’язки між поняттями, оптимально використовувати власні знання на практиці

Виховна мета: сприяти розширенню кругозору учнів.

Базові поняття і терміни: розчини, розчинник, розчинена речовина, електроліти, неелектроліти, електролітична дисоціація, йони, катіони, аніони, розчинність, електропровідність, хімічний зв'язок, сильні і слабкі електроліти, ступінь дисоціації, йонні рівняння, умови перебігу реакцій йонного обміну.

Тип уроку: контролю знань.

Методи форми та прийоми роботи: методи контролю.

Обладнання: Періодична система хімічних елементів Д. І. Менделєєва.

Структура уроку з хронометражем:

  1.                 Організаційний етап (3 хв).
  2.                 Контрольна робота (40 хв)
  3.                 Домашнє завдання (2 хв)

Хід уроку

  1.                 Організаційний етап

Привітання, ознайомлення з правилами проведення контрольної роботи. Учні отримують індивідуальні завдання.

Час на виконання роботи — 40 хв.

  1.                 Контрольна робота


Контрольна робота з теми «Розчини»

Варіант І

(0,5б)1. Розчин – це


а) речовина у рідкому агрегатному стані;

б) хімічна сполука;

в) однорідна суміш речовин


(0,5б)2. Масова частка розчиненої речовини виражається у:


а) відсотках;

б) грамах;

в) літрах;

г) частках.


(0,5б)3. Масова частка розчиненої речовини в розчині є відношенням:


а) маси розчину до його об’єму;

б) маси розчиненої речовини до маси розчину;

в) маси розчиненої речовини до маси розчинника;

г) Хлор.


(0,5б)4. Йони, що можуть одночасно міститися у водному розчині – це :


а) Cu2+ i OH-;

б) Ba2+ i SO42-;

в) Cu2+  i SO42-;

г) H+ i OH-.


(0,5б)5. Йони, що не можуть одночасно міститися у водному розчині – це :


а) Na+ i Cl-;

б) CO32- i H+;

в) CO32- i Na;

г) Cu2+ i PO43-.


(1б)6. Рівняння реакцій йонного обміну, що перебігають до кінця – це:


а) 2KOH + H2SO4 → K2SO4 + 2H2O;

б) NaCl + CuSO4 → CuCl2 + Na2SO4;

 

в) BaCl2 + Na2SO4 → BaSO4↓ + 2NaCl

г) K2CO3 + H2SO4 → K2SO4 + CO2↑ + H2O


(1,5б)7. Встановіть відповідність між масовою часткою розчиненої речовини та масами компонентів розчину

А 5%  Б 10%  В 20%

1. 10г NaCl та 40 г H2O;  2. 20г NaCl та 180 г H2O; 3. 40г NaCl та 760 г H2O;

(1б)8. Які реакції називаються якісними? Написати якісну реакцію на сульфат-іон.

(1б)9. За яких умов реакції йонного обміну перебігають до кінця?


(2б)10. Обчисліть ступінь дисоціації, якщо відомо, що за температури 25˚С у воді розчинилося 10 із 80 молекул речовини.


Контрольна робота з теми «Розчини»

Варіант ІІ

(0,5б)1. Виберіть твердження, що характеризують розчин:


а) гетерогенна система, що складається з кількох речовин;

б) хімічна сполука;

в) речовина у рідкому агрегатному стані;

г) однорідна суміш речовин


(0,5б)2. Масова частка розчиненої речовини виражається у:


а) грамах;

б) відсотках;

в) частках;

г) амперах.


(0,5б)3. Масова частка розчиненої речовини в розчині є відношенням:


а) маси розчину до його об’єму;

б) маси розчиненої речовини до маси розчину;

в) маси розчиненої речовини до маси розчинника;

г) Хлор.


(0,5б)4. Виберіть твердження, в якій часточки розчиненої речовини не затримуються паперовим фільтром і мають розміри 5∙10-9 м:


а) колоїдні розчини;

б) істинні розчини;

в) емульсії;

г) суспензії.


(0,5б)5. Які йони будуть утворюватися при дисоціації Ва3(РО4)2 :


а) a2+; 2РО43-;

б) Ва3РО4-; РО43-;

в) не дисоціює на йони;

г) Вa2+; РО43-.


(1б)6. Рівняння реакцій йонного обміну, що перебігають до кінця – це:


а) 2KOH + H2SO4 → K2SO4 + 2H2O;

б) NaCl + CuSO4 → CuCl2 + Na2SO4;

 

в) BaCl2 + Na2SO4 → BaSO4↓ + 2NaCl

г) K2CO3 + H2SO4 → K2SO4 + CO2↑ + H2O


(1,5б)7. Обчисліть масову частку розчиненої речовини у розчині, утвореному розчиненням 15 г солі і 85 г води:

А 85%;  Б 35%;  В 25%; Г 15%

 (1б)8. Які реакції називаються якісними? Написати якісну реакцію на хлорид-іон.

(1б)9. Які йони одночасно можуть перебувати в розчині?

(2б)10. Обчисліть ступінь дисоціації, якщо відомо, що за температури 25˚С у воді розчинилося 20 із 200 молекул речовини.


Контрольна робота з теми «Розчини»

Варіант ІІІ

(0,5б)1. Виберіть твердження, що є неправильним:


а) Електроліти – провідники електрики другого роду;

б) У розчинах йони безладно рухаються;

в) процес дисоціації є оборотним;

г) неелектроліти у водних розчинах дисоціюють на йони


(0,5б)2. Масова частка розчиненої речовини виражається у:


а) грамах;

б) відсотках;

в) частках;

г) молях.


(0,5б)3. Виберіть вид частинок, що завжди міститься у водних розчинах солей:


а) тільки йони металів;

б) тільки кислотні залишки;

в) гідроксид-іони;

г) катіони і кислотні залишки.


(0,5б)4. Виберіть частинки речовини, завдяки яким розчини проводять електричний струм:


а) молекули розчиненої речовини;

б) електрони;

в) йони;

г) молекули полярного розчинника.


(0,5б)5. Виберіть пару йонів, що можуть одночасно перебувати у розчині:


а) Fe2+ та Cl-;

б) Fe2+ та РО43-;

в) Fe2+ та S2-;

г) Fe2+ та CО32-.


(1б)6. Реакція відбувається за рівнянням: Cu(OH)2 + 2HCl CuCl2 + H2O. Яке скорочене рівняння відповідає йому:


а) Cu2+ + 2Cl-CuCl2;

б) Cu(OH)2 + 2H+ Cu2+ + H2O;

в) Cu2+ + 2OH- + 2Cl-→ CuCl2 + H2O;

г) H+ + OH-H2O


(1,5б)7. Яку масу солі необхідно взяти для приготування 200 г розчину з концентрацією 10%?

А 20 г; Б 30 г;  В 10 г; Г 40 г

 (1б)8. Що таке кислота з точки зору електролітичної дисоціації?

(1б)9. Пояснити, що означає величина рН? В яких межах вона вимірюється? Чому дорівнює рН води

(2б)10. Обчисліть масу солі і води, необхідні для приготування розчину масою 400г з масовою часткою розчиненої речовини 15%.


Контрольна робота з теми «Розчини»

Варіант IV

(0,5б)1. Виберіть твердження, щодо електролітів:


а) сполуки з неполярним зв’язком;

б) провідники першого роду;

в) сполуки з йонним або полярним зв’язком;

г) сполуки з металевим зв’язком


(0,5б)2. Виберіть вид частинок, що завжди містяться у водних розчинах основ:


а) іони гідроксонію;

б) катіони;

в) аніони;

г) гідроксид-іони.


(0,5б)3. Виберіть вид частинок, що завжди міститься у водних розчинах солей:


а) тільки йони металів;

б) тільки кислотні залишки;

в) гідроксид-іони;

г) катіони і кислотні залишки.


(0,5б)4. Виберіть спільну характеристику для водного розчину електроліту і металу:


а) електропровідність;

б) іонна провідність;

в) діелектричні властивості;

г) однакові перетворення при проходженні електричного струму.


(0,5б)5. Виберіть пару йонів, що можуть одночасно перебувати у розчині:


а) Fe2+ та РО43-;

б) Fe2+ та Cl-;

в) Fe2+ та S2-;

г) Fe2+ та CО32-.


(1б)6. Розташуйте операції щодо виготовлення розчину в послідовності їх виконання:


а) вимірювання об’єму води;

б) попередні розрахунки;

в) зважування порції солі;

г) змішування води та солі


(1,5б)7. Обчисліть масову частку розчиненої речовини у розчині, утвореному розчиненням 15 г солі в 85 г води:

А 85%; Б 35%;  В 25%; Г 15%

 (1б)8. Що таке основа з точки зору електролітичної дисоціації?

(1б)9. Пояснити, що означає величина рН? В яких межах вона вимірюється? В яких межах може перебувати значення рН кислого розчину?

(2б)10. Обчисліть масу солі і води, необхідні для приготування розчину масою 500г з масовою часткою розчиненої речовини 17%.


Контрольна робота з теми «Розчини»

Варіант V

(0,5б)1. Виберіть твердження, щодо електролітів:


а) сполуки з неполярним зв’язком;

б) провідники першого роду;

в) сполуки з йонним або полярним зв’язком;

г) сполуки з металевим зв’язком


(0,5б)2. Виберіть йон, який зумовлює кисле середовище водних розчинів:


а) H+;

б) OH-;

в) Cl-;

г) Na+.


(0,5б)3. Виберіть формулу гіпсу, який є кристалогідратом:


а) CaSO4∙2H2O;

б) Ca2(OH)SO4;

в) Ca(HSO4)2;

г) Ca(OH)2.


(0,5б)4. Вкажіть характеристику складу розчину:


а) масова частка;

б) маса;

в) об’єм ;

г) густина


(0,5б)5. Виберіть пару йонів, що не можуть одночасно перебувати у розчині:


а) Ва2+ та Cl-;

б) Ва2+ та S2-;

в) Ва2+ та SO42-

г) Ва 2+ та NО3-.


(1б)6. Розташуйте операції щодо виготовлення розчину в послідовності їх виконання:


а) вимірювання об’єму води;

б) попередні розрахунки;

в) зважування порції солі;

г) змішування води та солі


(1,5б)7. Обчисліть масову частку розчиненої речовини у розчині, утвореному розчиненням 15 г солі в 85 г води:

А 85%; Б 35%;  В 25%; Г 15%

 (1б)8. Які реакції називаються якісними? Написати якісну реакцію на карбонат-іон.

(1б)9. Пояснити, що означає величина рН? В яких межах вона вимірюється? В яких межах може перебувати рН у лужному середовищі?

(2б)10. Яку масу води необхідно взяти для приготування розчину з масовою часткою 0,5, який містить 10 г солі?


Контрольна робота з теми «Розчини»

Варіант VI

(0,5б)1. Виберіть твердження, щодо суспензії:


а) складається із двох взаємо нерозчинних рідин;

б) складається із рідкої та твердої фази;

в) складається із твердої та газоподібної фази;

г) складається із рідкої та газоподібної фази


(0,5б)2. Виберіть йон, який зумовлює лужне середовище водних розчинів:


а) H+;

б) OH-;

в) Cl-;

г) Na+.


(0,5б)3. Виберіть характеристику стану речовини, яка відповідає формулі MgCl2∙6H2O (мінерал бішофіт):


а) кристалогідрат;

б) насичений розчин;

в) розведений розчин;

г) сіль, що розчиняється у воді.


(0,5б)4. Вкажіть характеристику складу розчину:


а) масова частка;

б) маса;

в) об’єм ;

г) густина


(0,5б)5. Виберіть пару йонів, що не можуть одночасно перебувати у розчині:


а) Ва2+ та Cl-;

б) Ва2+ та S2-;

в) Ва2+ та SO42-

г) Ва 2+ та NО3-.


(1б)6. Вкажіть розчин, який називають столовим оцтом:


а) водний розчин оцтової кислоти;

б) спиртовий розчин оцтової кислоти;

в) розчин спирту в оцтовій кислоті;

г) водний розчин оцтового альдегіду


(1,5б)7. Яку масу солі необхідно взяти для приготування 200 г розчину з концентрацією 10%:

А 20г; Б 40 г;  В 30г; Г 10г

 (1б)8. Які реакції називаються якісними? Що є ознакою якісної реакції на сульфат-іон. Написати рівняння.

(1б)9. Що є мірою сили електроліту? Які електроліти називають сильними, слабкими, середньої сили?

(2б)10. Яку масу води необхідно взяти для приготування розчину з масовою часткою 0,7, який містить 10 г солі?


Контрольна робота з теми «Розчини»

Варіант VII

(0,5б)1. Виберіть вид частинок, що завжди містяться у водних розчинах основ:


а) іони гідроксонію;

б) катіони;

в) аніони;

г) гідроксид-іони


(0,5б)2. Виберіть частинки, що існують у водному розчині калій хлориду:


а) молекули;

б) атоми;

в) йони;

г) колоїдні частинки.


(0,5б)3. Виберіть характеристику стану речовини, яка відповідає формулі FeSO4∙7H2O (залізний купорос):


а)розведений розчин;

б) насичений розчин;

в) кристалогідрат;

г) сіль, що розчиняється у воді.


(0,5б)4. Вкажіть характеристику складу розчину:


а) масова частка;

б) маса;

в) об’єм ;

г) густина


(0,5б)5. Виберіть тип хімічного зв’язку в речовинах, при розчиненні яких у воді відбувається дисоціація:


а) йонний;

б) ковалентний;

в) йонний та ковалентний неполярний;

г) йонний та ковалентний полярний.


(1б)6. Що означає вираз: 10%-водний розчин солі?:


а) в 100 г розчину міститься 10 г солі;

б) в 100 г води міститься 10 г солі;

в) в 1 л розчину міститься 10 г солі;

г) в 10 л розчину міститься 10 г солі


(1,5б)7. Яку масу солі необхідно взяти для приготування 200 г розчину з концентрацією 10%:

А 20г; Б 40 г;  В 30г; Г 10г

 (1б)8. Що таке концентрований розчин, кристалогідрати? Навести приклади

(1б)9. За допомогою чого можна визначити йони ОН- в розчині?

(2б)10. Яку масу води необхідно взяти для приготування розчину з масовою часткою 0,567, який містить 137 г солі?


Контрольна робота з теми «Розчини»

Варіант VIIІ

(1б)1. Вкажіть пари реагентів, взаємодія яких відповідає йонному рівнянню реакції Ba2+ + SO42-BaSO4:


а) барій оксид та сульфатна кислота;

б) барій хлорид та сульфатна кислота;

в) барій гідроксид та натрій сульфат;

г) барій нітрат та калій сульфат


(0,5б)2. Виберіть частинки, що існують у водному розчині калій хлориду:


а) молекули;

б) атоми;

в) йони;

г) колоїдні частинки.


(0,5б)3. Виберіть характеристику стану речовини, яка відповідає формулі CuSO4∙5H2O (мідний купорос):


а)розведений розчин;

б) насичений розчин;

в) кристалогідрат;

г) сіль, що розчиняється у воді.


(0,5б)4. Визначте співвідношення мас солі і води для утворення розчину солі із масовою часткою розчиненої речовини 0,1:


а) 10 г солі у 100 г води;

б) 10 г солі у 90 г води;

в) 10 г солі у 110 г води;

г) 5 г солі у 50 г води


(0,5б)5. Виберіть тип хімічного зв’язку в речовинах, при розчиненні яких у воді відбувається дисоціація:


а) йонний та ковалентний неполярний;

б) йонний;

в) ковалентний;

г) йонний та ковалентний полярний.


(1б)6. Масова частка розчиненої речовини в розчині, утвореному при розчиненні 40 г речовини в 160 г води становить:


а) 0,25;

б) 0,20;

в) 0,40;

г) 0,15


(1,5б)7. Обчисліть масову частку цукру в розчині, який містить 150 г води і 100 г цукру.

 (1,5б)8. Яка маса натрій сульфату міститься в розчині масою 50 г із масовою часткою реч овини 0,25?

(2б)9. Мідний купорос масою 250 г розчинили у воді масою 250 г. Визначити масову частку купрум сульфату в даному розчині.

(3б)10. Обчисліть масову частку нітратної кислоти в розчині, 1л якого містить 224 г кислоти; густина розчину 1,12 г/мл.


Контрольна робота з теми «Розчини»

Варіант IX

(1б)1. Вкажіть пари реагентів, взаємодія яких відповідає йонному рівнянню реакції Ba2+ + SO42-BaSO4:


а) барій оксид та сульфатна кислота;

б) барій хлорид та сульфатна кислота;

в) барій гідроксид та натрій сульфат;

г) барій нітрат та калій сульфат


(0,5б)2. Виберіть частинки, що існують у водному розчині натрій хлориду:


а) молекули;

б) атоми;

в) йони;

г) колоїдні частинки.


(0,5б)3. Виберіть характеристику стану речовини, яка відповідає формулі Na2CO3∙10H2O:


а)розведений розчин;

б) насичений розчин;

в) кристалогідрат;

г) сіль, що розчиняється у воді.


(0,5б)4. Визначте співвідношення мас солі і води для утворення розчину солі із масовою часткою розчиненої речовини 0,1:


а) 10 г солі у 100 г води;

б) 10 г солі у 90 г води;

в) 10 г солі у 110 г води;

г) 5 г солі у 50 г води


(0,5б)5. Виберіть тип хімічного зв’язку в речовинах, при розчиненні яких у воді відбувається дисоціація:


а) йонний та ковалентний неполярний;

б) йонний;

в) ковалентний;

г) йонний та ковалентний полярний.


(2б)6. Закінчити рівняння реакцій, написати їх у молекулярній, повній і скороченій йонній формах:


CaCO3 + 2HCl

MgO + 2HCl

K2CO3 + 2HCl →

Mg(OH)2 + 2HCl


 (1б)7. Обчисліть масову частку цукру в розчині, який містить 300 г води і 150 г цукру.

 (1б)8. Яка маса натрій сульфіду міститься в розчині масою 50 г із масовою часткою речовини 0,33?

(2б)9. Залізний купорос масою 294 г розчинили у воді масою 294 г. Визначити масову частку купрум сульфату в даному розчині.

(3б)10. Обчисліть масову частку нітратної кислоти в розчині, 1л якого містить 224 г кислоти; густина розчину 1,12 г/мл.


ІІІ. Домашнє завдання

Обміняйтеся варіантами контрольної роботи із сусідом по парті.

 

 

docx
Пов’язані теми
Хімія, 9 клас, Розробки уроків
Додано
11 листопада 2018
Переглядів
5343
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку