Урок з предмета "Правила технічної експлуатації і інструкції" на тему:"Маневрова робота на станціях"

Про матеріал
Мета уроку: Формування та розвиток професійних компетентностей: систематизувати та узагальнити знання учнів з сигналів , що застосовуються під час маневрової роботи на залізницях України, ознайомити із порядком проведення маневрової роботи на станціях, з обов’язками локомотивної бригади при виконанні маневрів та навчити дотримуватись вимог Правил технічної експлуатації, Інструкції з сигналізації, Інструкції з руху поїздів та маневрової роботи на залізницях України при проведенні маневрів. Формування ключових компетентностей: формувати навички для роботи з технічною документацією; здатність працювати в команді, вміти читати схеми, здатність самостійно приймати рішення; здатність планувати трудову діяльність; здатність оцінювати власні результати навчання; здатність безпечно експлуатувати обладнання та інструменти.
Перегляд файлу

imageЛюботинський професійний ліцей залізничного транспорту

 

 

      

 

image

На тему: Маневрова робота на станціях

Професія: 8311 Помічник машиніста тепловоза

Кваліфікація: Помічник машиніста тепловоза

 

image

Професія: 8311 Помічник машиніста тепловоза

Кваліфікація:Помічник машиніста тепловоза

Предмет:Правила технічної експлуатації та інструкції

Група: ПМТЕ- 19 ( ІІІ курс)

Дата:   19.11.19      

ПЛАН  УРОКУ №123

Тема уроку:  Маневрова робота на станціях

Кількість годин:1 (45 хвилин)  Мета уроку:  Формування та розвиток професійних компетентностей:   систематизувати та узагальнити знання учнів з сигналів , що застосовуються під час маневрової роботи  на залізницях України, ознайомити із порядком проведення маневрової роботи на станціях, з обов’язками локомотивної бригади при виконанні маневрів та навчити дотримуватись вимог Правил технічної експлуатації, Інструкції з сигналізації, Інструкції з руху поїздів та маневрової роботи на залізницях України при проведенні маневрів. 

Формування ключових компетентностей:  формувати навички для роботи з технічною документацією; здатність працювати в команді, вміти читати схеми, здатність самостійно приймати рішення; здатність планувати трудову діяльність; здатність оцінювати власні результати навчання; здатність безпечно експлуатувати обладнання та інструменти.  

Тип уроку :комбінований

Словесний: пояснення з елементами бесіди; 

Наочний: стенди – тренажери: «Залізничні світлофори»,  « Схема проміжної станції двоколійної ділянки, обладнаної автоблокуванням", "Розміщення сигналів на станції"; робочий зошит, сигнальні атрибути  ( ручний прапорець жовтого кольору,  ручний свисток, духовий ріжок, прилад для імітації свистка (гудка) локомотива, ручний ліхтар презентація  до уроку,картки – завдання

Практичний: виконання завдань у робочому зошиті, робота з картками – завданнями; зі стендами – тренажерами

Методи самоконтролю : робота з таблицею самооцінювання

Форми роботи: фронтальне опитування, робота в парах, індивідуальна робота у робочому зошиті, робота в малих групах

Обладнання уроку:Стенди – тренажери: «Залізничні світлофори»,  « Схема проміжної станції двоколійної ділянки, обладнаної автоблокуванням", "Розміщення сигналів на станції", сигнальні атрибути         ( ручний прапорець  жовтого кольору, ручний свисток, ручний ліхтар прилад для імітації свистка (гудка) локомотива, Інструкція з сигналізації на  залізницях України (ІСИ)  -  К.: «Транспорт України», 2008– 160 с., Інструкція з руху поїздів та маневрової роботи на  залізницях України (ІСИ)  -  К.: «Транспорт України», 2005–462 с., тести в тестовій програмі Testorium, картки - завдання, комп’ютер, телевізійна панель

Міжпредметні зв’язки:«Автогальма» (Тема 13. Керування гальмами поїздів та їх випробування); Управління та технічне обслуговування тепловоза (Тема 5. Основи тяги поїздів. Управління тепловозом і поїздом)

Словник термінів:керівник маневрів, маневровий диспетчер, швидкості під час маневрів, сортувальна гірка  

Очікувані результати:знати обов’язки локомотивної бригади при маневрах та порядок виконання маневрів в різних умовах прямування локомотивів,  вміти використовувати сигнали , що застосовуються під час маневрової роботи; працювати із  схемами станцій 

ХІД УРОКУ:

І. Етап мотивації, цілевизначення і планування (до 10 хв.)  

1. Організація початку уроку.  Привітання, перевірка присутності учнів та готовність їх до уроку, психологічне налаштування учнів. 

2. Мотивація учнів  

Інструкція     з        сигналізації          є        обов’язковою       для    застосування підприємствами і організаціями залізничного транспорту України.

Якщо ви будете виконання вимог сигналів, встановлених цією Інструкцією, забезпечує безперервність і безпеку руху поїздів і маневрової роботи.

Вірно подаючи та сприймаючи звукові сигнали, ви забезпечуєте безперервність і безпеку руху поїздів і маневрової роботи .

Інструкція з руху поїздів і маневрової роботи на залізницях України

(ІРП)  відповідно до основних положень, установлених Правилами технічної експлуатації залізниць України (ПТЕ) та Інструкцією з сигналізації на залізницях України (ІСИ), конкретизує правила: виконання маневрів на станціях та  інші правила, що регламентують безпеку маневрової роботи і дотримання працівниками вимог охорони праці та навколишнього природного середовища.

Пам’ятайте, що маневрова робота є  небезпечною операцією  на  залізниці внаслідок наявності загрози наїзду рухомого складу на людей. Тому, під час знаходження на коліях, необхідно бути особливо уважним, дотримувати всі вимоги безпеки, тому що їх порушення може призвести до тяжких нещасних випадків. Тому чітко реагуючи  на сигнали, які подає машиніст поїзда, ви забезпечуєте і свою особисту безпеку.  

Отже, сьогодні на уроці дізнаюся,  чи  володієте ви професійними компетентностями помічника машиніста тепловоза 

ІІ. Етап опрацювання матеріалу (25 хв) 

Урок супроводжується мультимедійною презентацією 

3. Актуалізація знань, умінь, навичок, необхідних для застосування знань  

         Фронтальне опитування: 

Учні розгадують кросворди (за правильну відповідь – 1 бал) 

4. Узагальнення та систематизація знань, умінь, навичок 

Робота з картками – завданнями  

Завдання №2  Необхідно заповнити таблицю «Сигнали маневрових та гіркових світлофорів»

Заповнена таблиця має такий вигляд: слайд 

Для перевірки правильності відповідей один учень (за бажанням) за допомогою сигнальних атрибутів демонструє ручні ,  другий  звукові сигнали, а третій за допомогою стенда – тренажера сигнали маневрових та гіркових світлофорів (учні можуть отримати додатковий бал).

Самоперевірка виконаних завдань 1, 2, (правильні відповіді висвітлені на слайді презентації, результати заносяться до картки контролю знань у робочому зошиті)).

Індивідуальна робота (Робота з завданнями №1,№2,№3,№4 у робочому зошиті)

5. Комплексне застосування знань, умінь, навичок 

Пояснення викладача з елементами бесіди

1). Порядок проведення маневрової роботи 

2) Керівництво маневровою роботою

3). Обов’язки локомотивної бригади при маневрах

4) Швидкості під час маневрів 

Викладач пояснює основні питання теми та демонструє слайди.  Одночасно учні працюють з робочим зошитом. Заповнений робочий зошит  має такий вигляд (слайд)

Для перевірки правильності відповідей один учень (за бажанням) озвучує заповнені завдання у робочому зошиті (учні можуть отримати додатковий бал).

Для творчого рівня можливо запропонувати учням гру «На станції проводяться маневри» , для участі в якій запрошуються за бажанням по два учні ( за вірно виконані завдання гри можливо отримати додаткові бали)

ІІІ. Етап рефлексивно-оцінювальний (10хв.) 

6.     Контроль і самоконтроль знань, умінь, навичок. 

Проводиться протягом уроку, учні самостійно заносять результати виконаних завдань до картки контролю знань у робочому зошиті (умовні бали): 

 

 

Таблиця само оцінювання має такий вигляд

Завдання

1

2

3

4

5

6

Додаткові бали

Всього

Умовні бали

0-6

0-11

0-5

0-13

0-5

0-6

0-8

0-54

Отримав

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Таблиця переведення умовних балів вам знайома: 

Бали за 12 бальною шкалою

1

2

3

4

5

6

7

8

9

Умовні бали

1-5

 

6-11

 

12-17

 

18-23

 

24-29

 

30-35

36-41

42-47

48-54

 

Для отримання балів високого рівня вам необхідно самостійно виконати творче домашнє завдання та представити його на наступному уроці. 

7.     Підсумок уроку.  

Слово викладача. На початку уроку ми з вами визначили компетентності, якими повинен володіти помічник машиніста тепловоза , пригадайте їх. Як, на вашу думку, чи володієте ви даними компетентностями? (відповіді учнів)

8.     Рефлексія.  

Викладач пропонує учням продовжити речення: 

1.   На уроці я навчився  (дізнався) …………….. 

2.   Я умію ……..….……. 

3.   Я знаю ………. 

4.   Труднощі були при ……… 

5.   Я не зрозумів ………..  6. Я можу допомогти розібратися з...

 

9. Домашнє завдання:

Обов’язкове завдання:

image Інструкція з сигналізації на  залізницях України (ІСИ)  -  К.: «Транспорт України», 2008– 160 с,  п.5.5- 5.6;

image Інструкція з руху поїздів та маневрової роботи на  залізницях України

(ІСИ)  -  К.: «Транспорт України», 2005–462 с. п. 16.1-16.5

image Пройти тест за посиланням: https://www.testorium.net/auth/signin https://www.testorium.net/test/8369/preview; Завдання творчого рівня:  

image виконати інтерактивні вправи за допомогою сервісу  LearningApps.org за  посиланнями:

https://learningapps.org/display?v=pofgkhiik19 https://learningapps.org/watch?v=pyb7fsiu319;

image скласти он-лайн кросворд або он-лайн пазли за темою «Маневрова робота

на станції»   

 

                                       Підпис викладача __________ Коваленко Т.В

РОБОЧИЙ ЗОШИТ

Група_______________

Тема уроку______________________________________________________________________

_____________________________________________________________________________ ___

Завдання №1                       Доповніть речення

Маневри на станційних коліях мають здійснюватися за розпорядженням тільки одного з працівників – _____________ __ ____________,

_______________ ___________, _____________ ___________ ______ або

_______, а на ділянках, що обладнані диспетчерською централізацією, - ______________ ____________.

Завдання №2                       Доповніть речення

Маневрова робота має виконуватися відповідно до _______________ ____________ роботи станції за ______________, що передбачає:

-                      своєчасне ____________ і ______________ поїздів;

-                      своєчасну подачу ___________ під вантажні операції та забирання ___ після закінчення вантажних операцій;

-                      найменші ________    _________ на переробку вагонів;

-                      раціональне використання всіх __________ засобів і ________ пристроїв;

-                      _______________ приймання поїздів на станцію;

-                      безпеку ________, безпеку __________, пов’язаних з маневрами, і ___________ рухомого складу.

 

Завдання №3                Заповніть таблицю:  «Обов’язки локомотивної бригади при виконанні маневрів»

№з/п

Обов’язки локомотивної бригади при виконанні маневрів

1

 

 

 

2

 

 

 

3

 

 

 

 

4

 

 

 

 

5

 

 

 

Завдання №4                     Заповніть таблицю:  «Швидкості під час маневрів»

№з/п

Швидкості під час маневрів, км/год

Умови проведення маневрів

1

 

під час прямування  вільними коліями окремих локомотивів і локомотивів з вагонами, що причеплені позаду, із включеними і випробуваними автогальмами

 

 

2

40

 

 

 

 

3

25

 

 

 

 

4

 

 

за умови руху з вагонами, що зайняті людьми, а також з негабаритними вантажами бокової та нижньої негабаритності 4го, 5-го і 6-го  ступенів і понаднегабаритними у зазначених зонах

 

 

5

5

 

 

 

 

6

3

 

 

 

 

 

 

ГРА «Маневри»

Картка - завдання №1  до гри «На станції проводяться маневри»

Вам необхідно провести маневри на станційних коліях  за умови  прямування  вільними коліями окремого локомотива  із включеними і випробуваними автогальмами , дотримуючись вимог до швидкості руху,  з  подачею та  виконанням відповідних сигналів

Картка - завдання №2  до гри «На станції проводяться маневри»

Вам необхідно провести маневри на станційних коліях  за умови   прямування  локомотива з вагонами, що причеплені позаду по вільних коліях, дотримуючись вимог до швидкості руху,  з  подачею та  виконанням відповідних сигналів

Картка - завдання №3  до гри «На станції проводяться маневри» Вам необхідно провести маневри на станційних коліях  за умови   руху вагонами вперед по вільних коліях, дотримуючись вимог до швидкості руху,  з  подачею та  виконанням відповідних сигналів

Картка - завдання №4  до гри «На станції проводяться маневри»

Вам необхідно провести маневри на станційних коліях  за умови   руху з вагонами, що зайняті  негабаритними вантажами бокової  негабаритності 4-го,   ступеню, дотримуючись вимог до швидкості руху,  з  подачею та  виконанням відповідних сигналів 

Картка - завдання №5  до гри «На станції проводяться маневри»

Вам необхідно провести маневри на станційних коліях  за умови   маневрів поштовхами, у разі прямування одного відчепу вагонів до іншого в підгірковому парку, дотримуючись вимог до швидкості руху,  з  подачею та  виконанням відповідних сигналів

Картка - завдання №6  до гри «На станції проводяться маневри»

Вам необхідно провести маневри на станційних коліях  за умови   підходу локомотива  до вагонів, дотримуючись вимог до швидкості руху,  з  подачею та  виконанням відповідних сигналів

ГРА «Маневри» (Відповіді) 

Картка - завдання №1  до гри «На станції проводяться маневри»

Вам необхідно провести маневри на станційних коліях  за умови  прямування  вільними коліями окремого локомотива  із включеними і випробуваними автогальмами , дотримуючись вимог до швидкості руху,  з  подачею та  виконанням відповідних сигналів (швидкість 60 км/год)

Картка - завдання №2  до гри «На станції проводяться маневри»

Вам необхідно провести маневри на станційних коліях  за умови   прямування  локомотива з вагонами, що причеплені позаду по вільних коліях, дотримуючись вимог до швидкості руху,  з  подачею та  виконанням відповідних сигналів(швидкість 40 км/год)

Картка - завдання №3  до гри «На станції проводяться маневри»

Вам необхідно провести маневри на станційних коліях  за умови   руху вагонами вперед по вільних коліях, дотримуючись вимог до швидкості руху,  з  подачею та  виконанням відповідних сигналів (швидкість 25 км/год)

 

Картка - завдання №4  до гри «На станції проводяться маневри»

Вам необхідно провести маневри на станційних коліях  за умови   руху з вагонами, що зайняті  негабаритними вантажами бокової  негабаритності 4го,   ступеню, дотримуючись вимог до швидкості руху,  з  подачею та  виконанням відповідних сигналів ( швидкість 15 км/год)

Картка - завдання №5  до гри «На станції проводяться маневри»

Вам необхідно провести маневри на станційних коліях  за умови   маневрів поштовхами, у разі прямування одного відчепу вагонів до іншого в підгірковому парку, дотримуючись вимог до швидкості руху,  з  подачею та  виконанням відповідних сигналів (швидкість 5 км/год)

Картка - завдання №6  до гри «На станції проводяться маневри»

Вам необхідно провести маневри на станційних коліях  за умови   підходу локомотива  до вагонів, дотримуючись вимог до швидкості руху,  з  подачею та  виконанням відповідних сигналів (швидкість 3 км/год)

 

 

 

Можливі умови руху під час маневрів та   ручні та звукові сигнали

( Викладач називає умови, а учні відтворюють сигнали за допомогою сигнальних атрибутів: прапорця жовтого кольору, ручного ліхтаря, духового ріжка, сигналу для імітації свистка локомотива. Робота в малих групах по 3 учні ):

«Дозволяється локомотиву прямувати управлінням уперед»:

вдень – рухом піднятої вверх руки з розгорнутим жовтим прапорцем;

вночі – рухом ручного ліхтаря з прозоро-білим вогнем або одним довгим звуком;

«Дозволяється локомотиву прямувати управлінням назад»: вдень – рухом опущеної вниз руки з розгорнутим жовтим прапорцем;

вночі – рухом ручного ліхтаря з прозоро-білим вогнем  або двома довгими звуками; «Тихіше»: вдень – повільними рухами вверх і вниз розгорнутого жовтого прапорця;

вночі – рухом ручного ліхтаря з прозоро-білим вогнем або двома короткими звуками; «Стій!»: вдень – рухами по колу розгорнутого червоного чи жовтого прапорця;

вночі – рухом по колу ручного ліхтаря з будь-яким вогнем  або трьома короткими звуками.

Група:__________ 

Дата: __________ 

КАРТКА-ЗАВДАННЯ

1. Необхідно заповнити таблицю «Сигнали маневрових та гіркових світлофорів»

№з/п

Сигнал

Призначення

1.

image                                                  image

 

2.

image              

 

3.

image             

 

4.

image              

 

5.

 

image

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2. Необхідно заповнити таблицю «Ручні та звукові сигнали під час  маневрів»

№з/п

Сигнал

Призначення

1.

image                                                                                                                                                   image

 

 

 

 

 

 

 

2.

 

image

 

 

 

 

 

 

3.

 

image

 

 

 

 

 

 

 

4.

image                                                                                                                                                   image

 

 

 

 

 

По горизонталі:

 

 

 

 

 

 

 

 

3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5.                   будь-які пересування рухомого складу залізничного транспорту станційними й іншими коліями для забезпечення поїзної роботи і виробничої діяльності підприємств

6.                   сигнали, що застосовуються під час маневрів По вертикалі:

1.состав  вагонів, зчеплених між собою та з локомотивом, що проводить маневри

2.сигнальний атрибут, що застосовується для подачі сигналів під час маневрів

3.станція, на якій проводиться маневрова  робота  з розформування та формування поїздів

4.  світлофор, який дозволяє чи забороняє розпуск вагонів з

гірки

 

По горизонталі:

 

 

 

 

 

 

 

 

3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5.  будь-які пересування рухомого складу залізничного транспорту станційними й іншими коліями для забезпечення поїзної роботи і виробничої діяльності підприємств

6.  сигнали, що застосовуються під час маневрів По вертикалі:

1.состав  вагонів, зчеплених між собою та з локомотивом, що проводить маневри

2.сигнальний атрибут, що застосовується для подачі сигналів під час маневрів

3.станція, на якій проводиться маневрова  робота  з розформування та формування поїздів

4.  світлофор, який дозволяє чи забороняє розпуск вагонів з

гірки

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

По горизонталі:

5.  будь-які пересування рухомого складу залізничного транспорту станційними й іншими коліями для забезпечення поїзної роботи і виробничої діяльності підприємств

6.  imageсигнали, що застосовуються під час маневрів По вертикалі:       

1.состав  вагонів, зчеплених між собою та з локомотивом, що проводить маневри

2.сигнальний атрибут, що застосовується для подачі сигналів під час маневрів

3.станція, на якій проводиться маневрова  робота  з розформування та формування поїздів

4. світлофор, який дозволяє чи забороняє розпуск вагонів з гірки

 

 

 

 

 

 

 

 

3  

с

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1    м

 

 

 

о

 

 

 

 

 

 

     

 

 

 

а

 

4    г

 

р

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

н

 

і

 

т

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

е

 

р

 

у

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6  

з

в

у

к

о

в

і

 

 

 

 

 

 

2    п

 

 

р

 

о

 

а

 

 

 

 

 

 

 

р

 

 

о

 

в

 

л

 

 

 

 

 

 

5 м

а

н

е

в

р

и

 

ь

 

 

 

 

 

 

 

п

 

 

и

 

й

 

н

 

 

 

 

 

 

 

о

 

 

й

 

 

 

а

 

 

 

 

 

 

 

р

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

е

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ц

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ь

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Заповніть таблицю самооцінювання 

Завдання

1

2

3

4

5

6

Додаткові бали

Всього

Умовні бали

0-6

0-11

0-5

0-13

0-5

0-6

0-8

0-54

Отримав

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Таблиця переведення умовних балів вам знайома: 

Бали за 12 бальною шкалою

1

2

3

4

5

6

7

8

9

Умовні бали

1-5

 

6-11

 

12-17

 

18-23

 

24-29

 

30-35

36-41

42-47

48-54

 

 

 

  

 

 

 

 

 

pdf
Додано
23 червня 2020
Переглядів
1358
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку