Головченко К.С.
Конспект уроку по темі:Вигук –як частина мови. 7 клас
Тема уроку:Вигук як особлива частина мови в українській мові.
Мета уроку:
сформувати поняття в учнів про вигук як особливу частину мови;
удосконалювати вміння й навички знаходити вигуки в реченні, відрізняти їх від часток, аналізувати тексти щодо ролі в них вигуків;
доречно використовувати вигуки у власному мовленні
Обладнання:
Підручник для 7-го класу з української мови ,зошити,презентація,дошка.
Хід уроку :Оголошення теми та мети уроку.
Мотивація навчання школярів.
Сприйняття й засвоєння учнями шкільного матеріалу.
Завдання для учнів.
Вправи.
Робота з підручником
Творча робота.
Робота з зошитом.
Закріплення вивченого матеріалу.
Домашнє завдання.
Оголошення теми та мети уроку.
Темою нашого сьогоднішнього уроку є вигук як особлива частина мови.
Метою нашого уроку є формування поняття в учнів про вигук як особливу частину мови;
Удосконалення вміння й навички знаходити вигуки в реченні, відрізняти їх від часток, аналізувати тексти щодо ролі в них вигуків; доречно використовувати вигуки у власному мовленні.
Мотивація навчання школярів.
Дорогі дітки ,вигуки в українській мові такі різноманітні . Скільки цікавих вигуків існує.А чи знаєте ви їх всі ?Давайте перевіримо ,мої розумашки!!!
Знайдіть вигуки й визначте їх розряд за значенням.
1. Ой за полем, за горами золота нагайка в'ється! (блискавка )
2. Ліз карасик через перелазник та у воду - плюсь! ( кухоль )
3. Тік-так, а з місця ніяк. (годинник )
4. Підсмикане, підтикане та й гайда по хаті. ( віник )
5. Зразу - чирк! Потім - пишк! Потім -блись! (сірник )
1.Робота з підручникам ,діти прочитайте теоретичний матеріал про вигук ,випишіть головне у зошит.
2. Бесіда :
- Назвіть усі частини мови.
- На які групи вони поділяються?
- Які частини мови належать до самостійних ?
- Які до службових відносяться ?
- Яке місце посідає серед частин мови вигук?
3. Аналіз мовного матеріалу.
* Проаналізуйте слово ох за поданим планом.
А) Чи має слово лексичне значення?
Б) Чи виступає воно членом речення?
В) Чи можна до нього поставити запитання?
Г) Чи служить воно засобом зв'язку? Зробіть висновок.
Виконання вправ на закріплення вивченого.
* Вибірковий диктант.
Виписати з речень лише вигуки.
1. Ну, а як вам живеться, Лесю!
2. Еге ж, снідати вам принесла.
3. Тпру!Отепер тут тобі, голубонько, бути.
4. Хе! Як же це так?
5. Ого, на ціле літо?
6. Цить! Він, мабуть, спить!
7. Те-те-те! Як це давно було!
* Гра «Спробуй відгадати»
Визначте вигуки та звуконаслідувальні слова.
1. Ау! Агов! ( вигук, бо означає оклик )
2. Му-му-му! (звуконаслідувальне слово, бо відтворює звуки тварин )
3. Ху-ху-ху! (звуконаслідувальне слово, бо не виражає ні емоцій, ні почуттів,
ні волевиявлення)
4. Увага! (вигук, бо спонукає до дії)
* Творча робота «Придумай сам»
1. Скласти 6 речень:
- 3 речення із вигуками;
- та 3 речення із звуконаслідувальними словами.
2. Пояснити значення вжитих вигуків та звуконаслідувальних слів.
* Тренувальна вправа «Розвиваємо вміння»
Будь-яке звуконаслідувальне слово увести в речення.
Пригадати й записати народне прислів'я з вигуком. Вигук підкреслити.
Закріплення вивченого матеріалу:
Дати відповідь на запитання :
1. Що таке вигук? (Незмінювана особлива частина мови, яка виражає почуття, волевиявлення мовця, не називаючи їх.)
2. Яку роль виконують вигуки? (Вигуки служать для вираження різноманітних почуттів, не називаючи їх.)
3. Які ви знаєте ознаки вигуків? (- Вигуки не належать ні до повнозначних, ні до службових слів.
- Вигуки не називають предметів, ознак чи дій.
- Вигуки не членуються на морфеми.
- Вигуки не виступають у своїй основній функції членами речення (якщо не переходять у повнозначні слова).
- Вигуки не є засобами граматичного зв'язку між словами.
- Вигуки не пов'язуються граматично зі словами в реченні.)
4. Які виділяють групи (розряди) вигуків? ( за значенням; за походженням; особлива група вигуків (звуконаслідувальні).
Домашнє завдання:
Виписати з художньої літератури уривок тексту, який у своїй будові мав би вигуки. Визначити їх синтаксичну роль, розряд за значенням, умови написання.