Урок "Повні і неповні речення. Незакінчені речення, стилістична функція цих речень. Тире у неповних реченнях"

Про матеріал
- дослідження простих речень і утворення з них складних - попереджувальний диктант на вживання тире в неповному реченні - комунікативна розминка з використанням неповних речень - відновлення - реконструкція тексту (діалогу), розстановка розділових знаків - роль неповних речень у розмовному стилі
Перегляд файлу

               
ТЕМА:    Повні і неповні речення. Незакінчені речення, стилістична
                функція цих речень. Тире у неповних реченнях.

МЕТА:  поглибити в учнів поняття про повні і неповні речення, сформувати
              вміння і навички виділяти неповні речення з-поміж простих речень;
              розвивати вміння використовувати неповні речення як частину
              складного речення в усному та писемному мовленні;
              удосконалювати навички вживання тире  у   неповних реченнях;  
              розвивати культуру усного та  писемного  мовлення
                             
ТИП УРОКУ:  формування практичних умінь і навичок

ОБЛАДНАННЯ: підручник, роздатковий матеріал, таблиці
  Внутрішньопредметні зв’зки:
                Лексикологія: засвоєння нових слів;
                Культура мовлення:  граматичні особливості  неповних
                речень , їх роль у діалогах для підвищення точності і виразності  
                мовлення

                                               ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. Організаційний момент
ІІ. Мотивація навчального процесу
ІІІ. Повідомлення теми, мети, завдання уроку
ІV. Актуалізація опорних знань


Дослідження з опорою на попередньо здобуті знання
Прочитайте прості речення у колонках. Визначте граматичну основу.
Чи все зрозуміло в реченнях? А потім об’єднайте речення у складні, запишіть
їх у зошити.
 

  Ластівка день починає.

А добрі діла.

 Рання пташка дзьобик чистить.

А під горою  - піснею луна.

 Не одежа красить людину.

А пізня  очиці жмурить

  На горі красується калина.

А соловей кінчає.


- Поясніть, за якими ознаками ви спарували подані речення у складні.
Пояснення вчителя
За наявністю членів, потрібних для висловлювання думки, прості речення поділяються на повні і неповні.
У неповних  реченнях бракує одного або більше потрібних членів, які встановлюються з контексту або ситуації.
З одного берега у ставок заглядають верби, а з протилежного – дуби.
- як ви думаєте, яке слово пропущене і замінене на тире?
Якщо в реченні є обставина, але немає присудка, то таке речення теж неповне. 
Навколо тільки дрімучий тютюн і висока кукурудза.
На місці пропущеного члена речення залежно від інтонації може ставитися або ні  тире.
Вгорі – ліси сріблясто-сині, внизу – розлив молочних нив.

Робота з підручником (вправи за вибором учителя)
вправа №….

Спостереження – дослідження
Порівняйте речення, записані ліворуч і праворуч. До якого стилю належать
наведені приклади у кожній колонці?  Зробіть висновок щодо вживання неповних речень у діалогах , тобто у розмовному стилі.
 

Собор Святої Софії знаходиться у Києві

  • Де знаходиться Собор Святої Софії?
    - У Києві.

Цей собор наказав побудувати київський князь Ярослав Мудрий.

  • Хто спорудив цей собор?
    - Ярослав Мудрий.

У Софійському соборі була розташована перша книгозбірня Київської Русі.

  • Де була розміщена перша книгозбірня Київської Русі?
    - У Софійському соборі.


Попереджувальний диктант
Запишіть речення під диктовку
Визначте неповні речення, поясніть вживання тире, відновіть пропущене слово
1. Шабля родить волю, а булава – пиху.
2. Рибі добре у синім Славуті, а соколу – в яснім небі.
3. Червона барва у вінку  означає кохання, небесна -  вірність, біла – чистоту, невинність,  золота – святість.
4. Сухі дерева краще горять,  живі – плодоносять.
5. Вовка ноги годують, а мисливця – рятунок.
6. Андрій додому поспішав, а сонце – у зеніт.
7. Кров свою віддам родині, пісню – людям і лісам.

Комунікативна розминка.
Прочитайте речення, поясніть їх зміст
1.Птах створений для літання, а людина – для праці.
2. Рот має рукам дякувати, а вони – голові.
3. Розумний звинувачує у нещасті себе, а дурний – інших.
4. Борися з труднощами працею і розумом, а з небезпекою – розумом.
Відновлення - реконструкція тексту
Спишіть діалог, розставте розділові знаки, порадьтеся з товаришем по парті.

Один учений  подорожуючи  пароплавом запитав моряка
Чи знаєте ви граматику
Недосконало відповів моряк
Тоді ви загубили половину свого життя скрикнув  мовознавець
Раптом почався шторм пароплав розгойдався на величезних хвилях
Чи вмієте ви плавати запитав моряк у  професора
Ні     відповів той
Тоді ви загубили усе своє життя сумно зітхнув моряк

Домашнє завдання
1. Опрацюйте зміст параграфа №…., виконайте впр. №…..
2. Випишіть з прозових або ліричних творів неповні речення, з’ясуйте, які слова у них можна відновити.
3. Складіть діалог на тему « Зимові розваги», використовуючи неповні речення.


 

 

docx
Додав(-ла)
Чекан Марина
Додано
1 грудня 2022
Переглядів
1293
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку