|
|
|
На тему: Сигнали тривоги та спеціальні покажчики
Професія: Провідник пасажирського вагона
Кваліфікація: провідник пасажирського вагона
Професія: Провідник пасажирського вагона
Кваліфікація: провідник пасажирського вагона
Навчальний модуль: ППВ-1 Обслуговування та експлуатація пасажирського вагона
Професійна компетентність: ППВ –1.1 Підготовка та приймання пасажирського вагона до рейсу
Предмет: Правила технічної експлуатації та інструкції
Тема: Інструкція з сигналізації на залізниці: Розділи1,2,3,4,5
Група: ППВ- 11( ІІІ курс)
Дата: 20.11.19
ПЛАН УРОКУ №30
Тема уроку: Сигнали тривоги та спеціальні покажчики
Кількість годин: 1 (45 хвилин) Мета уроку:
Формування та розвиток професійних компетентностей: систематизувати та узагальнити знання учнів з сигналів, що застосовуються на залізницях України, ознайомити із сигналами тривоги, спеціальними покажчикамита навчити використовувати сигнали.
Формування ключових компетентностей: формувати навички для роботи з технічною документацією; здатність працювати в команді, вміти читати схеми, здатність самостійно приймати рішення; здатність планувати трудову діяльність; здатність оцінювати власні результати навчання; здатність безпечно експлуатувати обладнання та інструменти.
Тип уроку : урок комбінований
Методи проведення: Словесний: пояснення з елементами бесіди;
Наочний: стенди: Звукові сигнали», «Сигнали тривоги» ; робочий зошит, презентація до уроку,картки – завдання; сигнальні атрибути: прапорці жовтого та червоного кольорів, духовий ріжок, прилад для імітації сигналу гудка (свистка) локомотива, петарди, ручний ліхтар
Практичний: виконання завдань у робочому зошиті, робота з картками – завданнями; гра :
«Вимушена зупинка поїзда на перегоні»
Форми роботи: фронтальне опитування, робота в парах, індивідуальна робота у робочому зошиті.
Обладнання уроку: стенди: Звукові сигнали», «Сигнали тривоги» ; робочий зошит, презентація до уроку,картки – завдання; сигнальні атрибути: прапорці жовтого та червоного кольорів, духовий ріжок, прилад для імітації сигналу гудка (свистка) локомотива, петарди, ручний ліхтар
Інструкція з сигналізації на залізницях України (ІСИ) - К.: «Транспорт України», 2008–
160 с., презентація «Світлофори», картки - завдання, різнокольоровими кулі для гри «Світлофор», комп’ютер, телевізійна панель
Міжпредметні зв’язки: Охорона праці ( Тема: «Основи пожежної безпеки. Вибухонебезпека виробництва і вибухозахист», Тема : «Надання першої допомоги потерпілим при нещасних випадках»); Надання медичної допомоги на шляху прямування ( Тема : «Первинна медична допомога при аваріях на залізничному транспорті); Організація пасажирських перевезень (Тема: «Обов’язки провідника пасажирських вагонів при прийомі та підготовці вагону до рейсу та на шляху прямування»).
Словник термінів: сигнали тривоги : «Загальна тривога», «Пожежна тривога», Хімічна тривога або Радіаційна небезпека», «Повітряна тривога», Спеціальні покажчики «Заражено»
Очікувані результати: учні повинні чітко знати сигнали та вміти використовувати їх використоаувати
ХІД УРОКУ:
1. Організаційна частина
2. Оголошення теми , мети та завдань уроку
3. Мотивація уроку
4. Перевірка домашнього завдання:
Фронтальне опитування:
1) Як подаються звукові сигнали? Відповідь: Звукові сигнали подаються сполученням звуків різної тривалості та кількості. Значення їх удень і вночі одне й те саме. 2) Які сигнальні атрибути використовуються для подачі звукових сигналів? Відповідь: Для подання звукових сигналів використовуються свистки локомотивів, моторвагонних поїздів, спеціального самохідного рухомого складу, ручні свистки, духові ріжки, сирени, гудки і петарди.
3)Які працівники можуть подавати звукові сигнали? Відповідь: Локомотивна бригада, станційні й інші працівники
4) Що вимагає вибух петарди? Відповідь: негайної зупинки.
Індивідуальна робота з картками завданнями
Картка – завдання № 1 Необхідно розподілити видимі сигнали за часом сприйняття Картка-завдання №2 Необхідно розподілити сигнальні знаки за часом застосування
Картка-завдання №3 Необхідно встановити відповідність звукових сигналів їх значенню
ПЛАН:
1). Сигнали тривоги
2). Спеціальні покажчики
6. Закріплення матеріалу ( проводиться у вигляді гри «Вимушена зупинка поїзда на перегоні »:
Приклади питань:
7. Підсумки уроку. Рефлексія
8. Рефлексія. Викладач пропонує учням продовжити речення:
1. На уроці я навчився (дізнався) ……………..
2. Я умію ……..….…….
3. Я знаю ……….
4. Труднощі були при ………
5. Я не зрозумів ……….. 6. Я можу допомогти розібратися з...
9. Оцінювання навчальних досягнень учнів
10. Домашнє завдання:
Інструкція з сигналізації на залізницях України (ІСИ) - К.: «Транспорт України», 2008– 160 с, п.5.5- 5.6;
Завдання творчого рівня: підготувати презентацію за темою уроку: «Прохідні світлофори» , скласти кросворд за термінами, що застосовуються в ІСИ.
Підпис викладача __________ Коваленко Т.В
РОБОЧИЙ ЗОШИТ
Дата________________
Група_______________
Тема уроку______________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________ ___
Сигнали тривоги подаються
___________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________ __________________________________________________________________ __________________________________________________________________
________
Звуки, що позначені у схемі звукових сигналів, у випадку подачі їх ударами відтворюються:
довгі –
_________________________________________________________;
короткі –
_______________________________________________________
Завдання №2 Заповніть таблицю: «Сигнали тривоги»
№з/п |
Сигнал тривоги |
Як подаються |
В яких випадках подається |
1. |
|
|
|
|
|
|
|
2. |
|
|
|
3. |
|
|
|
4. |
|
|
|
5. |
|
|
|
|
|
|
|
Завдання 3. Доповніть схему
________________________________________
Картка – завдання № 1
Денні |
Нічні |
Цілодобові |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1.Покажчик перегріву букс;2. Жовтий диск зменшення швидкості;3.Ручний ліхтар;4. Свисток; 5.Петарда; 6.Ручний диск; 7.Квадратний жовтий щит; 8. Червоний прапорець; 9.Покажчики «межі блок-ділянок»;10. Освітлювальний стрілочний покажчик ; 11.Ручний жовтий прапорець; 12.Світлофор
Картка – завдання № 1 (Відповіді)
Денні |
|
Нічні |
|
Цілодобові |
6 |
3 |
|
1 |
|
8 |
10 |
|
2 |
|
11 |
|
|
7 |
|
|
|
|
9 |
|
|
|
|
12 |
|
1.Покажчик перегріву букс;2. Жовтий диск зменшення швидкості;3.Ручний ліхтар;4. Свисток; 5.Петарда; 6.Ручний дик; 7.Квадратний жовтий щит; 8. Червоний прапорець; 9.Покажчики «межі блок-ділянок»;10. Освітлювальний стрілочний покажчик ; 11.Ручний жовтий прапорець; 12.Світлофор Картка-завдання №2 Необхідно розподілити сигнальні знаки за часом застосування
Постійні сигнальні знаки |
Тимчасові сигнальні знаки |
|
|
№з/п |
Сигнальний знак |
№з/п |
Сигнальний знак |
1 |
|
9 |
|
2 |
|
10 |
|
3 |
|
11 |
|
4 |
|
12 |
|
5 |
|
13 |
|
6 |
|
14 |
|
7 |
|
15 |
|
8 |
|
16 |
|
Постійні сигнальні знаки |
Тимчасові сигнальні знаки |
2. 3,4,7,10,13,15,16 |
5,8.11,12 |
№з/п |
Сигнальний знак |
№з/п |
Сигнальний знак |
1 |
|
9 |
|
2 |
|
10 |
|
3 |
|
11 |
|
4 |
|
12 |
|
5 |
|
13 |
|
6 |
|
14 |
|
7 |
|
15 |
|
8 |
|
16 |
|
№з/п |
Сигнал
|
Відповідність
|
Значення |
1 |
|
3.1 |
1. Вимога до працівників, що обслуговують поїзд,«Гальмувати» |
2 |
|
4.2 |
2. Про прибуття поїзда на станцію не в повному складі
|
3 |
|
6.3 |
3. Вимога до машиніста другого локомотива «Опусти струмоприймачі” |
4 |
|
1.4 |
4. «Стій!» |
5 |
|
8.5 |
5. Вимога машиністу відпустити гальма |
6 |
|
2.6 |
6. «Відправитися поїзду»
|
7 |
|
9.7 |
7. Виклик до локомотива механікабригадира поїзда |
8 |
|
7.8 |
8. Сигнал пильності |
9 |
|
5.9 |
9. Вимога машиністу провести пробне гальмування |
10 |
|
10.10 |
10. Вимога до працівників, що обслуговують поїзд, «Відпустити гальма»
|
11 |
|
|
11. Вимога припинити підштовхування та повернутися назад |
№з/п |
Сигнал
|
Відповідність
|
Значення |
1 |
|
|
Вимога до працівників, що обслуговують поїзд,«Гальмувати» |
2 |
|
|
Про прибуття поїзда на станцію не в повному складі
|
3 |
|
|
Вимога до машиніста другого локомотива «Опусти струмоприймачі” |
4 |
|
|
«Стій!» |
5 |
|
|
Вимога машиністу відпустити гальма |
6 |
|
|
«Відправитися поїзду»
|
7 |
|
|
Виклик до локомотива механікабригадира поїзда |
8 |
|
|
Сигнал пильності |
9 |
|
|
Вимога машиністу провести пробне гальмування |
10 |
|
|
Вимога до працівників, що обслуговують поїзд, «Відпустити гальма»
|
11 |
|
|
Вимога припинити підштовхування та повернутися назад |