Урок №39.
Тема: Основні задачі на побудову. Побудова трикутника за трьома сторонами. Побудова кута, що дорівнює даному.
Мета:
Навчальна: Навчити учнів за допомогою циркуля й лінійки будувати трикутник за трьома даними сторонами. Навчити учнів будувати кут, що дорівнює даному, за допомогою циркуля та лінійки.
Розвивальна: розвивати пізнавальні здібності учнів; сприяти розвитку логічного мислення, увагу учнів.
Виховна: виховувати позитивне ставлення до навчання, інтерес до вивчення математики, дисциплінованість.
Тип уроку: засвоєння нових знань, умінь, навичок.
Обладнання та наочність: лінійка, олівець, циркуль.
Хід уроку:
І. Організаційний етап.
Учитель перевіряє готовність учнів до уроку, налаштовує їх на роботу.
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
Учитель збирає зошити учнів із виконаною домашньою самостійною роботою.
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
Учні відповідають на запитання:
1. Що таке точка?
2. Що таке пряма?
3. Що таке кут?
4. Що таке півпряма або промінь?
5. Що таке відрізок?
6. Що таке трикутник?
7. Що таке коло? Які елементи він має? Як побудувати коло?
8. Як побудувати відрізок? Кут? Точку та пряму?
ІV. Засвоєння знань.
План вивчення нового матеріалу
1. ГМТ.
2. найпростіші геометричні побудови.
3. Етапи розв'язання задач на побудову.
4. Побудова трикутника за трьома сторонами.
5. Побудова кута, що дорівнює даному.
Вивчення нового матеріалу проводиться за допомогою презентації по даній темі.
Фігура, що складається з усіх точок площини, які мають певну властивість, називається геометричним місцем точок.
За допомогою лінійки можна провести:
1. Довільну пряму.
2. Пряму, що проходить через дану точку.
3. Пряму, що проходить через дві дані точки.
За допомогою циркуля можна:
1. Побудувати коло зданим радіусом з даного центра.
2. Відкласти даний відрізок на промені від його початку.
Розв'язання задачі на побудову складається з 3 етапів:
1. Аналіз — це міркування, під час якого знаходиться план побудови.
2. Побудова — стисло записується план побудови та будується фігура.
3. Доведення — обґрунтовуємо, що побудована фігура відповідає умовам задачі.
Побудуємо трикутник за трьома сторонами:
Дано:
Побудувати: ∆АВС так, щоб ВС=а, АС=b, AB=c.
Побудова:
1) пряму т і точку С ∈ т;
2) Коло (С,а). Воно перетне пряму т в точці В;
3) Коло (С, b), коло (В, с). Вони перетинаються в точці А.
Доведення: ∆ АВС шуканий. За побудовою сторона ВС=а, АС=b, АВ=с.
Побудову трикутника учні виконують разом з вчителем. Побудову кута, що дорівнює даному самостійно читають в книжці та з допомогою вчителя будують. §20, задача1 та задача2.
V. Закріплення нових знань та вмінь учнів.
1) Побудуйте рівносторонній трикутник за його стороною.
2) Побудуйте трикутник за двома сторонами й кутом між ними.
§20, №712, №715
VІ. Підсумки уроку.
Бліцопитування
1. Що ми вивчали сьогодні на уроці?
2. Що сподобалось?
3. Що незрозуміло?
4. Які етапи побудови є?
5. Які задачі на побудову ви вже знаєте?
VІІ. Домашнє завдання.
§18, §20, №711, №714.
ГЕОМЕТРИЧНЕ МІСЦЕ ТОЧОК. Знайдіть відповідність.
1 |
Геометричним місцем точок площини називають фігуру, що |
1 |
коло, радіус якого дорівнює даній відстані. |
2 |
Геометричне місце точок, рівновіддалених від даної точки на дану відстань, — |
2 |
бісектриса даного кута. |
3 |
Геометричне місце точок, відстань від яких до даної точки не перевищує даної відстані, — |
3 |
складається з усіх точок площини, які мають певну властивість. |
4 |
Геометричне місце точок, які рівновіддалені від сторін кута та належать його внутрішній області, — |
4 |
серединний перпендикуляр до даного відрізка. |
5 |
Геометричне місце точок, які рівновіддалені від кінців відрізка, — |
5 |
круг, радіус якого дорівнює даній відстані. |