Тема уроку: Грицько Бойко «Як невдаха виступав», «Хвастунець», «Сашко».
Мета уроку: ознайомити учнів із життєвим творчим шляхом Г. Бойка, його
творами; вправлятись в читанні гумористичних творів; розви –
вати навички виразного читання; вчити визначати в гуморесках
етичні проблеми; виховувати почуття осуду хвалькуватості,
невихованості, доброзичливість і уважність до оточуючих.
Обладнання уроку: Портрет Г. Бойка, його твори.
Хід уроку
І. Організаційна хвилинка
Діти стоять у колі, кожен з учнів називає своє ім’я так, як йому подобається, щоб його називали; говорить слова-вітання, „ввічливі слова”.
Учитель:
Давайте привітаємось,
Давайте посміхнемося,
Давайте в очі глянемо,
І нам тепліше стане.
Раз рука, два рука,
Раз плече, два плече.
Голова вліво, вправо подивилась,
Посміхнулась, привіталась.
- Діти, давайте сьогоднішню зустріч розпочнемо з побажань.
- Доброго ранку, Діанко, я бажаю тобі веселого дня!
- Доброго ранку, Мирославчику, я дуже радий тебе бачити!
- Вітаю тебе, Артемко, я хочу щоб день у тебе був щасливим!
ІІ. Мовна розминка
Робота над скоромовкою.
У кухаря Валерика
Розварились вареники.
Розварились вареники…
Варениці у Валерика.
Читання у повільному, пришвидшеному темпі і швидкому темпі.
ІІІ. Перевірка домашнього завдання
- До чого закликає Наталя Забіла у вірші «У дитячому театрі»?
(Бути дужим, хоробрим, жити з відкритим серцем)
Конкурс на кращого читця віршів Н. Забіли.
ІV. Актуалізація опорних знань.
- То ж яку рису характеру ви повинні виховувати в собі, якими повинні бути?
- Прочитайте текст.
Хатинка для Рябка
- Я хвалитись не люблю!
Наче ту картинку,
Наче іграшку, зроблю
Для Рябка хатинку!
Він хвалитись не любив:
Справді «іграшку» зробив!
А Рябко гарчить зозла:
- Та мені ж вона мала!
Кіт за поли смика:
- А мені – велика!
- Який цей хлопчик - сором᾽язливий, веселий чи інший? Як ви думаєте?
- Чому ви так думаєте?
- А який це твір за жанром – вірш, казка, оповідання, п᾽єса чи щось інше?
- Як ви думаєте, хто автор цього твору?
V. Повідомлення теми і мети уроку
- Сьогодні ми з вами ознайомимось з життям і творчістю відомого дитячого письменника Грицька Бойка. Його твори – це і вірші, і смішинки, і гуморески, і веселики. Твори Г. Бойка допоможуть вам навчатись дивитись на себе збоку, допоможуть позбутися своїх недоліків.
VІ. Ознайомлення з життям і творчим шляхом Г. Бойка
Григорій Пилипович Бойко народився 25 вересня 1923 року в селі Оленівка на Донеччині. Вчився спочатку в семирічній, а потім в середній школі далеко від дому, долаючи щодня пішки кілька кілометрів. Дуже вже хотів вчитися.
В 1941 році пішов на фронт, захищаючи Батьківщину.
Після війни закінчив педінститут. Видав багато збірок. Але найкраще талант розвинувся в дитячій гумористиці. А ще Г. Бойко написав понад 400 пісень для дітей. Його твори перекладені багатьма мовами світу.
- З чого видно, що хлопчик дуже хотів учитися?
- Які, за жанром, твори писав поет?
- Як діти сприймають твори поета?
- Чому вчать твори поета?
VІІ. Опрацювання вірша Г. Бойка «Як невдаха виступав».
1. Робота над заголовком вірша.
- Що означає слово «невдаха»?
- Як може виступити невдаха?
- Як ви гадаєте, про що може йти мова у вірші?
2. Виразне читання вірша вчителем.
- Що робив хлопчик на сцені?
- Як закінчився його виступ?
3. Читання вірша учнями (напівголосно).
4. Аналіз змісту вірша.
- Що співав хлопчик зі сцени?
- Чи сподобався йому свій спів?
- Доведіть це словами вірша.
- Як слухачі відреагували на виступ співака? Доведіть словами вірша.
- Чи розумів «артист» свою невдачу?
- З якою інтонацією потрібно читати останнє слово у вірші?
- Яку рису характеру висміює поет у вірші?
- Поясніть значення висловів «горлав щодуху», «з місць усі зірвались», «ледь не рознесли».
5. Словесне малювання малюнків до вірша.
VІІ. Опрацювання вірша Г. Бойка «Хвастунець».
- Як ви гадаєте, чи добре хвалити себе?
1. Самостійне читання вірша учнями.
2. Аналіз змісту вірша.
- Хто головний герой вірша?
- Чим хвалився Толя?
- Кого злякався хлопчик?
- Що з ним сталось на дорозі?
- Як ви розумієте вислів «прикусив язик»?
- Як був покараний хлопчик за свою хвалькуватість?
3. Робота з ілюстрацією до вірша.
- Прочитайте слова, які передають зміст малюнка.
- Яку б ви намалювали ілюстрацію до вірша?
4. Читання вірша учнями в особах.
5. Вправи на вдосконалення техніки читання.
- Знайти і прочитати найкоротше речення.
- Знайти і прочитати найдовше речення.
6. Робота з прислів᾽ями.
- Пригадайте прислів᾽я, в яких висміюється хвалькуватість.
(«Хвалився кіт, що він убрід Дніпро перебреде. Та як пішов – і не прийшов. Нема кота ніде». «Не хвали себе сам, а хай тебе люди похвалять»).
Іx. Опрацювання вірша Г. Бойка «Сашко» с. 41
1. Робота за малюнком до вірша.
- Розгляньте малюнок і скажіть, що тут повинно бути зображено по іншому?
- Що треба виховувати в собі з дитинства?
2. Читання вірша вчителем.
- Де відбувались події?
- Як звали головного героя?
- Чи робите ви так, як Сашко?
- Чи сподобалась вам відповідь Сашка? Чому?
3. Читання вірша учнями (напівголосно).
4. Аналіз змісту твору.
- Що сталося в трамваї?
- Які риси характеру Сашка проявилися в його поведінці?
- А як би ви повелися в такій ситуації?
5. Читання вірша в особах.
- Подумайте, чиї слова ви будете читати з обуренням, а чиї – легковажно, байдуже.
6. Визначення головної думки вірша
Треба навчитися поважати, шанувати всіх людей. Обов᾽язок кожного – треба вирости вихованою, порядною, культурною людиною.
7. Складання розповіді за малюнком с. 41 – до вірша «Сашко».
x. Підсумок уроку
- Який з віршів вам сподобався більше і чому?
- У чому повчальність віршів?
xІ. Домашнє завдання
Виразно читати вірші Г. Бойка.
Скласти розповідь за малюнком до вірша «Хвастунець».