Геометрiя 7 клас
Тема: Сума кутів трикутника.
Мета:дидактична: засвоїти зміст і доведення теореми про суму кутів трикутника,закріпити знання під час розв’язування вправ;
розвивальна: розвивати логічне, раціональне мислення, сприяти розвитку «ситуації успіху»; формувати математичну компетентність, розширювати кругозір (шляхом використання міжпредметних зв’язків, ігрових моментів), розвивати аналітичні здібності; пробуджувати уяву; розвивати пам’ять;
виховна: виховувати свідоме ставлення до навчання, старанність, працьовитість, охайність ведення записів, об’єктивність в оцінюванні результатів власної та колективної співпраці.
Обладнання: креслярські інструменти, картки, малюнки до задач,моделі трикутників, завдання для роботи в малих групах, завдання для проведення гри.
Тип уроку: комбінований
Хід уроку
І. Організаційний момент. Мобілізація активності учнів.
(Вчитель зачитує вислів Конфуція і стирає останні слова у реченнях, щоб учні самостійно відтворили закінчення для розминки пам’яті, тобто проводить «Мозковий штурм»).
Понад 2400 років тому Конфуцій сказав:
Те, що я чую, я забуваю.
Те, що я бачу і чую, я трохи пам’ятаю.
Те, що я чую, бачу й обговорюю, я починаю розуміти.
Коли я чую, бачу, обговорюю й роблю, я набуваю знань і навичок.
Коли я передаю знання іншим, я стаю майстром.
З допомогою відомого мислителя Конфуція я нагадала вам, що математика не може бути вивчена, спостерігаючи, як це робить сусід. Тому я хочу щоб кожний з вас намагався працювати активно.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
В Атлантичному океані є місце, форма якого нагадує геометричну фігуру, про яку ми будемо говорити сьогодні на уроці. Хто знає, про яку фігуру я говорю? Трикутник. Це місце знаходиться між Бермудськими островами, Пуерто-Ріко, півостровом Флорида і називається «Бермудський трикутник».або "трикутник диявола", "проклятий трикутник." Його загадковість полягає в тому, що в тому місці безслідно зникають кораблі і літаки. Тайна цього трикутника не розкрита ще до цього часу
Ще 2 відомі трикутники ,це - "неможливий трикутник". Він збережений у вигляді скульптури в Бельгії і трикутник Пенроуза в Австралії.
Після цього повідомлення пропонується до наступного уроку підготувати повідомлення про «Бермудський трикутник» і неможливий трикутник. Але сьогодні ми будемо говорити про можливі трикутники.
ІІІ. Сприймання і усвідомлення нового матеріалу
Проблема: чи є трикутники з кутами а)30, 60, 90 градусів; б)70, 80, 25 градусів?
Робота в групах:
Зав дання1. 2хв +3 хв 4б.
Що ви можете сказати про трикутники? (Визначення трикутника, його елементи, типи). Повторення теорії.
Підсумок виконаного завдання
Гра «Незакінчене речення»
Завдання 2. 3хв 10б
В кожного з вас є модель трикутника.
Як називається твердження, яке доводять? (Теорема).
Так, яке завдання стоїть перед нами сьогодні на уроці? довести теорему про суму кутів трикутника і навчитися застосувати її при ров’язуванні задач. Запис числа і теми в зошитах і на дошці.
Завдання 3. 8 хв 20б
1.Намагатися сформулювати теорему самостійно.
2. Намалюйте трикутник ABC.
3.Через т.С проведіть пряму РK паралельно до АВ.
4.Позначте утворені кути цифрами 1,2,3.
5.Знайдіть рівні кути і запишіть відповідні рівності : А = , В= ,
6. Знайдіть суми кутів 1 + 2+3, а також А+В+С
7. Зробіть висновок.
Вперше теорему довів Піфагор у 5-у столітті до нашої ери.
Для цього потрібна ця теорема? (Щоб знайти кут трикутника, якщо ви знаєте, що двоє з його кутів або їх суму).
А тепер ми можемо вирішити проблему, яка була поставлена перед нами на початку уроку?
Завдання 4.Вирішення проблеми 2хв 6 балів А) Так ; б) ні
ІV Закріплення знань.
1.Усні вправи за готовими малюнками.
• Чи може трикутник мати два тупих кути?
• Чому дорівнює кут у рівносторонньому трикутнику?
• Яка величина гострих кутів прямокутного рівнобедреного трикутника?
• Чи може трикутник, в якого два кути 400 і 600, бути тупокутним?
• Чи може трикутник, в якого два кути 100 і 300, бути гострокутним?
• Чи може трикутник, в якого два кути 350 і 550, бути прямокутним?
2. Виконання письмових вправ.
№294(а) №297(б)
V. Домашнє завдання
Опрацювати п.10, розв’язати завдання № 294(б), 300(а)
VI.Підсумок уроку
1.Оцінки за роботу в групах( озвучують діти) і за роботу на дошці.
2. Оцінювання учнем власної участі в роботі групи(заповнюють всі учні)
Оцінювання в групах
Всього 40 балів
V . Рефлексія якщо є час
Інтерактивна технологія «Обмін думками»