Тема: Наш клас. Правила поведінки в класі.
Мета: Формувати у шестирічної дитини позицію учня, підводити її до розуміння нових обов’язків; прагнути розуміння необхідності виконувати складені у класі правила поведінки; сприяти розвитку мислення, уяви, пам’яті і самостійності; поповнити знання учнів про ввічливість, культуру поведінки; формувати навички культурної поведінки, дружні стосунки між учнями класу.
Обладнання: знаки, полотно, казкові герої, індивідуальні картки, музичні записи.
Хід уроку
І. Організація навчальної діяльності учнів.
Продзвенів уже дзвінок,
Починаємо урок.
Стали, діти, всі рівненько,
Усміхнулися гарненько,
Настрій на урок взяли,
Сіли і працювати почали.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
1. Вправа «Погода».
2. Гра « Хто чому бажає навчитися у школі?
(Вчитель задає питання. Учні відповідають жестами:
руки вперед – «я згоден»; руки за спину – « я не згоден»; руки на голову,
почухати потилицю – « я ще не знаю».)
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
1. Казка. Заглянуло сонечко Казочка знайома
До нас у віконечко. Зовсім не нова.
Заглянула казочка Знаємо всі змалку
До нас на урок. Ми оці слова…
Жили собі дід та баба. Просить дід, спечи баба колобка. А далі? Допомагайте.
Викотився Колобок на галявину. Озирнувся навкруги: скільки чудових квітів, а як вони називаються не знає. Захотів полічити барвистих метеликів, що кружляли над квітами, але рахувати не вміє. Хотів написати листа бабусі, щоб не турбувалася, але літер не знає. Зажурився. Що ж робити? Коли чує сорока на дереві скрекоче: « В школу пора! Учитися треба!» Дивиться, а назустріч йому Заєць скаче:
- Добрий день, Зайчику! Куди це ти так поспішаєш?
- Доброго здоров’я, Колобочку! Вибач, ніколи мені з тобою розмовляти, йду у лісову школу.
- Візьми і мене з сюбою.
- Добре, ходімо.
Прийшли в лісову школу для
зайченят.
- Як ви думаєте, чому вчать у цій школі зайченят? ( Як плутати сліди, ховатися від лисиці, стрибати тощо).
( Вчаться шукати і ховати горішки, сушити гриби,перестрибувати з гілки на гілку тощо).
Спробував Колобок перестрибнути з гілки на гілку, але не втримався,впав і боляче вдарився. Не захотів більше вчитися в школі для білченят і покотився далі. Котиться, котиться,а назустріч йому біжить ведмежатко Мишко.
- Агов, Мишку, добрий день! Куди це ти так біжиш?
- Добрий день, Колобку! Пробач, поспішаю у школу боротьби для ведмежат. Боюсь спізнитися на урок.
- Візьми мене з собою, будь ласка.
- Ходімо.
Під час вивчення різних прийомів Колобку добряче нам’яли боки. Не витримав Колобок і втік. Котився і заморився, ліг відпочити. Пташки співають та й заснув Колобок.
2. Хвилинка-релаксаціїї (спів пташок).
- Давайте і ми трохи відпочинемо.(Заплющіть очі)
- А коли прокинувся, бачить що це?
( Загадки)
1.Чистенькі віконця 2. В сумці зошит і буквар.
Сміються до сонця. Хто до школи йде? (школяр)
Діточки довкола.
Наша люба ….( школа )
IV.Повідомлення теми і мети уроку.
Подивіться, Колобок
Вже готовий на урок.
Він за партою сидить Правила готовий вчить.
-Колобок потрапив до нашої школи.
Давайте розкажемо йому про нашу школу, хто такі школярі, які правила поведінки у школі треба виконувати.
V. Формування вмінь та навичок.
1. Гра « Згадай і покажи».
Коли почуєш ти дзвінок,
Прямуй в свій клас, на свій урок.
Зайде учитель – треба встати,
Дружньо й чемно привітати.
Сказати хочеш – не шуми,
Хутко руку підніми.
А щоб урок пройшов немарно,
Сидіти треба рівно, гарно.
2. «Мозковий штурм».
(На полотні виставити малюнкові завдання-загадки).
За першими звуками відгадайте шкільне приладдя. Знайдіть зайвий.
- Діти, а зайві речі можна брати в школу?Чому?
3. Гра «Збери свій портфель». (Індивідуальні картки. Додаток 1)
Взаємоперевірка.
Вірш «Микола – першокласник»
Перший раз малий Микола
Став збиратися до школи.
Олівця поклав у сумку,
Книги, ручку, зошит, гумку,
М’яч, перо, граблі, подушку,
На обід м’яку пампушку,
Двох ведмедиків, лопату,
Білочку руду хвостату,
Лук, і стріли, і рушницю,
Ще й пухкеньку паляницю,
Ще стільця, стола і парту
І географічну карту,
Трактора, машинку, мило –
Вже й надворі звечоріло.
Сів Миколка, дума думку:
"Чи усе поклав у сумку?"
4. Правила на уроці. Гра «Впізнай знак». ( «Я», «Хор», «Ми»)
У школі парту бережи,
І на парті не лежи.
Не базікай на уроках,
Як папуга чи сорока.
( Вчитель задає питання і показує знак).
- Як звати казкового героя, якого баба і дід зліпили з тіста (знак Я).
- Чи сумували старенькі, що втік Колобок? (знак ХОР).
- Правда, що Колобок втік від зайця і від ведмедя? (знак Я).
- Чи подобається вам казка «Колобок»? Скажіть хором (знак не показувати).
- Чому ви відповіли хором, я вам знак не показувала? (Почули)
Висновок: - На уроці можна спілкуватися словами і жестами.
5.Смішинка – відпочинок.
Гумореска: «- Не піду до школи! – заявив хлопчик батькам після першого дня навчання.
- Ні читати, ні писати я не вмію,а розмовляти мені не дозволяють.»
6. Самостійна робота. ( Індивідуальні картки. Додаток 2, завдання №1)
Колективна перевірка.
7. Фізхвилинка.
Що ж, мабуть, прийшла пора
Трохи відпочити.
Колобок наш заморився
І в таночок він пустився.
8. Правила поведінки під час перерви . (Індивідуальні картки. Додаток 2, завдання №2,№3) . Фронтальна робота.
9. Творче завдання. Пофантазуйте і намалюйте.
Якщо тільки уроки в школі – червоний колір,
якщо тільки перерви – синій колір, або……… фантазуйте!!!
VI. Узагальнення знань. Підсумок.
В школі правил є багато.
Дітям треба всі їх знати.
У їдальні, спортзалі, бібліотеці
Свої правила – їх пам’ятай
І виконувати їх не забувай.
Гра «Справжні школярі».
- Я зараз буду розповідати, які у мене діти – справжні школярі! Якщо я раптом помилюсь, ви не мовчіть,а обурюйтесь. А як це можна зробити?
Ну, наприклад - топати ногами. І так, якщо я говорю правильно – хлопаємо, неправильно – топаємо.
- Мої діти, коли хочуть відповідати, руку піднімають.(+)
- Коли чують дзвоник на урок – ховаються під парти.(-)
- Якщо чують слово «хором» відповідають голосно хором.(+)
- Коли вчитель говорить на уроці «добрий ранок» - відповідають голосно.(-)
- Мої діти знають, що у школі найважливіші перерви.(-)
- Мої діти знають всі правила і намагаються їх дотримуватись.(+)
- Мої діти самі найкращі.(+)
А це тому, що:
У нас немає ТИ
У нас немає Я.
Ми – єдиний клас,
Ми – одна сім’я.
Колобок уважно слухав і подивіться, він став справжнім школярем. Правила запам’ятав і нового друга відшукав. І покотилися вони до баби та діда.
А вам на згадку своє фото залишив(роздати наклейки Колобка).
Додаток 1
Ті речі розфарбуй, будь ласка,
Які в портфель потрібно класти.
Додаток 2
Познач червоним кольором кружечок біля школяра,
який порушує шкільні правила.
№3