Урок – подорож з використанням технологій і методів інтерактивного навчання та критичного мислення. Навчити учнів використовувати займенник для зв'язку речень у тексті, з метою уникнення лексичних повторів, розвивати зв'язне мовлення.
Управління освіти і науки Сумської обласної державної адміністрації
Управління освіти Шосткинської міської ради
Шосткинський міський методичний кабінет
Розробка уроку
української мови у 4-Б класі:
«Узагальнення й систематизація знань і вмінь учнів із розділу « Займенник»
( Урок – подорож з використанням технологій
і методів інтерактивного навчання та критичного мислення)
Підготувала
вчитель початкових класів
ШЗШ І-ІІІ ступенів №4
Кондратенко Алла Василівна
Шостка
2017/2018 н.р.
Тема: Узагальнення й систематизація знань і вмінь учнів із розділу «Займенник»
Мета: формування предметних компетентностей: навчати учнів використовувати займенник для зв’язку речень у тексті, з метою уникнення лексичних повторів, розвивати зв’язне мовлення;
Формування ключових компетентностей:
уміння вчитися: навчати школярів організовувати свою навчальну діяльність;
комунікативної: розвивати вміння спілкуватися усно і письмово, розширювати словниковий запас школярів;
інформаційної: використовувати різні способи для розв’язання навчального завдання;
соціальної: розвивати творчі здібності учнів; удосконалювати вміння працювати в групах, парах; виховувати почуття дружби, старанність.
Тип уроку: урок формування вмінь і навичок.
Обладнання: картки с текстами, мультимедійний проект, презентація, ілюстративний матеріал.
Методи інтерактивного навчання:
Гра «Мікрофон», «Кмітливчик», «Мозковий штурм», «Мнемотехніка».
Методи навчання критичного мислення:
Хід уроку
І.Організаційний момент
Закінчилася перерва,
Продзвенів чаклун – дзвінок.
А тепер усі швиденько
Налаштуймось на урок.
Добрий день!
В цьому класі друзі всі
Я і ти, і ми, і ви.
Посміхнись тому, хто хто зліва
Посміхнись тому, хто справа.
Ми одна сім`я.
В цьому класі друзі всі
Я і ти, і ми, і ви.
Ми одна сім`я.
Любі гості – вчителі!
Вас вітаєм щиро ми.
Всі гарненькі, чепурненькі,
Й до роботи беручкі.
Починаймо працювати,
Ви ж у мене молодці,
Мови рідної знавці.
ІІ. Оголошення теми і мети уроку.
Діти, сьогодні у нас урок незвичний, а урок – подорож і ми будемо подорожувати на кораблі. І тема нашої подорожі СЛАЙД 1
«Узагальнення й систематизація знань і вмінь із розділу «Займенник»»
Отож, сьогодні ми повторимо та узагальнимо наші знання про займенник.
Під час нашої подорожі ми будемо виконувати різні цікаві завданння і вправи на визначення займенників в усному і писемному мовленні, закріпимо свої вміння визначати особу, число та відмінок займенників.
Наша мова була б нудна і довга, коли б не у ній не було займенників. Адже вони в мові заміняють іменники, прикметники та числівники. Їх використовують , щоб уникнути повторів одних і тих самих слів.
- Проходьте в корабель дівчатка.
Ну а ми працювати починаймо
Наш девіз тепер пригадаймо: СЛАЙД 2
«Якщо дружить увесь клас –
Успіх буде повсякчас!»
В своїх каютах сядьте зручно, бо ми відпливаємо від берега.
3.Очікування результату.
Гра «Мікрофон».
(ВІДПОВІДІ УЧНІВ)
*- Я очікую, що ….
*- На уроці мене чекає ….
*- Я ……
*- Цей урок навчить мене ….
Ми будемо злагоджено працювати і ви зумієте переконати, що знаєте і любите рідну мову.
Наш корабель все далі і далі пливе по морю. А ми виконуємо наступне завдання.
Давайте пригадаємо, що ми знаємо про займенник
Молодці, з теоретичними знаннями ви впорались , а зараз побачимо , як ви вмієте застосовувати свої знання на практиці. Тепер запишемо Двадцять восьме лютого
Класна робота
І ось перший острів на нашому шляху - острів «Каліграфії»
Урок продовжимо без зупинки
З каліграфічної хвилинки
Красиво писати - себе поважати. СЛАЙД 3
Сс сі ім м’я сім’я
Сенкан! Сім’я (міцна, дружна)
(працює,відпочиває, підтримує)
Так, сім’я – це джерело любові, підтримки і щастя.
На уроці пишемо охайно, каліграфічно і грамотно.
Наступний острів нашої подорожі це острів робота над віршиком. ( мнемотехніка) СЛАЙД 4
1 Я читаю віршик сама
2 Діти, зверніть увагу, що деякі слова замінено картинками
3 А тепер прочитаємо разом (З указкою)
4 Візьміть листочки і прочитаємо віршик по рядах (1,2,3)
5 Перегорніть листочки , хто бажає прочитати напам,ять?
6 Запишіть в зошит
7 Прочитайте ,що ви записали.
Я до тебе
І з тобою
і ти в отвіт
-цілий світ.
Я до тебе усміхнусь
І з тобою подружусь
Усміхнись і ти в отвіт
Ми з тобою цілий світ
Молодці! Гарно ви виконали це завдання.
III Узагальнення і систематизація знань учнів
Діти, на морі піднявся шторм, сильний вітер. Але ми підпливли до острова
СЛАЙД 5
Після шторму слова в реченні переплутались і треба зі слів скласти речення.
сині, У, нього, великі, були, очі
Молодці! Впорались з цим завданням.
А зараз ми з вами на острові ВІДПОЧИНОК
(фізкультхвилинка під музику)
СЛАЙД 6
(Ми добре відпочили і вирушаємо далі та підпливаємо до острова «Вибірковий диктант»)
Українська ніч
Чи знаєте ви українську ніч? Ні, не знаєте її. Розповім вам. Пригляньтесь до неї. З середини неба дивиться місяць. Він говорить наче дихає.
ПЕРЕВІРКА
СЛАЙД 7
А зараз ми на острові « Дружба»
( Метод «Скрайбінг»)
Вам треба з’єднати слова із займенниками, якими їх можна замінити:
Корінь
Квітка
Стебло він
Морський вона
Насіння воно
Сьома
-Які частини мови можна замінити займенниками?
5. Робота в парах»
Ми з вами на острові робота в парах.
СЛАЙД 8
Візьміть маленькі листочки та виконайте завдання.
№1. Спишіть текст, вставте займенники за змістом.
Синичка
Узимку до вікна прилетіла синичка. ….. змерзла і шукала затишку. Діти
відчинили кватирку. ……нагодували ….. .
ПЕРЕВІРКА
ВИХОВНА МЕТА
-Діти, про яку пташку прочитали учні?
-Яка це пташка?
Чому вона взимку селиться ближче до житла людей?
Яких осілих птахів ви ще знаєте?Я
Як ви допомагаєте зимуючим пташкам ?
Підніміть ручки, у кого вдома є годівничка
№2. Запишіть текст, замінивши займенники першої особи однини займенниками третьої особи однини.
Я навчаюся у четвертому класі. У мене хороші оцінки з усіх предметів.
Мені подобаються уроки читання і мови.
ПЕРЕВІРКА
Молодці! А які вам подобаються уроки?
Наш шлях проліг до острова ТВОРЧИЙ
СЛАЙД 9
Візьміть різнокольорові листочки та виконайте завдання
Робота в групах:
Складіть зі слів прислів’я, запишіть, вкажіть особу і число займенника.
Група 1
від, природи, його, за, гроші, Розум, не, купиш.
Розум – від природи, його за гроші не купиш.
Група 2
правди, коли, Не шукай, в, тебе, нема, її, інших, в.
Не шукай правди в інших, коли в тебе її нема.
Група 3
як, з водою, риба, з тобою, Ми.
Ми з тобою – як риба з водою.
Група 4
Ніхто, має, коли, усміхнутись, не знає, йому, щастя.
Ніхто не знає, коли йому щастя усміхнутись має.
Група 5
ти, до людей, Як, так, до тебе, і люди.
Як ти до людей, так і люди до тебе.
Дуже гарно ви виконали і це завдання.
Ми потрапили на острів Кмітливчик і зараз виконаємо наступне завдання нашої подорожі.
Гра «Кмітливчик» (на дошці таблиця)
Завдання: вилучи зайве і обгруйтуй свою відповідь.
Ти, ми, візок, вони.
Вас, синій, її, нам.
Його, ви, мене, десять.
СЛАЙД 10
Разом нам легко було працювати, а зараз ви покажете, як треба працювати самостійно, тому що ми на острові «Я – сам»
(Поставте займенники у потрібній формі, розкриваючи дужки)
ПЕРЕВІРКА (ЧИТАЄ УЧЕНЬ 1 ВАРІАНТУ)
ПЕРЕВІРКА (ЧИТАЄ УЧЕНЬ 2 ВАРІАНТУ)
-Як пишуться займенники з прийменниками?
- Підніміть руку, хто завдання виконав правильно.
-Молодці!!! Мови рідної знавці!
-Підніміть руку, хто виконав з помилками.
Діти, я вам раджу повторити правило про правопис займенників з прийменниками.
Наступний острів нашої подорожі – це острів Випробувань
Візьміть великі білі листочки і виконайте тестування
Тести
1.Займенник – це частина мови, що
А) вказує на предмети, їх ознаки, кількість, але не називає їх ;
Б) вказує на предмети, їх ознаки, кількість,
В) відповідає на запитання ЩО?
2. Визначте рядок, у якому записані тільки займенники:
А) я, ти, шість;
Б) ви, вона, діти ;
В) ми, ти, вони
3. Займенники першої особи є слова:
А) я, ми ;
Б) ти, ви ;
В) він, її, нам , вони.
4. Визначити групу займенників, що належать до другої особи однини :
А) ми, я ;
Б) ти, ви
В) він, вона, воно, вони .
5. Я к пишуться займенник з прийменниками :
А) разом
Б) окремо
6. До якої особи належать займенники: з нею, про нього, у них:
А) до 2 особи;
Б) до 1 особи ;
В) до 3 особи .
ВЗАЄМОПЕРЕВІРКА
1 а 2 в 3 а 4 б 5 б 6 в
Молодці! Гарно засвоїли тему Займенник.
Зробимо останній крок
Підсумуємо урок
«Незакінчене речення» розпочинаємо
Все, що знаєм, пригадаємо.
(Відповіді учнів)
НА УРОЦІ Я …..
22 у класі … (нас)
Разом ми одна сім’я.
Всі сміються навкруги –
Він, вона, воно… (вони).
Бо усмішка у всіх одна,
Жити в дружбі помага.
1