|
|
|
На тему: Звукові сигнали. Сигнали тривоги
Професія: 4211 Касир товарний (вантажний)
Кваліфікація: 2 категорія
Професія: 4211 Касир товарний (вантажний)
Кваліфікація: 2 категорія
Предмет: Правила технічної експлуатації та інструкції
Тема: Інструкція з сигналізації на залізницях України: Розділи1,2,3,4,5,6
Група: ППВ- 12 ( ІІ курс)
Дата: 4.12.19
ПЛАН УРОКУ №11
Тема уроку: Звукові сигнали. Сигнали тривоги
Кількість годин: 1 (45 хвилин) Мета уроку:
Формування та розвиток професійних компетентностей: систематизувати та узагальнити знання учнів з сигналів світлофорів та огородження, ручних , тих, що застосовуютья під час маневрової роботи та для позначення поїздів, локомотивів та інших рухомих одиниць , сигнальних покажчиків та знаків, що застосовуються на залізницях України, ознайомити із звуковими сигналами та тривоги , навчити використовувати сигнали.
Формування ключових компетентностей: формувати навички для роботи з технічною документацією; здатність працювати в команді, вміти читати схеми, здатність самостійно приймати рішення; здатність планувати трудову діяльність; здатність оцінювати власні результати навчання; здатність безпечно експлуатувати обладнання та інструменти.
Тип уроку : урок комплексного застосування знань
Словесний: пояснення з елементами бесіди;
Наочний: стенди - тренажери «Сигналізація локомотивних, прохідних та вхідних світлофорів», «Залізничні світлофори» ; «Сигнальні покажчики та знаки», «Звукові сигнали», «Сигнали тривоги» , робочий зошит, сигнальні атрибути ( ручні прапорці червоного та жовтого кольорів, ручний диск, ручний свисток, духовий ріжок, прилад для імітації свистка (гудка) локомотива, презентація до уроку,картки – завдання
Практичний: виконання завдань у робочому зошиті, робота з картками – завданнями; зі стендами - тренажерами
Форми роботи: фронтальне опитування, робота в парах, індивідуальна робота у робочому зошиті, з тестами та інтерактивними вправами
Обладнання уроку: Стенди – тренажери: «Сигналізація локомотивних, прохідних та вхідних світлофорів», «Залізничні світлофори», «Сигнали тривоги» , сигнальні атрибути ( ручні прапорці червоного та жовтого кольорів, ручний диск), Інструкція з сигналізації на залізницях України (ІСИ) - К.: «Транспорт України», 2008– 160 с., тести в тестовій програмі Testorium, картки - завдання, комп’ютер, телевізійна панель
Міжпредметні зв’язки: Загальний курс залізниць (Тема 1 Значення залізничного транспорту у розвитку економіки України) ; Організація руху поїздів і робота залізничних станцій ( Тема 6 Технічно-розпорядчий акт станцій)
Словник термінів: прямування подвійною тягою,прямування з підштовхуючим локомотивом сигнал пильності , сповіщальний сигнал, непарний поїзд ,сигнали при зустрічі поїздів, сигнали оголошення про прибуття парного поїзда, сигнали оголошення про прибуття непарного поїзда, загальна тривога, пожежна тривога, хімічна тривога або радіаційна небезпека, повітряна тривога
Очікувані результати: учні повинні вміти використовувати сигнали ; працювати із схемами станцій
ХІД УРОКУ:
І. Етап мотивації, цілевизначення і планування (до 10 хв.)
1. Організація початку уроку. Привітання, перевірка присутності учнів та готовність їх до уроку, психологічне налаштування учнів.
2. Мотивація учнів
Інструкція з сигналізації є обов’язковою для застосування підприємствами і організаціями залізничного транспорту України.
Якщо ви будете виконання вимог сигналів, встановлених цією Інструкцією, забезпечує безперервність і безпеку руху поїздів і маневрової роботи.
Вірно подаючи та сприймаючи звукові сигнали та сигнали тривоги, ви забезпечуєте безперервність і безпеку руху поїздів і маневрової роботи .
Пам’ятайте, що залізничні колії являються небезпечною зоною внаслідок наявності загрози наїзду рухомого складу на людей. Тому, під час знаходження на коліях, необхідно бути особливо уважним, дотримувати всі вимоги безпеки, тому що їх порушення може призвести до тяжких нещасних випадків. Тому чітко реагуючи на сигнали, які подає машиніст поїзда, ви забезпечуєте і свою особисту безпеку.
Отже, сьогодні на уроці дізнаюся, чи володієте ви професійними компетентностями касира товарного (вантажного) 2 категорії.
ІІ. Етап опрацювання матеріалу (25 хв)
Урок супроводжується мультимедійною презентацією
3. Актуалізація знань, умінь, навичок, необхідних для застосування знань
Фронтальне опитування (за правильну відповідь – 1 бал)
Фронтальне опитування:
Фронтальне опитування (за правильну відповідь – 1 бал)
1) Як Ви вважаєте, які сигнали називаються звуковими ?
Відповідь: Це ті сигнали, які подаються сполученням звуків різної тривалості та кількості
2) Якої саме тривалості можуть бути звукові сигнали?
Відповідь: Довгі та короткі
3) Який звуковий сигнал можна не тільки почути, але й побачити
Відповідь: Петарду
4) В яких випадках необхідно подавати сигнали тривоги?
Відповідь: У разі загрози безпеці руху поїздів та життю і здоров’ю людей
4. Узагальнення та систематизація знань, умінь, навичок
Індивідуальна робота (Робота з картками – завданнями №1,№2)
Завдання №1 Необхідно розгадати кросворд. Заповнений кросворд має такий вигляд
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 п |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
о |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 л |
о |
к |
о |
м |
о |
т |
и |
в |
н |
і |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
т |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 з |
|
|
|
|
|
о |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
а |
|
7 п |
р |
и |
к |
р |
и |
т |
т |
я |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
г |
|
|
|
|
|
ю |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
о |
|
|
|
|
9 з |
в |
у |
к |
о |
в |
і |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 в |
|
р |
|
|
|
|
|
а |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
и |
|
о |
|
|
|
|
|
л |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
х |
|
д |
|
|
|
|
|
ь |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
і |
|
ж |
|
10 м |
|
|
|
н |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 п |
о |
п |
е |
р |
е |
д |
ж |
у |
в |
а |
л |
ь |
н |
і |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
н |
|
в |
|
н |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 г |
і |
р |
к |
о |
в |
і |
|
а |
|
е |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
л |
|
12 в |
х |
і |
д |
н |
і |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
ь |
|
р |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
11 п |
|
|
|
н |
|
о |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8 м |
а |
р |
ш |
р |
у |
т |
н |
і |
|
13 в |
и |
д |
и |
м |
і |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
о |
|
|
|
|
|
і |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
х |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
і |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
д |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
н |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
і |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Завдання №2 Необхідно встановити відповідність сигналів їх призначенню
Самоперевірка виконаних завдань 1, 2(правильні відповіді висвітлені на слайді презентації, результати заносяться до картки контролю знань у робочому зошиті)).
5. Комплексне застосування знань, умінь, навичок
Пояснення викладача з елементами бесіди ( Учні працюють індивідуально у робочому зошиті, виконують завдання №1, №2,№3) 1). Поняття звукових сигналів та сигналів тривоги (Завдання №1 . Необхідно доповнити речення у робочому зошиті)
Звукові сигнали під час руху поїздів подаються свистками локомотивів, моторвагонних поїздів і дрезин, духовими ріжками, ручними свистками.
Сигнали тривоги подаються гудками, свистками локомотивів (моторвагонних поїздів) і дрезин, сиренами, духовими ріжками, військовими сигнальними трубами, ударами у підвішені металеві предмети.
Звуки, що позначені у схемі звукових сигналів, у випадку подачі їх ударами відтворюються:
довгі – часто повторюваними один за одним ударами; короткі – рідкими ударами за числом необхідних коротких звуків.
2). Демонстрація звукових сигналів та сигналів тривоги за допомогою сигнальних атрибутів
Викладач демонструє звукові сигнали та сигнали тривоги м за допомогою сигнальних атрибутів. Одночасно учні виконують завдання №2 (заповнюють таблицю «Звукові сигнали. Сигнали тривоги » у робочому зошиті). Заповнена таблиця має такий вигляд:
№з/п/ |
Сигнал |
Значення сигналу |
Хто подає |
1 |
Три коротких
|
«Стій!»
|
Локомотивна бригада, станційні й інші працівники
|
2 |
Один довгий
|
«Відправитися поїзду»
|
Черговий по станції або за його вказівкою черговий парку, сигналіст, черговий стрілочного поста; відповідає машиніст ведучого локомотива; повторює машиніст другого локомотива при подвійнійтязі. Якщо поїзд відправляється з колії, яка має вихідний світлофор, цей сигнал подає машиніст ведучого локомотива після відкриття вихідного |
|
|
|
світлофора; повторює сигнал машиніст другого локомотива при подвійній тязі
|
|
3 |
Три довгих
|
Вимога до працівників, що обслуговують поїзд,«Гальмувати»
|
Машиніст ведучого локомотива; повторює сигнал машиніст другого локомотива при подвійній тязі
|
|
4 |
Два довгих
|
Вимога до працівників, що обслуговують поїзд, «Відпустити гальма»
|
||
5 |
Три довгих і один короткий
|
Про прибуття поїзда на станцію не в повному складі
|
Машиніст ведучого локомотива
|
|
6 |
Три довгих і два коротких
|
Виклик до локомотива помічника машиніста, механіка-бригадира, керівника робіт господарчого поїзда
|
Машиніст ведучого локомотива поїзда, що зупинився на перегоні
|
|
|
Прямування подвійною тягою |
|
||
7 |
Один короткий
|
Вимога до машиніста другого локомотива зменшити тягу
|
Машиніст локомотива; повторює сигнал |
ведучого машиніст |
8 |
Два |
Вимога до машиніста другого локомотива |
|
коротких
|
збільшити тягу |
другого локомотива |
|
9 |
Два довгих і два коротких
|
Вимога до машиніста другого локомотива «Опусти струмоприймачі” |
||
|
Прямування з підштовхуючим локомотивом |
|||
10 |
Два коротких |
Вимога почати підштовхування |
Машиніст ведучого локомотива; повторює сигнал машиніст підштовхуючого локомотива |
|
11 |
Один короткий, один довгий і один короткий
|
Вимога припинити підштовхування, але не відставати від поїзда |
||
12 |
Чотири довгих |
Вимога припинити підштовхування таповернутися назад |
||
|
Сповіщальні сигнали , пильності та про наближення поїзда |
|||
13 |
один довгий |
Сповіщальний сигнал |
Машиніст ведучого локомотива ; Машиніст другого локомотива для нагадування машиністу першого локомотива про необхідність перевірки ефективності гальм у поїзді;
|
|
14 |
одним короткий і один довгий ● і періодично повторюється |
Сигнал пильності |
Машиніст ведучого локомотива |
|
15 |
один довгий |
Оголошення про наближення непарного поїзда |
на перегоні – обхідниками залізничних колій і штучних споруд, черговими переїздів, керівниками колійних робіт і робіт з ремонту та обслуговування контактної мережі чи працівниками, які супроводжують знімні ремонтні |
|
16 |
два довгих |
Оголошення про наближення парного поїзда |
||
|
|
|
вишки та колійні вагончики; на станціях – сигналістами та черговими вхідних стрілочних постів |
|
|
Сигнали тривоги |
|
||
17 |
|
|
Загальна тривога |
Сигнали подаються у разі необхідності кожним працівником залізниці.
|
18 |
|
|
Пожежна тривога |
|
19 |
|
|
Хімічна тривога або Радіаційна небезпека |
|
20 |
|
|
Повітряна тривога |
Завдання №3. Доповніть схему
Спеціальні покажчики «Заражено» встановлюються :
Для перевірки правильності відповідей викладач називає значення звукових сигналів та тривоги , один учень (за бажанням) за допомогою сигнальних атрибутів демонструє сигнали або викладач за допомогою сигнальних атрибутів демонструє сигнали, а інший учень називає їх значення (учень може отримати додатковий бал).
Відпрацювання сигналів за допомогою сигнальних атрибутів, наприклад який ручний сигнал відповідає звуковому. Учні працюють в парами (отримують додаткові бали).
Можна також використати ситуативне завдання, наприклад: Ви працюєте касиром товарним. Вам необхідно керувати маневрами під час зважування вагонів. Які сигнали будете використовувати? (Учні можуть продемонструвати ручні та відповідно звукові сигнали при маневрах)
ІІІ. Етап рефлексивно-оцінювальний (10хв.)
6. Контроль і самоконтроль знань, умінь, навичок.
Проводиться протягом уроку, учні самостійно заносять результати виконаних завдань до картки контролю знань у робочому зошиті (умовні бали):
Завдання |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
Додаткові бали |
Всього |
Умовні бали |
0-13 |
0-12 |
0-2 |
0-10 |
0-2 |
0-6 |
0-45 |
Отримав |
|
|
|
|
|
|
|
Таблиця переведення умовних балів вам знайома:
Бали за 12 бальною шкалою |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
Умовні бали |
1-4
|
5-9
|
10-14
|
15-19
|
20-24
|
25-29 |
30-34 |
35-39 |
40-45 |
Для отримання балів високого рівня вам необхідно самостійно виконати творче домашнє завдання та представити його на наступному уроці.
7. Підсумок уроку.
Слово викладача. На початку уроку ми з вами визначили компетентності, якими повинен володіти касир товарний (вантажний), пригадайте їх. Як, на вашу думку, чи володієте ви даними компетентностями? (відповіді учнів)
8. Рефлексія.
Викладач пропонує учням продовжити речення:
1. На уроці я навчився (дізнався) ……………..
2. Я умію ……..….…….
3. Я знаю ……….
4. Труднощі були при ………
5. Я не зрозумів ……….. 6. Я можу допомогти розібратися з...
9. Домашнє завдання:
Обов’язкове завдання:
Інструкція з сигналізації на залізницях України (ІСИ) - К.: «Транспорт України», 2008– 160 с, ІСИ п. 8.1-9.7
Пройти тест за посиланням: https://www.testorium.net/auth/signin https://www.testorium.net/test/8369/preview;
Завдання творчого рівня:
виконати інтерактивні вправи за допомогою сервісу LearningApps.org за
посиланнями:
https://learningapps.org/display?v=pofgkhiik19 https://learningapps.org/watch?v=pyb7fsiu319; скласти кросворд за термінами, що застосовуються в ІСИ
Підпис викладача __________ Коваленко Т.В
РОБОЧИЙ ЗОШИТ
Дата________________
Група_______________
Тема уроку______________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________ ___
Завдання №1 Доповніть речення
Звукові сигнали
подаються____________________________________________
__________________________________________________________________ __
__________________________________________________________________
__
Сигнали тривоги подаються
___________________________________________
__________________________________________________________________ __________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
________
Завдання №2 Заповніть таблицю: «Звукові сигнали . Сигнали тривоги»
№з/п/ |
Сигнал |
Значення сигналу |
Хто подає |
1 |
|
|
|
2 |
|
|
|
3 |
|
|
|
4 |
|
|
|
|
|
|
|
5 |
|
|
|
6 |
|
|
|
|
Прямування подвійною тягою |
||
7 |
|
|
|
8 |
|
|
|
9 |
|
|
|
|
Прямування з підштовхуючим локомотивом |
||
10 |
|
|
|
11 |
|
|
|
12 |
|
|
|
|
Сповіщальні сигнали , пильності та про наближення поїзда |
||
13 |
|
|
|
14 |
|
|
|
15 |
|
|
|
16 |
|
|
|
Сигнали тривоги |
|||
17 |
|
|
|
18 |
|
|
|
19 |
|
|
|
20 |
|
|
Спеціальні покажчики «Заражено» встановлюються : ________________________________________
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
9 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
10 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
12 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
11 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
13 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2
5
8
Розгадайте кросворд «Світлофори та сигнали» По горизонталі:
1. Світлофори для дозволу чи заборони поїзду прямувати перегоном з однієї блок-ділянки на іншу, а також попередження про показання світлофора, до якого наближається поїзд;
2. Світлофори, які попереджують про показання основного світлофору;
5. Світлофори, які дозволяють чи забороняють розпуск вагонів з гірки.
7. Світлофори для огородження місць перехрещень залізничних колій трамвайними коліями;
8. Світлофори, які дозволяють або забороняють поїзду проїжджати із одного району станції до іншого
9. Які сигнали ми чуємо
12.Світлофори , які дозволяють або забороняють поїзду прямувати з перегону на станцію;
13. Які сигнали виражаються кольором, формою, положенням і числом сигнальних показань
По вертикалі:
3. Світлофори , які вимагають зупинки в разі небезпеки для руху, що виникла на переїздах з черговим працівником;
4. Світлофори , які дозволяють або забороняють поїзду відправлятися зі станції на перегін;
6. Світлофори для повідомлення про показання вихідного, маршрутного і гіркового світлофорів, коли за місцевими умовами видимість основного світлофора не забезпечується;
10. Світлофори , які дозволяють чи забороняють проведення маневрів;
11. Світлофори, які дозволяють або забороняють поїзду проїжджати з однієї блок-ділянки (міжпостового перегону) на іншу;