мета: практична: ознайомити з новими ЛО теми «Шкільне життя», повторити правила вживання дієслова to be , удосконалювати навички вимови англійських звуків за допомогою тренувальних вправ;
розвиваюча: розвивати навички аудіювання та діалогічного мовлення; толерантного ставлення до однокласників;
виховна: викликати в дітей бажання вивчати іноземну мову; виховувати повагу до співрозмовника, звичку до систематичної розумової праці.
освітня: розширювати кругозір учнів.
Клас 4
Тема:Здрастуй, школо! Введення нового лексичного матеріалу.
мета: практична: ознайомити з новими ЛО теми «Шкільне життя», повторити правила вживання дієслова to be , удосконалювати навички вимови англійських звуків за допомогою тренувальних вправ;
розвиваюча: розвивати навички аудіювання та діалогічного мовлення; толерантного ставлення до однокласників;
виховна: викликати в дітей бажання вивчати іноземну мову; виховувати повагу до співрозмовника, звичку до систематичної розумової праці.
освітня: розширювати кругозір учнів.
Обладнання: карта Європи, таблиця «Дієслово to be», картки за темою «Шкільне життя».
Хід уроку
І. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення.
1. Привітання
Т. Good morning,pupils. How are you today?
2. Повідомлення теми та мети уроку.
T:Today we’ll talk about our school.The topic of our today’s lesson is “Hello, School!”
3. Введення в іншомовну атмосферу
1. Game “What’s missing?”
Stick a set of flashcards on the blackboard. Hold up each one and get the children say the names of them as you do this. Then say ‘Close your eyes’. When children have their eyes closed, quickly remove one of the flashcards from the blackboard. Children open their eyes and call out the name of the missing flashcard.
ІІ. Основна частина уроку
1. Розвиток навичок читання. Робота над текстом.
(ст. 10, впр. 1).
T:Listen and repeat
Pre-reading:
T: Look at the pictures in the book. Listen and repeat after me.
Write down these words into your vocabularies.
While-reading:
T: Let’s make some sentences with these words.
Post-reading:
Answer my questions “Do you have scissors in your pencil case? What colour are your markers and crayons? How many crayons are there in your pencil case?
2. Тренувальні вправи на розвиток мовленнєвих навичок
1)Listen and say (p. 10, ex. 2).
T:Look at the picture.Answer my questions
Do you like going shopping?
Do you go alone or with adults?
What do you usually buy?
Act out the dialogue.
Фізкультхвилинка
Hands on your hips!
Hands on your knees!
Put them behind you if you please!
Touch your shoulders! Touch your nose!
Touch your ears! Touch your toes!
Hands up! Hands down!
Hands on hips and sit down!
2) (ст. 11, впр. 3).
Т:Ask and answer .Look at the pictures. Answer the questions
What things are there?
What things do you have in your bag?
Make your own dialogues with these questions using the table.
3) (ст. 11, впр. 4).
T: Look and say
It’s half past six ,It’s four o’clock, It’s half past five, etc.
Look at the clocks in the books, read the time.
Ask your partners: What time is it? It’s half past eleven, etc.
3. Розвиток навичок читання та письма
1) (ст. 11, впр. 5).
T:Listen and read Look at the picture.
Pre-reading:
T:What kind of the text is it?
Ps: Is it a letter?
T:Yes, you are right it is a letter.
Read the text after me.
Post-reading:
T: Answer some questions
“What is the teacher’s name?
Is she a new teacher?
What is the number of the classroom?
When is school over?
When does school start?”
2) (Ст. 12, впр. 6).
T: Choose and say the correct endings of the sentences.
Answers: 1) b; 2) c; 3) a; 4) c.
3) (ст. 12, впр. 7).
T:Listen and say the rhyme
Look at the picture on p. 12, ex. 7.
What can you see?
Revise the action words using the flashcards: “to hold up”, “to turn around”, “to take” and “to touch” or do these actions.
ІІІ. Заключна частина уроку.
Д/з p. 11, ex. 5; p. 12, ex. 7.
Оцінювання і коментар
T: You are good pupils. …, your mark is…because…
Good-bye! See you! Thank you!
.