План-конспект уроку з історії України у 10 класі з теми «Уроки та наслідки державотворчих процесів», урок узагальнення знань, вмінь та навичок, побудований на основі організації роботи учнів у групах з використанням прийомів «Ажурна пилка» та проблемного навчання, через застосування діяльнісного та компетентнісного підходів в учнів формуються вміння працювати з джерелами інформації, аналізувати, порівнювати, узагальнювати, встановлювати причинно-наслідкові зв'язки, робити висновки щодо історичних подій та явищ.
План-конспект уроку
з історії України у 10 класі
з теми «Уроки та наслідки державотворчих процесів»
Підготувала Дикань Алла Василівна,
заступник директора з навчальної роботи,
вчитель історії та правознавства
Бугаївського навчально-виховного комплексу
Ізюмської районної ради Харківської області
Мета: - узагальнити діяльність українських національних патріотичних сил
на початку XX століття;
- визначити причини та наслідки поразки українських національних
патріотичних сил;
- визначити наслідки, уроки та історичне значення боротьби українців за
незалежність на початку XX століття;
- формувати вміння працювати з джерелами інформації, аналізувати,
порівнювати, узагальнювати, встановлювати причинно-наслідкові
зв’язки, робити висновки щодо історичних подій та явищ;
- прищеплювати інтерес до вивчення історичного минулого.
Тип уроку: урок узагальнення.
Форма проведення: інтерактивний урок.
Обладнання: картки з історичною інформацією, електронна презентація,
інтерактивний комплекс «Smart Board», підручник «Історія
України: підручник для 10 класу загальноосвітніх навчальних
закладів: рівень стандарту, академічний рівень / О.І. Пометун,
Н.М. Гупан. - К.: Видавничий дім «Освіта», 2012, - 288 с.: іл.,
рекомендований Міністерством освіти і науки, молоді та спорту
України (лист МОНМС України від 20.11.2012 №1/11-18075)
Очікувані результати:
після цього уроку учні зможуть:
- характеризувати причини поразки українських національних патріотичних сил
на початку XX століття;
- називати наслідки та уроки боротьби українців за незалежність на початку XX
століття;
- визначати історичне значення боротьби українців за незалежність на початку XX
століття.
Зміст навчального матеріалу:
1. Уроки та наслідки державотворчих процесів.
Проблемне питання:
З’ясувати, уроки та історичне значення боротьби українців за незалежність на початку XX століття
Хід уроку
Етап уроку |
Час, хв. |
Прийоми й методи |
Зміст діяльності |
1. Організаційний |
1 |
Привітання |
Привітання, перевірка готовності робочих місць учнів до уроку, організація учнів до роботи на уроці. |
2. Мотиваційний |
2 |
Інформація вчителя
|
Вчитель: українські національні патріотичні сили в боротьбі за незалежність на початку XX століття зазнали поразки. Чому так сталося? Чи не даремними були жертви і зусилля? |
3. Визначення мети та очікуваних результатів уроку |
2 |
Мультимедіа Електронна презентація |
Повідомлення мети, очікуваних результатів уроку, проблемного питання. |
4. Актуалізація опорних знань |
5 |
Усне опитування. |
Учитель пропонує згадати етапи Української революції та назвати українські національні патріотичні сили, які вели боротьбу за незалежність на початку XX століття та співвіднести їх з певним хронологічним періодом |
5. Узагальнення
|
7 |
1) робота в групах (прийом «Ажурна пилка») - 1-й етап. |
4 групи роглядають окремі етапи Української революції та узагальнюють діяльність окремих українських національних патріотичних сил, які вели боротьбу за незалежність на початку XX століття, використовують інформаційні картки та підручник (параграфи 12-15), заносять інформацію до опорних конспектів у формі таблиці
Пошук відповідей на питання-завдання: 1. У чому причини поразки? 2. Якими є наслідки боротьби за незалежність? 3. Якими є історичні уроки боротьби за незалежність? 4. У чому історичне значення діяльності та боротьби за незалежність? |
7 |
2) робота в групах (прийом «Ажурна пилка») - 2-й етап.
|
Утворюються нові 4 групи (за кольором), учні обмінюються інформацією за результатами роботи в групах на 1-му етапі, доповнюють нею опорні конспекти у формі таблиці, обговорюють та обгрунтувують відповіді на питання. |
|
7 |
3) робота в групах (прийом «Ажурна пилка») - 3-й етап.
|
Учні повертаються у попередній склад груп, обмінюються інформацією, узагальнюють відповіді та готують відповіді на проблемне питанння |
|
7 |
4) повідомлення груп Мультимедіа Електронна презентація |
Групи повідомляють результати роботи. Внесення інформації до опорних конспектів |
|
6. Підсумок уроку.
|
5 |
1) Відповідь на проблемне питання. 2) Відповідь на на одне із запропонованих запитань:: - Чи був для Вас корисним сьогоднішній урок? - Якщо так, то чим? - Про що Вас спонукає задуматися зміст теми уроку? - Які висновки Ви зробили для себе? |
Учні оголошують свої судження щодо проблемного питання та вражень від уроку. |
8. Домашнє завдання |
2 |
Повторити параграфи 12-15 Підготувати повідомлення про одного з діячів доби Української революції. |
|
Додатки
1. Завдання для організації роботи в групах – 1-й етап
Завдання для групи № 1
1. Опрацювати параграф 12 за підручником «Історія України: підруч. для 10 класу загальноосв. навч. закл.: рівень стандарту, академічний рівень / О.І. Пометун,
Н.М. Гупан. - К.: Видавничий дім «Освіта», 2012» та інформаційні картки.
2. З’ясувати причини поразки Української Центральної Ради?
3. Визначити наслідки діяльності та боротьби Української Центральної Ради.
4. Визначити історичні уроки, історичне значення діяльності та боротьби за незалежність Української Центральної Ради.
5. Стисло записати висновки.
Завдання для групи № 2
1. Опрацювати параграф 13 за підручником «Історія України: підруч. для 10 класу загальноосв. навч. закл.: рівень стандарту, академічний рівень / О.І. Пометун,
Н.М. Гупан. - К.: Видавничий дім «Освіта», 2012» та інформаційні картки.
2. З’ясувати причини поразки Гетьманату П. Скоропадського?
3. Визначити наслідки діяльності та боротьби Гетьманату П. Скоропадського.
4. Визначити історичні уроки, історичне значення діяльності та боротьби за незалежність Гетьманату П. Скоропадського.
5. Стисло записати висновки.
Завдання для групи № 3
1. Опрацювати параграф 14 за підручником «Історія України: підруч. для 10 класу загальноосв. навч. закл.: рівень стандарту, академічний рівень / О.І. Пометун,
Н.М. Гупан. - К.: Видавничий дім «Освіта», 2012» та інформаційні картки.
2. З’ясувати причини поразки Директорії УНР?
3. Визначити наслідки діяльності та боротьби Директорії УНР.
4. Визначити історичні уроки, історичне значення діяльності та боротьби за незалежність Директорії УНР.
5. Стисло записати висновки.
Завдання для групи № 4
1. Опрацювати параграф 15 за підручником «Історія України: підруч. для 10 класу загальноосв. навч. закл.: рівень стандарту, академічний рівень / О.І. Пометун,
Н.М. Гупан. - К.: Видавничий дім «Освіта», 2012» та інформаційні картки.
2. З’ясувати причини поразки ЗУНР?
3. Визначити наслідки діяльності та боротьби ЗУНР.
4. Визначити історичні уроки, історичне значення діяльності та боротьби за незалежність ЗУНР.
5. Стисло записати висновки.
2. Завдання для організації роботи в групах – 2-й етап
Завдання для груп
1. Обмінятися інформацією за результатами роботи в групах на 1-му етапі про діяльність окремих українських національних патріотичних сил, які вели боротьбу за незалежність на початку XX століття та стисло записати до таблиці:
Причини поразки українських національних патріотичних сил,
які вели боротьбу за незалежність на початку XX століття
Українська Центральна Рада |
Гетьманат П. Скоропадського |
Директорія УНР |
ЗУНР |
|
|
|
|
2. Стисло обговорити питання:
- У чому причини поразки?
- Якими є наслідки боротьби за незалежність?
- Якими є історичні уроки боротьби за незалежність?
- У чому історичне значення діяльності та боротьби за незалежність?
3. Завдання для організації роботи в групах – 3-й етап
Завдання для груп
1. Визначити загальні для всіх українських національних патріотичних сил, які вели боротьбу за незалежність на початку XX століття, причини поразки.
2. Дати відповідь на проблемне питанння:
З’ясувати, уроки та історичне значення боротьби українців за незалежність на початку XX століття.