Тема. Показникові рівняння
Мета. Формування в учнів навичок і вмінь розв`язувати найпростіші показникові рівняння різними способами, використовувати набуті знання на практиці; розвивати логічне мислення, творчу активність та самостійність, прищеплювати інтерес до математики; виховувати навички культури праці, вміння правильно сприймати і активно запам`ятовувати нову інформацію.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Обладнання: роздатковий матеріал (картки), ноутбук, опорні конспекти.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
Два учні відтворюють розвязання вправ 1.11 і 1.13(1) на дошці з послідуючим обговоренням.
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
Учні класу відповідають на запитання:
ІV. Мотивація навчальної діяльності.
Повідомлення теми і мети уроку.
Розвязування багатьох практичних задач зводиться до складання і розвязування рівнянь, у яких змінна міститься в показнику степеня. Розвязуванню деяких таких рівнянь присвятимо цей урок.
V. Вивчення нового матеріалу.
Набуття навичок і вмінь розвязувати найпростіші показникові рівняння.
Показниковими рівняннями називаються рівняння, у яких змінна міститься в показнику степеня.
Вкажіть серед записаних рівнянь показникові. Поясніть свій вибір
4) 5х = 6х 5) х2 = х+5
Показникові рівняння, які ми будемо розвязувати, зводяться до найпростіших рівнянь, що мають вигляд ах = аm, де а 0, а ≠ 1 (якщо а = 1, то рівняння має безліч розвязків).
Із змісту степеня з дійсним показником та рівності степенів з однаковими основами випливає рівність їх показників: х = m.
Під час розвязування показникових рівнянь використовують властивості степеня. Продовжити рівності:
22+х = 41-х =
(3х)2 = =
= |
f(x) = g(x) |
Прирівнюємо показники при рівних основах |
Розвязування показникових рівнянь зведенням до однієї основи
Розвязати рівняння |
5х-1 = 25 |
5х-1 = 1 |
5х-1 = -5 |
5х-1 = 0 |
5х = 24 |
Розвязання |
5х-1 = 52; х – 1 = 2; х = 3 |
5х-1 = 50; х – 1= 0; х = 1 |
Функція у – 5х набуває лише додатних значень, тому рівняння не має розвязків |
х = log5 24 (будемо вчить пізніше) |
2а) Робота з підручником (Математика, 11 кл. Рівень стандарту. Харків «Гімназія». 2019) № 2.1. стор.14.
Опорний конспект 2
Розвязати рівняння |
3х+2 + 3х = 30 |
Винесемо за дужки спільний множник |
Розвязання 3х (32 + 1) = 30; |
Виконаємо дії в дужках |
3х (9 + 1) = 30; |
Розділимо ліву й праву частину на вираз в дужках |
3х ּ 10 = 30; 3х = ; |
Зведемо до однієї основи |
3х = 31; |
Прирівняємо показники степенів |
х = 1 |
Користуючись опорним конспектом 2 розвяжемо № 2.3 (3; 4).
Опорний конспект 3
Розвязати ріняння |
2х-2 = 3х-2 |
Поділимо обидві частини рівняння на 3х-2 ≠ 0 |
= 1 |
Приведемо обидві частини до однієї основи, використовуючи властивості () = ()x; a0 = 1 |
()x-2 = ()0 |
Зрівняємо показники і розвяжемо одержане рівняння |
х – 2 = 0; х = 2 |
Розвяжемо самостійно № 2.1 (12)
;
= 1;
()х2 – 2х = ()0;
х2 - 2х = 0;
х(х-2) = 0;
х = 0 або х = 2.
VI. Закріплення.
Ділова гра «Лото математичне».
Перед вами математичне лото. Покладіть картки з правильними відповідями на відповідні рівняння.
4х = 64 |
( =
|
2х = 5х |
32 = |
0,2х+1 = 0,04 |
10-х = 0,0001 |
Відповіді:
х = 3 |
х = - 1 |
х = 0 |
х = - 4 |
х = 1 |
х = 4 |
VII. Підсумок уроку за участю учнів.
Сьогодні ми:
та ті , що безпосередньо зводяться до них.
VIІI. Домашнє завдання.
Вивчити п.2 і опорні конспекти;
виконати вправи 2.2; 2.4.