ознайомити учнів із життям і творчим шляхом Н. Забіли та Марійки Підгірянки. Формувати вміння аналізувати зміст віршованих творів за сюжетом, головною думкою, художніми засобами, жанровими особливостями. Удосконалювати навички виразного читання; розвивати критичне мислення, уявлення про чуттєво-образні зв'язки між світом природи і словом. Розширити поняття про вечір як явище природи. Виховувати позитивне ставлення до навколишнього світу, радість пізнання.
3 клас
Літературне читання
Урок 62 Дата:
Тема: Читаємо і порівнюємо твори про картини природи. Епітет. Н. Забіла «Зірочки». Марійка Підгірянка «Вечір іде».
Мета: ознайомити учнів із життям і творчим шляхом Н. Забіли та Марійки Підгірянки. Формувати вміння аналізувати зміст віршованих творів за сюжетом, головною думкою, художніми засобами, жанровими особливостями. Удосконалювати навички виразного читання; розвивати критичне мислення, уявлення про чуттєво-образні зв’язки між світом природи і словом. Розширити поняття про вечір як явище природи. Виховувати позитивне ставлення до навколишнього світу, радість пізнання.
Обладнання: ноутбук, монітор, колонки, підручник «Літературне читання, 3 клас. ІІ частина» (В. Науменко), презентація, смайли.
Попередня робота:
Учні готують короткі повідомлення.
Хід уроку
І. Організаційний момент (таблиця)
ІІ. Мовленнєва розминка
ІІІ. Перевірка домашнього завдання.
До якої лірики належить вірш? (до пейзажної лірики)
– Які особливості поезії П. Тичини? (Своєрідність, майже немає рим)
– Які уособлення використав автор? (сонце зайшло, вечір підійшов, прослав тумани,
поклав на вуста палець, ліг)
З яким кольором у вас асоціюється захід? Вечір? Зорі? Тумани? Трави?
(ввечері стає прохолодніше і волога починає випаровуватися з поверхні землі, річки, густий пар наче лежить на травах)
– Як, на вашу думку, вечір засвічує зорі? Який процес відбувається у природі?
(Зорі стають помітними у темряві, вдень їх не видно)
Підсумок перевірки.
ІV. Повідомлення теми і мети уроку.
ЗНАТИ:
ВМІТИ:
5. Висловлювати та аргументувати свої думки.
V. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу.
Мерехтять вони, палають.
Безліч складено казок
Про красунь нічних - … (зірок).
— Сьогодні ми прочитаємо вірш Наталі Забіли, який вона присвятила зіркам.
3) Виразне читання вірша вчителем. (відео)
— Які картини ви уявляли, слухаючи вірш?
— До якого жанру належить вірш? (Пейзажна лірика.З амилування красою зірок.)
Робота в парі
— Прочитайте стовпчики слів. Об’єднайте їх у синонімічні пари.
Скотиться
Петимо
Бадьорі
Повідати
Сутінки
Зайде
Голубимо
Жваві
Фізкультхвилинка
5) Гра «Рибки».
Самостійне мовчазне читання учнями. Підготовка до виразного читання
— Який основний тон виберете для читання вірша?
6) Виразне читання вірша учнями за строфами.
7) Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання.
— Назвіть дії зірочок. На прикладах доведіть, що Наталя Забіла зобразила зірки як живих істот. Якими властивостями їх наділила поетеса?
— Які слова-ознаки використовує поетеса, описуючи сонечко, зорі, сни?
зорі блискучі;
сни радісні й бадьорі.
— Зауважте, що такі слова називаються епітетами.
— Які пестливі слова поетеса вживає у вірші? Про що це свідчить?
— Які почуття володіли автором?
— Яким настроєм пронизані рядки вірша?
— Кому світять зірочки у нічному небі?
— Що вони розказують маленьким діточкам?
світом — ... (засвітим);
над землею — ... (своєю);
у морі — ... (просторі);
спати — ... (повідати);
бадьорі — ... (зорі).
9) Робота в парі.
— Що сказано про сонце у віршах, які ви прочитали?
— Доповніть подані речення й порівняйте їх.
Коливалося флейтами,
Там, де… … .
… сонечко
…додолу.
10) Робота за ілюстрацією
— Подивіться на ілюстрацію до цього вірша. Чи можемо ми віднести її до всього твору, чи до певної його частини?
— Що художник зобразив на картині? Що він намалював у центрі картини? вдалині?
— Які фарби обрав для своєї картини? Який настрій вони створюють?
— Опишіть картину, використовуючи рядки з вірша.
2. Милуємось вечором. Марійка Підгірянка «Вечір іде»
— Сьогодні ви дізнаєтесь, як писала про вечір Марійка Підгірянка.
1). Біографічна довідка
— Марійка Підгірянка народилася 29 березня 1881 р. в селі Білі Ослави недалеко від Надвірної на Івано-Франківщині в сім’ї лісничого. Тут Марійка навчилася розуміти мову сивого лісу. І коли вітер гомонів зі смереками, їй здавалося, що він розповідає казки, співає пісні. Її дитинство й юність пройшли в Уторопах на Косівщині.
Тут училася, тут згодом учителювала.
Справжнє прізвище Марії Омелянівни — Ленерт-Домбровська.
Марійка так любила свій рідний край, що взяла собі псевдонім Підгірянка. Ним вона й підписувала свої вірші.
2). Опрацювання вірша Марійки Підгірянки «Вечір іде» (с. 105)
1) Виразне читання вірша вчителем. (відео)
— Які картини ви уявляли, слухаючи вірш?
Читання стовпчиків слів «луною» за вчителем
Ниже
Ниткою
Привітно
Креше
Помості
На льоду
— Поясніть значення слів: ниже, креше.
Ниже — просовує що-небудь одно за другим на нитку.
Креше — пристрасно, з запалом робить, виконує що-небудь.
— У підручнику (с.105) знайдіть тлумачення слова поміст.
Поміст — поверхня з дощок, покладена на основу.
Фізкультхвилинка
3) Виразне читання вірша учнями «ланцюжком» за строфами.
— Вдумайтеся у зміст заголовка. Розкажіть, як поетеса описує настання вечора?
— Доведіть, що вечір, сонце, мороз зображено як живих істот. Який художній засіб використала для цього авторка?
Сонце спить; вечір ниже, йде; мороз ходить, креше, пише (уособлення).
— Якими словами з вірша Марійки Підгірянки можна доповнити рядок із твору Павла Тичини: навшпиньках підійшов вечір?
4) Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання.
— Що поетеса пише про сонце?
— Де воно спить?
— Які слова добирає, розповідаючи про мороз?
— Що сказано про місяць?
5) Робота в групах.
— Порівняйте, як у прочитаних віршах описано появу зірок на вечірньому небі. Доповніть подані речення.
Вечір…
Зорі…
Вечір…
Ниже…
Вечір…
…в блакиті
VІ. Домашнє завдання: виразне читання віршів (с 103-105)
VІІ. Підсумок уроку (ЗНАТИ, ВМІТИ)