МЕТА: практична: узагальнити та систематизувати знання учнів з теми «Тварини», «Кольори»; удосконалювати навички аудіювання, усного монологічного та діалогічного мовлення та з опорою на зразок; активізувати літери англійського алфавіту, формувати навички письма.
освітня: вчити учнів мовленнєвої взаємодії;
розвивальна: розвивати фонематичний слух, пам'ять, увагу,розвивати вміння співпрацювати під час парної та групової роботи;
виховна: виховувати культуру спілкування; стимулювати і підтримувати інтерес до вивчення англійської мови;
ТИП УРОКУ: урок систематизації знань
ТЕМА: “Подорож до зоопарку”
МЕТА: практична: узагальнити та систематизувати знання учнів з теми «Тварини», «Кольори»; удосконалювати навички аудіювання, усного монологічного та діалогічного мовлення та з опорою на зразок; активізувати літери англійського алфавіту, формувати навички письма.
освітня: вчити учнів мовленнєвої взаємодії;
розвивальна: розвивати фонематичний слух, пам’ять, увагу,розвивати вміння співпрацювати під час парної та групової роботи;
виховна: виховувати культуру спілкування; стимулювати і підтримувати інтерес до вивчення англійської мови;
ТИП УРОКУ: урок систематизації знань
ХІД УРОКУ
І. ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ ІНШОМОВНОГО МОВЛЕННЯ
1. Привітання.
T: Hello , children! Nice to see you!
Ps: Hello,teacher!Nice to see you too!
2. Мовна розминка.
Song «Hello!»
Hello ,Hello, Hello!
Hello,friends, Hello!
Hello—Hi!
Hello—Hi!
Hooray! Hello—Hi!
Hooray! Hello—Hi!
Усна бесіда
Т: How are you today?
P1: - How are you,today…?
P2: - I’m fine, than you!
3. Оголошення теми і мети уроку.
T:Today we are going to speak about animals and the topic of our lesson is «Let’s go to the Zoo» During our lesson we are going to travel to the Zoo. And I’ll be your guide during this trip. Today we’ll speak about animals, revise the letters, read, write, ask questions, sing songs, play games and have fun.
II. Основна частина уроку
1. Фонетична зарядка
T: First of all, we’ll remember our letters
«Phonics Song»
T:Let’s sing a Phonics Song and do exercises for our tongues.
Look at the screen and sing a song all together.
2. Тренування у вимові звуків
T: We are going to remember our sounds
a) Let’s read after me
Ann pig
Ant big
Can pen
Cat ten
б) Game
T: Let’s play game. Read these words, please. (Слова на дошці)
3. ПИСЬМО
T: Meet the ABC friends. – діти повторюють літери
T: What letter is this?
б) Dictation
A, b, C, d, F, a, D, e, B, f, E, c.
4. Фізкультхвилинка
T: We've worked hard and now it's time to do some exercises.
Hands up, hands down,
Hands on your hips, sit down.
Stand up and stand still!
Hands to the sides!
Bend left! Bend right!
Hands on your hips!
One, two, three – hop!
One, two, three – stop!
5 ПРАКТИКУВАННЯ УЧНІВ У ВЖИВАННІ ВИВЧЕНИХ ЛО ТА СТРУКТУР.
T: Let’s name the animals.
What animal is this? – використання мультимедійної презентації.
1) «Guessing Game» - Робота в парах
T: At night some animals run away. Let’s help a zookeeper to catch the animals.
Let’s work in pairs. Take the cards, please. Ask each other and try to guess what animal is it?
P1: - Is it a… (ЛО- назви тварин)?
P2: - Yes, it is. / No, it is not.
P2: -It is a …
2). Game « Point the right balloon! »
T: There many balloons in our way. Do you know their colours?
T: What colour is it?
T: Let’s play the game « Point the right balloon! »
3). Активізація структур I CAN / I CANNOT.
T: We are at the cage with the funny bears. They are demonstrative us different actions. What can this bear do? What does it say?
6.. ПРАКТИКУВАННЯ УЧНІВ В УСНОМУ МОВЛЕННІ.
Game « Magic Box » - Монологічне висловлювання
T: We helped our zookeeper to catch all of the animals. Now these animals are in the « Magic Box ». Let’s open it and let out them. But we must describe them into English. – діти по черзі дістають іграшки – тваринки і розповідають про них.
III. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ
2. Підбиття підсумків уроку.
T:The lesson is over. You were active and smart. Today at the lesson such pupils worked the best … . I’d like … to work harder at our lessons.
T: We say Good-bye to the Zoo and our guests and sing a song «Good-bye!»
Good-bye! See you! Thank you!