Конспект уроку
з історії України
для 10-го класу
Підготувала учитель історії
КЗ «Першотравнева ЗОШ І-ІІІ ст.»
Вистороп Тетяна Василівна
Тема. Впровадження неп в УСРР
Мета: сформувати в учнів уявлення про неп, визначити передумови запровадження неп, проаналізувати основні заходи неп, охарактеризувати результати; порівняти політику «воєнного комунізму» а неп; розвивати увагу, пам'ять, мислення, мовлення, вміння аналізувати та робити висновки, висловлювати власні судження; удосконалювати навички роботи з історичним матеріалом та історичною картою, вміння працювати в парах та малих групах; формувати інтерес до минулого Батьківщини.
Очікувані результати. Після уроку учні/учениці зможуть:
-
оперувати понятійним та хронологічним матеріалом з теми;
-
пояснювати, що таке неп;
-
визначати передумови запровадження неп в Україні;
-
аналізувати основні заходи неп;
-
характеризувати результати запровадження неп;
-
порівнювати політику «воєнного комунізму» та неп.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: підручник, атлас, роздатковий матеріал, відеоролик, ілюстративний ряд.
Хід уроку
-
Організаційна частина.
-
Перевірка домашнього завдання. Актуалізація опорних знань.
-
Робота з історичною картою.
-
Покажіть на історичній карті:
-
головні райони антибільшовицького повстанського руху в 1921 р.;
-
райони, що найбільше постраждали від голоду у 1921 – 1924 рр.;
-
Автономну Соціалістичну Радянську Республіку, яка виникла у жовтні 1921 р.;
-
столицю УСРР протягом 1919 – 1934 рр.
-
Тестування.
-
Кого називали куркулями?
А бідняків Б жадібних В робітників Г заможних селян
-
Повстанський рух проти більшовиків спалахнув у
А 1919 р. Б 1920 р. В 1921 р. Г 1922 р.
-
Коли у Росії ліквідували «комітети незаможних селян»?
А 1918 р. Б 1919 р. В 1920 р. Г 1921 р.
-
Яке природне лихо стало однією з причин голоду в Україні?
А землетрус Б посуха В град Г паводок
-
Укажіть хронологічні межі голоду в Україні.
А 1918 – 1920 рр. Б 1919 – 1921 рр.
В 1921 – 1922 рр. Г 1921 – 1923 рр.
-
Хто з діячів звернувся до Американської асоціації допомоги?
А Х. Раковський Б М. Фрунзе В В. Ленін Г Й. Сталін
-
Після масового голоду антибільшовицький повстанський рух
А пішов на спад Б розгорівся з новими силами
В ситуація не змінилася Г знайшов нових прихильників
-
Союзно-робітничий договір був підписаний
А 28 грудня 1920 р. Б 28 грудня 1921 р.
В 28 грудня 1922 р. Г 28 грудня 1923 р.
-
Посаду генерального секретаря ЦК РКП(б) обійняв
А В. Ленін Б Л. Троцький В Г. Зіновєв Г Й. Сталін
-
Головним суперником Й. Сталіна у боротьбі за владу став
А Л. Троцький Б Г. Зіновєв В В. Чубар Г Л. Каменєв
-
СРСР був створений
А 28 грудня 1920 р. Б 30 грудня 1920 р.
В 30 грудня 1922 р. Г 31 січня 1924 р.
-
Конституцію СРСР було ухвалено
А 28 грудня 1920 р. Б 30 грудня 1920 р.
В 30 грудня 1922 р. Г 31 січня 1924 р.
-
Взаємоперевірка.
-
Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми та мети уроку.
-
Вправа «Хованки».
-
Серед розсипу літер заховалося головне слово нашої теми. Зафарбуйте усі клітинки з літерами, що повторюються.
і
|
а
|
и
|
а
|
і
|
п
|
р
|
у
|
б
|
т
|
є
|
у
|
б
|
є
|
н
|
і
|
р
|
а
|
т
|
р
|
и
|
а
|
и
|
т
|
і
|
у
|
і
|
б
|
у
|
р
|
а
|
є
|
р
|
т
|
е
|
б
|
-
Яке слово отримали? (Неп)
-
Чи відоме воно вам? Що воно означає?
-
Що вам вже відомо про нову економічну політику?
-
Сьогодні ми познайомимося з новою українською політикою більшовиків, визначимо причини, які до неї призвели, проаналізуємо основні заходи та охарактеризуємо наслідки.
-
Вивчення нового матеріалу.
-
Перегляд відеоролику.
https://www.youtube.com/watch?v=qup6n3pA3VA (з 5 хв.)
-
Перегляньте відеоролик.
-
Що спонукало більшовицьку владу до впровадження непу?
-
Що передбачала неп?
-
Охарактеризуйте результати неп?
-
Назвіть хронологічні межі неп? (1921 – 1928 рр.)
-
Чи виправдала себе, на вашу думку, неп? Свою думку аргументуйте.
-
Робота в парах.
-
Опрацюйте схему на с. 163 підручника.
-
Оберіть два твердження, які вважаєте найбільш істотними. Свій вибір обґрунтуйте конкретними фактами. Які з причин ви вважаєте суб’єктивними? Чому?
-
Робота в малих групах.
-
З допомогою тексту підручника заповніть таблицю.
Орієнтовний вигляд таблиці.
Неп в УСРР (1921 – 1928 рр.)
Галузь
|
Основні заходи
|
Сільське господарство
|
-
Скасування продрозкладки і введення продподатку (становив 20 %); скасування кругової поруки.
-
Дозвіл на оренду землі й на використання найманої праці.
-
Розвиток різних форм кооперації.
|
Торгівля і фінанси
|
-
Створення єдиної грошової системи, введення в обіг червонців.
-
Відновлення вільної торгівлі.
|
Промисловість
|
-
Продаж у приватну власність дрібних та частини середніх підприємств; дозвіл на оренду та використання найманої праці.
-
Об’єднання великих підприємств у трести, переведення їх на госпрозрахунок.
-
Скасування загальної трудової повинності.
-
Перехід від зрівняльної до відрядної заробітної плати.
-
Залучення іноземного капіталу у формі концесій.
-
1925 р. – проголошення курсу на індустріалізацію.
|
-
Робота з таблицею (с. 166 підручника).
-
Проаналізуйте таблицю.
-
Складіть перелік запитань, відповіді на які дадуть змогу порівняти ці економічні курси.
-
Яка політика більшовиків давала більше можливостей для розвитку промисловості? Чому?
-
У який період селяни були більш вмотивовані у результатах своєї діяльності? Чому?
-
Охарактеризуйте роль влади у господарському житті періоду воєнного комунізму та непу.
-
Робота з ілюстраціями.
-
Оберіть одну з ілюстрацій на с. 162 – 165. Прокоментуйте її за запитаннями.
-
Узагальнення та систематизація знань.
-
Оберіть твердження, що стосуються заходів неп.
-
Заборону приватної торгівлі та ліквідацію товарно-грошових відносин.
-
Централізацію управління виробництвом і розподілом матеріальних ресурсів.
-
Запровадження продовольчої розверстки на селянську продукцію.
-
Об’єднання підприємств промисловості в госпрозрахункові трести. +
-
Передачу малих підприємств в оренду організаціям і приватним особам. +
-
Формування трудових армій і запровадження трудової повинності.
-
Оздоровлення грошового обігу. +
-
Передачу підприємств великої промисловості в оренду приватним особам.
-
Прийом «Ромашка Блума».
-
Підсумки уроку.
-
Прийом «Анекта».
На уроці я працював
Своєю працею на уроці я
Урок для мене видався
За урок я
Мій настрій
Матеріал уроку для мене був
Домашнє завдання мені здається
|
Активно/пасивно
Задоволений/незадоволений
Коротким/довгим
Стомився/не стомився
Зрозумілий/незрозумілий
Корисний/некорисний
Цікавий/нудний
Легкий/важкий
Цікавий/нецікавий
|
-
Інструктаж з домашнього завдання.
-
Опрацювати с. 162 – 166 підручника.