Урок "Види обставин (за значенням), способи їх вираження. Порівняльний зворот. Виділення його на письмі"

Про матеріал
поглибити знання учнів про обставину як другорядний член речення, сформувати поняття про порівняльний зворот, його роль у реченні, удосконалювати вміння визначати види обставин; розвивати вміння виділяти порівняльний зворот комами на письмі; удосконалювати навички правильного використання різних видів обставин в усному та письмовому мовленні; виховувати
Перегляд файлу

Конспект уроку № 4.

ТЕМА:   Види обставин (за значенням), способи їх вираження.
               Порівняльний зворот. Виділення порівняльного звороту
               комами

МЕТА:   поглибити знання учнів  про обставину як другорядний член речення,
               сформувати поняття про порівняльний зворот, його роль у реченні,
               удосконалювати вміння визначати види обставин; розвивати вміння
               виділяти порівняльний зворот комами на письмі; удосконалювати
               навички правильного використання різних видів обставин в усному
               та письмовому мовленні; виховувати

             
ТИП УРОКУ:  урок вивчення нового матеріалу
 

ОБЛАДНАННЯ: підручник, роздатковий матеріал
Внутрішньопредметні зв’зки:
                Лексикологія: засвоєння нових слів;
                Культура мовлення:  граматичні особливості у реченні як
                підвищення точності і виразності мовлення;

                                               ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. Організаційний момент
ІІ. Мотивація навчального процесу
ІІІ. Повідомлення теми, мети, завдання уроку
ІV. Актуалізація опорних знань


Словниковий розподільний диктант:
Розподіліть слова на дві групи, що з прикладкою  пишуться окремо або
через дефіс, обґрунтуйте свій вибір.
Риба /линь, ворон /птах, вітер /пустун, готель /Київ, учень /Петренко,
Петренко/ учень, квітка /барвінок, журнал/ Барвінок, барвінок /квітка,
красуня /Марія, Марія /красуня, печиво/ Марія, держава/ Україна,
Україна/ мати, пароплав/ Україна, народи /брати, лікар /хірург, сон/ трава,
птах /лелека, місто/Львів

Робота з підручником
- Який член речення називається обставиною?
- Для чого вводять обставину в речення?
- На які питання відповідає обставина?
- Прочитайте у підручнику, на які групи поділяється обставина залежно
від питання, на яке вона відповідає

Дослідження - аналіз
Спишіть текст, підкресліть слова, що виступають обставиною в реченні,
доберіть до них питання, запишіть у дужках:  праворуч (де?), визначте вид обставини:
Море прокинулося. У далечині нерівними рядами бігли білі баранчики.
Вгорі з криками метушилися чайки. Рішуче здіймалася крута хвиля, з
шумом падала донизу. Дрібні солоні бризки розліталися врізнобіч. Місто
залишилося позаду.  Катер плив назустріч простору.

Аналіз-дослідження
Розподіліть наведені словосполучення  на групи за типом обставини

Обставина способу дії

Обставина
місця

Обставина
часу

Обставина
причини

 

 

 

 


Ішов рішуче, зеленіло навкруги, прокинувся вдосвіта, розсміявся від щастя,
взяв обережно, працюю з ранку до вечора, скрикнув від болю, ішов попереду, сиділа поруч, скрикнув згарячу, ліг зарання, їхав дорогою

Новий матеріал
Одним із видів обставини є порівняльний зворот , який образно характеризує
предмет шляхом порівняння його з іншим предметом: солодкий, як мед
Порівняльний зворот вводять у речення за допомогою порівняльних
сполучників  як, наче, ніби, мов, немов, немовби, неначе, нібито…….
У реченні порівняльний зворот є одним членом речення, здебільшого
виконує синтаксичну роль обставини способу дії.

УВАГА!
Порівняйте синтаксичну роль наведених речень:
Дівчина співає, як соловей.                                      Я згадав, як співає соловей.
Солдат спить, немов дитина.                                   Солдат наче спить.

- Прочитайте у підручнику правила, коли порівняльний зворот не виділяється
комою на письмі
Робота з підручником  ( вправи за вибором вчителя)

Вибіркова робота з аналізом речень
- Випишіть з поданого тексту порівняльний зворот разом з пояснювальним
словом, поясніть вживання коми:
От стеляться розложисті, як скатерть, зелені левади. Густа, як руно, трава й дрібненька, тоненька осока доходять до самої води. Подекуди по
жовто-зеленій скатерті розкидані темно-зелені кущі верболозу, то кругленькі, наче, м’ячики, то гостроверхі, неначе топольки. Між м’якими зеленими берегами в’ється гадюкою Роставиця. (І.Нечуй-Левицький)

Народ скаже, як зав’яже
Прочитайте завдання, підберіть до наведених слів порівняльний зворот,
дивиться                               …., як ковальський міх
крутиться                            …., як кіт до сала
пристав                                 ….., як теля на нові ворота
попав                                       …., як муха в окропі
робити                                   ……, як курка в борщ
упирається                            ……, як мокре горить
сказав                                      ……, як теля
чорнобрива                            ….. , як мед
сопе                                          ….. , як стріла
прямий                                    ….., як відрізав
чистий                                    ……, як сльоза
солодкий                                 ……, як смола

Перевірте правильність вашого вибору на слайді, оцініть свою роботу,
поставте собі оцінку, враховуючи, що одна правильна відповідь – один бал.

Комунікативна розминка
Виберіть три словосполучення з порівняльним зворотом з утворених вами  і поясніть його значення, усно  введіть їх  у речення.


Домашнє завдання
1. Випишіть з підручника географії або біології 6 речень з порівняльним зворотом, підкресліть зворот, поясніть розділові знаки.
2. Складіть і запишіть у зошит речення з утвореними порівняльними
зворотами : мов калина, наче зозуля, мов сонечко, майже як і вчора,
як соловейко, мов кришталь

3.  Випишіть з вірша В.Сосюри «Любіть Україну» всі обставини, визначте їх вид


Список літератури

1. Конаржевський Ю.А. Аналіз уроку. – М.: Центр «Педагогічний пошук»,
     2003. – 336 с.

2. Сучасна українська мова.Синтаксис: Підручник/ За редакцією О.Д.Поно-
     маріва. – К.:Либідь, 1994. – 256с.

3. Л.А. Шевелєва , О.О. Дудко. Український правопис. Практикум: Навч.
   посібник. – Х.: Світ дитинства, 1998.

4. Українські   прислів’я та приказки. -  К.: Дніпро, 1984.

5.  Ковальчук О.В. Українське  народознавство. Книга для вчителя. – К.:,
     1992.

6.  Скиба О.В. Фольклорні джерела літературних творів.: Навч.- метод.   
     посібник. – Луганськ: Знання, 2002. – 230 с.

7. Словникова скарбничка./ Автор-упорядник Ісаєнко О.В.  – Х.: 2002.
     200 с.




 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Світова Тетяна Олександрівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Додав(-ла)
Чекан Марина
До підручника
Українська мова 8 клас (Ющук І.П.)
Додано
1 грудня 2022
Переглядів
783
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку