Тема : «Церковне життя України в І половині ХVІІ»
Мета:
-
охарактеризувати становище греко-католицької та православної церков після Берестейської унії, охарактеризувати діяльність Петра Могили;
-
розвивати в учнів уміння аналізувати й узагальнювати історичні явища та події, формувати навички самостійної роботи учнів, давати характеристику історичним діячам;
-
виховувати громадську позицію учнів.
Обладнання: схеми, підручники, портрети І. Борецького, П. Могили.
Тип уроку: засвоєння нових знань
Очікувані результати
Після уроку учні зможуть:
-
визначати вплив Берестейської унії на церковне життя в Україні;
-
Характеризувати становище греко-католицької та православної церков після Берестейської унії;
-
Давати оцінку історичній діяльності П.Могили щодо зміцнення становища православної церкви.
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Самостійне ціле покладання учнів.
Завдання учням
Поставте запитання до плану вивчення нового матеріалу (Приклад)
-
Як Берестейська унія вплинула на церковне життя в Україні?
-
Яким було становище православної церкви після Берестейської унії?
-
Хто підтримав православну церкву?
-
Яку роль у становленні православної церкви відіграв П. Могила?
(Сформульовані учнями питання вчитель записує на дошці. Дати відповідь на них – завдання уроку)
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
-
Вплив Берестейської унії на церковне життя в Україні.
Завдання учням
-
Назвати факти, пов’язані з Берестейською унією.
Самостійна робота з підручником
Робота в групах
Завдання
-
Подумайте, як Берестейська унія вплинула на становище православної церкви?
За допомогою прийому «Ігрової ситуації» учні І групи повідомляють про становище православної церкви після унії
Запитання учнів до групи обговорення
-
Чому православна церква опинилась у скрутному становищі?
-
Як ви вважаєте, чи насправді православна церква зазнала утисків?
-
Відновлення ієрархії православної церкви. Іов Борецький
Повідомлення учня про І.Борецького
Запитання до учнів:
-
Що ви дізналися про І. Борецького?
-
Хто допоміг йому стати митрополитом?
-
У чому Борецький вбачав труднощі православної церкви?
-
Становище греко-католицької церкви
Робота з підручником(ст. 32 О. Гісем, О. Мартинюк 2021)
Завдання
-
Чи виправдалися сподівання греко-католиків?
Групове обговорення за допомогою методу «Ігрової ситуації»
Запитання до учнів класу групи обговорення:
-
Чому уніатів вважали зрадниками?
-
Чому уніати погодилися на союз з католиками?
Повідомлення учнів про роль Іпатія та Й. Рутського в становленні уніатської церкви
Запитання
-
Що, на вашу думку, зробили ці єпископи, щоб піднести авторитет греко-католицької церкви?
Метод «Займи позицію» (учні висловлюють свою думку).
-
Петро Могила.
Виступ учня з історичною довідкою про діяча
Самостійна робота з підручником. (Працюючи з підручником, учні виписують у зошит церковні реформи П. Могили.(ст. 31-32)
Завдання
-
Охарактеризуйте історичного діяча П. Могилу за відомим вам планом та записами, зробленими у зошиті.
-
На прикладі його діяльності визначте, яку роль відіграла православна церква у житті України І половини ХVІІ століття?
ІV. Закріплення матеріалу
Запитання
-
Як ви вважаєте, негативною чи позитивною була ситуація в церковному житті України даного періоду?
Метод «Займи позицію»
V. Підсумок уроку
Вчитель
-
Повернімося до завдань уроку. Чи виконали ви поставлені перед собою цілі?
VІ. Домашнє завдання
Опрацювати матеріал підручника.( ст.29-33)
Використовуючи додаткову літературу , підготувати повідомлення про Києво-Могилянську академію та розвиток книгодрукування в Україні.
Використана література:
-
Навчальна програма для закладів загальної середньої освіти «Історія України.5-9 класи» (Наказ МОН України від 21.02.2019 №236)
-
О.Гісем, О.Мартинюк Історія України – Харків: Ранок, 2021
-
Пометун О. Методика навчання історії в школі – Київ: Генеза 2005