17 липня о 18:00Вебінар: Чи може наука сформувати підприємницьку компетентність?

Урок вивчення нового матеріалу "Фонетика", 5 клас

Про матеріал

В одному царстві, яке називалося Фонетика, жили собі Голосні й Приголосні звуки . Голосних було мало , але їх дуже любили слова . Кожний Голосний звук був у великій пошані. У голосні звуки був закоханий Наголос.

Одного разу….

Перегляд файлу

Картинки по запросу фонетика

Мета уроку:

  • узагальнити відомості про звуки мови, їх призначення;
  •   удосконалити навички вимовляння дзвінких — глухих, м’яких — твердих приголосних звуків та звуків [г], [ґ], вміння правильно розрізняти їх у словах;
  • актуалізувати знання про букви та звуки;;
  • сприяти розвитку мовлення, уміння висловлюватись;
  • впроваджувати інформаційно-комунікативні технології в навчальний процес;
  • виховувати   повагу до багатства рідної мови.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу

Методи: дослідницький, наочно-дедуктивний, словесно-індивідуальний.

Обладнання: мультимедійна установка, індивідуальні картки, карта-схема. Обладнання: картки для словникової роботи, схема.

 

Епіграф: «Як дерево починається з кореня,

                                            так слово починається зі звука»

                                                                                     О. Довгий

 

Хід уроку

І. Оголошення теми та мети уроку. Мотивація навчання.

ІІ.Актуалізація опорних знань

 

«Хто швидше?»

  • Ми, звичайно, не хитруєм:

Нас і бачать, нас і чують –

Це зовсім не дивина.

Як же наші імена?

                   (Букви і звуки).

  • З однієї ми родини, від Андрія до Ярини,

Як по одному , самі,

Ми буваємо німі,

Хоч і маєм різні назви й

добре знаєте всіх нас ви.

Певним станемо рядком –

заговоримо ладком.

 Ми – писемності основа.

А без нас ніхто ні слова!

                        (Літери абетки).

  • У вимові завжди чисті

Звуки ми ще й голосисті.

Небагато нас, а все ж

Без нас слова не складеш.

                     (Голосні звуки).

  • Ми усі – відомі знаки.

В нас і одяг однаковий.

Ранг і чин – також один.

Але зважте все-таки:

Хто твердий з нас, хто – м’який,

Ось вам приклад: дим і дім.

Зрозуміло це усім?

Та для повного порядку

Хто назве нас по порядку?

                     (Пари твердих і м’яких приголосних)

  • Це усі повинні знати:

Нас не можна роз’єднати.

Відрізняємось ми чим?

Літер дві, а звук – один.

                      (Дз -  дз ; дж -  дж  ).

  • Я один в сім`ї такий,

Кажуть, надто вже м’який.

Хоч мовчун, та не дивак,

У слові я – не зайвий знак.

                            (М’який знак).

  • Я такий же, як знак розділовий,

і відомий шкільній дітворі.

Та в словах української мови,

я пишусь не внизу, а вгорі.

                     (Апостроф). 

 

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

Картинки по запросу фонетика української мови в таблицях

 

 

 

 

Картинки по запросу фонетика української мови в таблицях

Перегляд відео

IV Закріплення вивченого матеріалу

1.Прочитайте слова, скажіть, за якою ознакою вони розрізняються.

Казка – каска, міг – міх, ґава – кава, плід – пліт.

2. Прочитайте і простежте, як зміна одного лише звука впливає на зміну значення слова. Визначте кількість звуків і кількість букв у наведених словах.

  • Гора — кора — пора — нора;
  • бій — біль — бір — біг;
  • мир — вир — жир — тир;
  • доручати — докучати;
  • мити — лити — вити — пити;
  • досвід — дослід;
  • драти — брати — грати — орати;
  • біг — біль — бір; л
  • іс — ліз — лід — лінь — лік — ліг — літ;
  • струс — струп — струн — струг.

 

3.«Загубилася буква»

     Л…с…   …кр… … нк…  ,                    Т…р…с        Ш…вч…нк…,

     …в…н   Фр…нк…     ,                          В…л…нт…н…    С…вк…  ,

     К… бз…р ,             с…л…   К…л..д…жн…   ,   В…л…н….

 

 

4.«Детективне агентство»

    Відтвори слово за звуковим позначенням. З двома словами складіть речення.

    [ о ] , [ л ] ,[ ш ] , [ а ] ,  [ к ]                                

    [ с ] , [ о ] , [ о ] , [  в] ,  [е] , [л] , [ й ]               

    [ р ] , [ і  ] , [ с ] , [ у ] ,  [ т ] , [ к ] , [ й ]             

    [ н ] , [ и ] , [ р ] , [ о ] ,  [ а ] , [ д ]                                                     

 

5.Заміни  голосний звук                                 Заміни  приголосний звук

    Зразок : кіт- кит  , кора- нора.

     Рама  - _________, лис - ________;           Вити - ________  ; коза - _________;

     балка - _________, рік  - ________;           воли -  ________ ; мила - _________;

     липа  - _________, ряд  - ________;          жити -  ________ ; злива- _________.

 

6.   Мовні загадки  - жарти .

  -  Чого немає у вола , але є у корови , кози , коня?    

  -  Соловичі й Турійськ . Що між ними ?                     

  -  Що стоїть посередині школи ?

  -  Що є у Величі, Селищі , Черепасі ( назви озер) , але немає  в Срібниці?

  -  Чим закінчується і зима , і весна?

  -  Які сто приголосних звуків можуть зупинити рух транспорту?

  -  Що треба зробити , щоб майка злетіла?

 

 

7.  Знайди слово за його лексичним значенням .

       1.  Верхній шар земної кори  -                                 _______________

       2.  Вишневий клей -                                                  _______________

       3.  Вада, недолік  -                                                     _______________

       4.  Сорт виробу за якісними ознаками -                  _______________

       5.  Прибудова  зі східцями перед будинком -          _______________

       6. Дитяча  іграшка, яка крутиться,-                         _______________

       7. Комаха  -                                                                 _______________

       8. Їстивна ягода -                                                       _______________

Довідка :  дзиґа,  ґанок,  ґедзь,  ґрунт,  ґлей,  ґандж,   ґатунок, аґрус.

 

V Підсумок уроку

1.Розв’яжи тестові завдання.

1.  Звуки мови вивчає :

      а) орфоепія;   б) орфографія;   в) графіка;  г) фонетика.

2.  В українській мові :

      а) 33 звуки;    б) 32 звуки;        в) 38 звуків;  г)  6 звуків.

3. Звуки поділяються  на:

      а) голосні  і дзвінкі;                  б) голосні і приголосні ;

      б) голосні і тверді ;                   г) тверді і м*які, глухі і дзвінкі.

4.  Скільки звуків у слові ґринджоли?

      а )  9;              б)  8;                    в) 10;              г)7 .

5.  Літеру  Ґ    потрібно писати у слові:

      а ) …олова;      б) …аздиня;     в) …умор ;    г) збері…ати.

6.   У якому рядку  в усіх словах потрібно писати літеру Ґ  ?

      а ) а…роном,  до…ляд,  …азда,  …оробець;

      б)  …валт,    …рунт,    …анок,   …ел…отати;

      в) …удзик,   …арбуз,   …уркіт,   …риб;

      г) …асло,   а…рус,      …едзь , …ортати.

 

2.«Асоціативний кущ»

Картинки по запросу фонетика

 

 

 

VI Домашнє завдання

П.       Вправа

 «Юний казкар»

     Продовжити лінгвістичну казку. Дібрати до неї заголовок.

      В одному царстві, яке називалося Фонетика,  жили собі Голосні й Приголосні звуки . Голосних було мало , але їх дуже любили слова . Кожний Голосний звук був у великій пошані. У голосні звуки був закоханий Наголос.

       Одного разу….

 

docx
Додано
27 червня 2018
Переглядів
701
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку