Літературне читання 4 клас |
Тема : Олена Пчілка «Котова наука» |
Підготувала Попільніченко Оксана Григорівна вчитель початкових класів Лубенської ЗОШ I-IIIст.№1 |
Літературне читання
Тема Олена Пчілка "Котова наука"
Мета: формування предметних компетентностей : збагатити знання учнів про життя і творчість Олени Пчілки; вдосконалювати вміння виразно читати байку, характеризувати дійових осіб, визначити суттєві ознаки байки; розвивати зв'язне мовлення учнів, образне мислення, знаходити головну думку твору, висловлювати моральні судження, сприяти розвитку читацької компетентності учнів ; удосконалювати навички читання твору у особах, добираючи відповідну інтонацію; виховувати почуття відповідальності і справедливості.
- формування ключових компетентностей :
спілкування державною мовою: вміння висловлювати почуття, думки, погляди, тлумачити поняття;
уміння вчитися: формувати вміння висловлювати рефлексивні та оцінні судження, моделювати і прогнозувати в межах певного завдання;
комунікативної: навчати співпрацювати в парі, групі, колективі;
загальнокультурної: оцінювати досягнення видатної української поетеси Олени Пчілки;, формувати оволодіння вітчизняною культурною спадщиною;
громадянської: формувати здатність екологічно мислити; виховувати дбайливе ставлення до природи.
Обладнання: презентація до уроку, тести.
Тип уроку: комбінований
Форми роботи: фронтальна, групова, індивідуальна
Інтерактивні технології: робота в групах і в парах, вправа «Очікування», вправа незакінчене речення
Хід уроку
І. Організація класу до роботи.
-Діти, подивіться мені в очі. Погляньмо один на одного, посміхніться.
Девіз нашого уроку:Слайд2
Виразно читаємо,
Чітко розповідаємо,
Мовлення своє розвиваємо.
Правила вихованих учнів Слайд3
Вправа «Очікування». Слайд 4
- Я теж хочу висловити свої очікування щодо уроку. Сподіваюсь, що ви будете правильно, точно й красиво висловлювати свої думки; будете злагоджено працювати в групах, робити висновки, вчитися дружнім стосункам; будете активними, творчими, мислячими і старанними.
ІІ.Читацька розминка
- слідкуйте за ручкою не рухаючи головою
2. Вправа для дихання
3.Вправа для швидкосі читання Слайд6
-гра «впіймай слово»
-гра «читай за стрілкою»
-гра «читай швидко»
4.Гра «Актори» Читання з різною інтонацією (запитально, оклично) Слайд9
ІІІ. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
1Фронтальне опитування Слайд10
-Інсценізація байки.
Л. Глібов «Зозуля і Півень» .
- За що хвалили одне одного Півень і Зозуля? ( За те що Півень хвалить Зозулю, а Зозуля Півня)
- Як Зозуля вихваляла спів Півня? Прочитайте.( - Як ти співаєш, Півне, веселенько…- Тебе я слухала б довіку , куме мій,аби б хотів співати…)
- Якими словами звертався Півень до Зозулі? (Зозуленько, зіронько моя, голубонько, кралечко, моя перепеличко, жар – птиця.)
- Хто почув цю розмову? Що сказав Горобець, почувши ці розмови? (Почув розмову Горобець, послухав трохи їх та й каже: - Годі вам брехати та одно другого знічев’я вихваляти!)
- Де у байці міститься повчання?
-Які слова з цього повчання стали прислів'ям?
- Як ви його розумієте? (За що ж, - хто- небудь попитає,–
Зозуля Півня вихваляє?
За те, що Півень годить їй
та потакати добре вміє:
рука, як кажуть, руку миє.
Прислів’ям стали слова « Рука, як кажуть, руку миє.» Один другого вихваляють за те. що Півень годить Зозулі, а Зозуля Півню.)
- Як ви вважаєте, ці слова стосуються птахів?
-Чи автор мав на увазі когось іншого? (Ці слова не стосуються птахів. Автор мав на увазі людей.)
III. Актуалізація опорних знань учнів
1. Гра «Мікрофон» Слайд 11
- Як називають авторів байок? (Байкарі.)
-- Хто був першим байкарем свіу? (Езоп – Старод. Греція
- З якою байкою Езопа ми ознайомилися? («Двоє приятелів і ведмідь»)
-Яка мораль цієї байки?
- Кого вище знаєте з байкарів? А байки які?
-Хто найчастіше буває героями байки?
- Що ж таке байка? (Байка – невеликий , найчастіше віршований твір повчального змісту.)
З яких частин складається байка?
- Як називається повчальний висновок байки? (Мораль)
ІV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
1Бесіда
-Відгадайте загадку: Слайд
Коло бабусі
сидить дід у кожусі.
Проти печі гріється,
Без водички миється. (Кіт)
— Сьогодні ми докладніше ознайомимося з творчістю української письменниці Олени Пчілки.
І прочитаємо байку «Котова наука» Слайд20
2. Проблемне питання
- Як ви гадаєте про що йтиметься в цій байці?
V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1 Робота в групах
1) Ознайомлення із біографічними відомостями поетеси Олени Пчілки. (демонстрація портрета) презентація Слайд21
2) Гра «Навчаючись навчаю» (вивч. біографії письмен.)(. Слайд29)
1 Олена Пчілка народилася 1849 року в містечку Гадяч на Полтавщині в родині небагатого поміщика Драгоманова. Початкову освіту здобула вдома. Батько прищепив її любов до літератури, до української народної пісні, казки, обрядовості. З 12 літ віддали дівчинку навчатися до київського пансіону («Зразковий пансіон шляхетних дівчат»). Працювала викладачем у гімназії після значення університету.
2 Олена Пчілка – це літературне ім’я. Справжнє ім’я Ольга Петрівна Драгоманова (по чоловіку Косач). Одружилася із Петром Косачем. Сім’я виростила двоє синів та чотири дочки, серед них була Лариса – Леся Українка. Найбільшим щастям для дітей Олени Пчілки, які росли під наглядом няньок, було гратися в присадибному садочку, де ще дід поставив кілька вуликів. Як згадувала пізніше письменниця «письменницький псевдонім позичила я від тих добре знайомих пчілок».
3 Олена Пчілка була етнографом – записувала пісні , обряди, народні звичаї, збирала зразки народних вишиванок, писала і друкувала свої твори у різних журналах. На 80 – ті роки припадає початок видавничої діяльності Олени Пчілки. Вона опублікувала збірник (1880) «Співаночки». Виходить її збірка (1886) в м. Києві «Думки-мережанки». Одночасно із своєю дочкою Лесею Українкою надсилають свої вірші до львівського журналу «Зоря». У 1906р. заснувала журнал для дітей молодшого і старшого віку «Молода Україна».
Померла 4 жовтня 1930р в. м. Києві, де і похована.
VI.Опрацювання байки Олени Пчілки "Котова наука".
1.Слухання байки. Слайд30
- Хто є головними персонажами байки?
2.Словникова робота. Слайд31
Хижа – будівля.
Розманіживсь – розслабився.
Лихословив - висловлюватися грубо.
Далебі̍ - вставне слово, справді.
Байдикувати- ледарювати.
Схаменутись - отямитись
-Прочитайте *найкоротше слово, *найдовше, *тільки дієслова.
-Яке слово складається з двох?
-Що воно означає?
-Як ви розумієте вислів : «Ловити Гави». Слайд38
-Які вам ще не зрозумілі слова?
3. Робота в парах. Читання байки учнями в парах. Слайд
- Визначте де чиї слова .
-У якій частині мораль байки?
Фізкультхвилинка
4.Відтворення змісту байки за запитаннями.
- Як котик відпочивав?
- За що сварив Петрусь кота?
- Чи погодився Мурко із зауваженнями?
- Які зауваження котик сам зробив хлопчикові?
5.Визначення характеру вдачі героїв байки. Слайд34
- Яким у байці зображено Мурка та Петруся?
— Які людські вади засуджує автор?((лінощі,дорікання,не справедливості)
- Чи впізнає хтось з вас себе в цих героях?
Котик безтактний
правдивий
сміливий
лінивий
Петрусь справедливий
6. Аналіз змісту байки з елементами вибіркового читання. Слайд
Зачитайте .
— Де ходив кіт?
— Як він відпочивав?
— З ким його порівнює автор?
- Виберіть і прочитайте речення, що має звертання.
- Відшукайте питальні речення.
— За що Петрусь Мурка сварив?
— Що на це відповів кіт?
— За що докоряв хлопчикові?
7.Визначення головної думки байки.
— Чому байка називається «Котова наука»?
-Які людські вади засуджує автор?
(Автор засуджує багато людських вад: лінивство, лихослівство, дорікання, самовпевненість та нещирість)
- А від чого застерігає нас?
— У яких рядках міститься мораль байки?
-Головна думка байки?
-Як ви зрозуміли ці слова?
8.Читання в особах Слайд36
- Як називається байка прочитана на уроці?
- Хто є автором байки «Котова наука»?
- Хто є героями байки «Котова наука»?
9.Робота за ілюстрацією.
— Розгляньте ілюстрацію до цієї байки.
— Кого художник зобразив на ілюстрації? Опишіть.
-Які кольори він використав?
— Яким рядкам байки відповідає ілюстрація?
— Які малюнки створили б ви за сюжетом байки?
10. Виберіть прислів'я, яке розкриває головну думку байки. Обґрунтуйте свою думку. Слайд39
Не ласкаве слово хороше, а правдиве.
На язиці густо, а на ділі пусто.
Чуже бачить під лісом, а свого не бачить під носом.
Ледачому завжди важко.
11. Виконай завдання.
Тести
1. Текст "Котова наука" — це...
а) казка;
б) байка;
в) вірш-смішинка.
2. Повчальний висновок байки називають...
а) кінцівкою;
б) мораллю;
в) прислів'ям.
3. Дійовими особами байки є ...
а) Петрусик, кіт Мурчик;
б) Петрусик, котик, миші;
в) Петрусик, котик Мурко.
4. Поведінку Петруся автор...
а) схвалює;
б) засуджує;
в) висміює.
5. Головну думку байки "Котова наука" виражає прислів'я...
а) "Чужому лихові не смійся";
б) "Щоб других вчити, треба самому вміти";
в) "Чуже бачить під лісом, а свого не бачить під носом".
12. Вправа «незакінчене речення» Слайд
Я б порадив Петрусикові…
Я б дала пораду Петрусикові не обмовляти інших. Не можна дорікати комусь за лінощі, а тим часом самому не виконувати завдання. Також Петрусику треба бути самокритичним та більше працювати. Щоб стати прикладом для інших.
VІI Підсумок уроку Слайд
VІІI. Рефлексія. Слайд
Гра «Закінчи речення»
- Сьогодні на уроці я вчився...
( Учні продовжують фразу «Сьогодні на уроці я…» ).
IX. Оцінювання.
X. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ (с. 121–123). Слайд48
Середній рівень: виразно читати байку, вміти ставити запитання до змісту байки та давати відповіді на них.
Достатній рівень: проілюструвати байку , читати в особах.
Високий рівень: підготуватись до інсценізації байки, написати невеличкий твір-міркування на тему «Чого навчила мене ця байка?» Пам’ятайте, що у тексті-міркуванні обов’язково повинні бути його складові: твердження, доказ, висновок.
1