Тема уроку: Грицько Бойко. Смішинки-веселинки. Скоромовки. Загадки.
Мета уроку: формувати вміння помічати й оцінювати дотепне слово та користуватись ним; удосконалювати навички виразного читання поетичних творів, розвивати увагу, пам᾽ять, уяву; виховувати морально-етичні норми поведінки.
Обладнання уроку: Записи на дошці, збірки творів Г. Бойка.
Хід уроку
І. Організаційна хвилина
Всі почули вже дзвінок.
Він покликав на урок,
Кожен з нас приготувався,
На перерві постарався.
Зараз сядуть лиш дівчатка,
А за ними – і хлоп ятка.
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
1. Тести.
1) Що засуджується у вірші Г. Бойка «Хвастунець»?
А) лякливість; Б) байдужість; В) хвалькуватість; Г) невміння працювати;
Ґ) безсоромність; Д) брехливість.
2) З якого вірша ці рядки?
Та спіткнувся на дорозі
Й прикусив собі язик.
А) «Як невдаха виступав»; Б) Хвастунець; В) «Сашко».
3) Хто «нічого не боявся»?
А) хлопчик Толя; Б) Сашко; В)невдаха.
4) З᾽єднай слова, що римуються.
поважать у тривозі молодець
вхопили набили співав
на дорозі вчать
виступав хвастунець
Відповіді: 1-В, 2-Б, 3-А
2. Конкурс на кращого читця віршів Г. Бойка.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
1. Гра на увагу «Хто розплутає слова?»
- Прочитайте вірш.
За струмком дзюрчить село,
Небо в сонечку зійшло,
У ставку сплеснувся шпак,
У садку співа щупак,
Вистрибнув на півня пліт,
Кукурікнув сірий кіт,
Сіла квітка на бджолу,
Дуб старий спиляв пилу…
Хто ж розплутає слова?!
Ви не зможете, бува?
- Чи посміхнулись ви, прочитавши цей вірш? Чому?
- Прочитайте вірш, як треба.
ІV. Повідомлення теми і завдань уроку
- Сьогодні на наш урок завітали «Веселинки» Г. Бойка. А ще і «Скоромовки» і «Загадки».
V. Вивчення нового матеріалу
Робота над веселинками.
- Чи знаєте ви, що таке веселинка?
Веселинка – це потішка,яка вкликає гарний настрій.
- Прочитайте веселинки мовчки с. 41-42.
1. Перевірка розуміння прочитаного.
- За що змагалися учні?
- Чому ж вони розкричались?
- Чи зрозуміли ви, де ж Іванко?
- Чи посміхнулись ви, читаючи цю веселинку? Чому?
- А чи здогадались ви, хто у кого списав?
- Чи дійсно всі «якби» заважали дітям?
- Яка з веселинок вам сподобалась більше? Чому?
- Хто є дійовими особами веселинок?
- Які недоліки висміюються у веселиках?
2. Робота над виразністю читання веселинок учнями (логічний наголос, інтонування речень визначення форми вірша – діалог).
3. Конкурс на краще виконання веселинок учнями (робота в парах).
Робота над скоромовками.
-Пригадайте, що таке скоромовки?
Скоромовка – жартівливий вислів, який складається із слів, що важко вимовляються.
- Хто ж з вас пригадає і розкаже скоромовку?
1. Читання скоромовок з підручника с. 42 спочатку повільно, потім швидше, а далі ще швидше.
2. Конкурс на кращого читця скоромовок учнями.
Робота над загадками.
- А чи не забули ви, що таке загадка?
Загадка – це стислий, умовний опис когось чи чогось, за яким треба відгадати, хто це є, що це є.
- Прочитайте текст-пораду автора читанки.
- Прочитайте, що допомагає відгадати загадки?
1. Робота в парах.
Самостійне читання і відгадування загадок.
- Поясніть, за якими ознаками ви добирали відгадку.
- Доведіть свою думку.
VІ. Підсумок уроку
- Чим же цікаві веселинки, загадки, скоромовки?
- Що запам᾽яталось на уроці?
- А чи читали, чи знаєте ви, що Г. Бойко писав і жартівливі пісні?
- Послухайте одну з пісень Г. Бойка «Ой, Миколо, що з тобою?»
Як задумав наш Микола
Ввись на місяць полетіть,
Йде замислено до школи,
І не їсть він, і не спить.
Запустив усі предмети,
Тільки й думав про ракети,
Про зірки і небозвід,
У космічний переліт.
Ой, Миколо, що з тобою?
Не годиться так герою.
Відстаєш у навчанні,
Маєш двійки день при дні!
Космонавтику вивчає,
Заклопотаним він став.
Навіть сам не помічає,
Що у класі ловить гав.
На уроках з ним морока –
Він не слухає уроку.
Зирка в вікна кожну мить:
Чи ракета не летить?
Ой, Миколо, що з тобою?
Не годиться так герою!
Щоб відправитись в політ,
Треба вчитись так, як слід!
Наш Микола хоче слави,
Хоче слави на весь світ.
В космоцентр посла листа він,
Щоб взяли його в політ.
Він почав усім хвалитись:
-Буду добре я учитись,
Бо на Місяці шість раз
Легше вчитись, ніж у нас!
Ой, Миколо, що з тобою?
Не годиться так герою!
В шість раз більше можеш ти
В космос двійок привезти!
- Чи посміхались ви, слухаючи цю пісеньку? Чому?
- Що висміює Г. Бойко в цій пісні?
- Чому вчить пісня «Ой, Миколо, що з тобою?»
- Складіть прислів᾽я, з᾽єднавши половинки стрілкою.
Хто хвалиться то і в ліс не ходили б.
Якби в роті росли гриби значить, в нім здорове серце б᾽ється.
Якщо народ сміється той кається.
- Які прислів᾽я визначають головну думку творів Г. Бойка?
VІІ. Домашнє завдання
Прочитати веселинки, скоромовки, загадки батькам вдома.
Підібрати в бібліотеці веселики і скоромовки Г. Бойка і підготувати до наступного уроку.
Твори Г. Бойка – веселі і дотепні. Тож читайте його твори і посміхайтесь на здоров᾽я.